ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTI KLINIKASIDA YANGI GERMANIYA-OʻZBEKISTON OʻQUV MARKAZI OCHILDI
Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi hamda GIZning “Oʻzbekistonda ilgʻor tibbiy texnologiyalarni boshqarish” loyihasi Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasida oʻz faoliyatini boshladi. Bugun mazkur loyiha asosida yangi Germaniya-Oʻzbekiston hamkorligidagi endourologiya oʻquv markazi ochildi. Tantanali ochilish marosimida Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor K.Salohiddinov, markaz direktori M.Shadmanov, GIZning Oʻzbekistondagi vakolatxonsi direktori York Pudelka va loyiha menejeri Korneliya Bekker ishtirok etdilar.
GIZ tomonidan ajratilgan 130 ming yevroga zamonaviy tibbiy jihozlar keltirildi. Endi bemorlarni kesmasdan toʻlqin orqali siydik yoʻlidagi toshlarni maydalash apparati yordamida yuqori jarrohlik amaliyotlari oʻtkaziladi. Markaz asosan vodiy boʻyicha endourologiya mutaxassislarini yetishtirib chiqaradi. Simulyatsiya markazi, oʻquv xonalari, konferensiya zallarining barchasi yuqori texnologiyalar asosida jihozlangan boʻlib, kursantlar uchun sohani yanada mukammal oʻrganishlariga zamin yaratadi.
Oʻquv markazda Andijon, Namangan, Fargʻona viloyatlaridagi urologik jarrohlar ilgʻor jahon tajribasi, zamonaiviy oʻqitish texnologiyalari asosida mutaxassislar bilan birga malaka oshiradilar. Shuningdek, vodiy aholisi uchun jahon andozalariga mos ravishda tibbiy xizmat koʻrsatiladi va murakkab jarrohlik amaliyotlari oʻtkaziladi. Bu esa bemorlarga qulaylik yaratadi, yaʼni poytaxtga yoki xorijga bormay turib ham dardlariga davo topadilar.
Loyihani amalga oshirishda milliy va xalqaro tajribalar ham eʼtiborga olingan boʻlib, diagnostik tasvirlash, minimal invaziv muolajalar va infeksiyani nazorat qilishga qaratilgan, bu esa oʻz-oʻzidan tibbiyot xodimlarining salohiyatini oshirishga xizmat qiladi. Shuningdek, loyiha doirasida Oʻzbekiston Sogʻliqni saqlash vazirligi bilan yaqin hamkorlikda tibbiyot xodimlari uchun oʻquv rejalari va dasturlar, shu jumladan, tibbiy texnologiyalardan foydalanish boʻyicha xalqaro standartlarga muvofiq qayta koʻrib chiqish ustida ish olib borilmoqda.

OPENING OF A NEW GERMAN – UZBEK TRAINING CENTER AT ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE
With the cooperation of Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan with the German organization GIZ, the project “Uzbekistonda ilkor tibbiy tekhnolarni boshkarish” began its activities at Andijan State Medical Institute. On the basis of this project, a joint German-Uzbek endourological training center was opened today. The opening ceremony was attended by the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov, the pro-rector on Research and innovation K. Salakhiddinov, the director of the center M. Shadmanov, the director of the GIZ representative office in Uzbekistan York Pudelka and the project manager, manager Cornelia Bekker.
Thanks to modern equipment in the amount of 130 000 euros, provided by GIZ, it became possible to carry out high-tech surgeries to crush bladder stones by wave action without the help of surgical intervention. The center will train specialists in endourology for Fergana Valley. The center is equipped with classrooms, simulation and conference rooms.
Surgeons – urologists from Andijan, Namangan, Fergana have the opportunity to improve their skills, based on advanced technologies in conjunction with leading specialists. Complex urinary tract surgeries will also be performed.
Carrying out diagnostic studies and minimally invasive procedures based on national and international experience will undoubtedly help to increase the scientific potential of the center’s medical staff. Along with this, within the framework of the project, work is being carried out to revise and develop curricula and programs, in particular, the use of medical technologies at the level of world standards in close cooperation with Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan.