ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA TANTANALI “BITIRUV BAYRAMI” O‘TKAZILDI
Bugun, 27-iyun kuni Andijon davlat tibbiyot institutining 2024-2025-o‘quv yilida bakalavriat hamda magistratura bosqichini tamomlayotgan 2050 nafar bitiruvchining “Bitiruv bayrami” bo‘lib o‘tdi.
Bayram avvalida O‘zbekiston Respublikasi Davlat Madhiyasi ijro etildi. Tadbirning ochilish marosimida Andijon viloyati hokimi Sh.Abdurahmonov ishtirok etib, barcha bitiruvchi yoshlarni samimiy qutladi.
Shundan so‘ng, so‘z olgan Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov bitiruvchilarni tabrikladi
• Sizning shifokorlik kasbidek masʼuliyatli va sharafli burchingizni bajarishda o‘z bilim va mahoratingizni, barcha kuch-g‘ayratingizni xalqimiz salomatligini saqlash yo‘lida sarflashingizda ishonch bildiraman.Barchangizga sog‘liq va salomatlik, mashaqqatli, lekin sharafli ishingizda omad, oilaviy hayotingizda baxt, el-yurt sog‘ligini saqlashdek savobli ishingizda muvaffaqiyatlar tilayman – dedi, institut rektori.
Tadbir davomida bitiruvchilarga diplom hamda o‘quv yili davomida faollik ko‘rsatgan bitiruvchilarning ota-onalariga tashakkurnomalar topshirildi.
Yosh shifokorlar o‘z oldilarida turgan mas’uliyatli va sharafli vazifalariga kirishishlaridan oldin  ish faoliyatlari davomida vijdonan, halol mehnat qilib, xalq salomatligi yo‘lida borki kuch-g‘ayratini ayamasliklari uchun “O‘zbekiston Respublikasi shifokori qasamyodi”ni qabul qildilar.

Today, on June 27th, the “Graduation Ceremony” for 2,050 graduates of Andijan State Medical Institute completing their Bachelor’s and Master’s programs for the 2024-2025 academic year has taken place.
Before the celebration, the State Anthem of the Republic of Uzbekistan was performed. During the opening ceremony, the governor of Andijan region Sh. Abdurahmonov warmly congratulated all the graduating students.
Following this, the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov congratulated the graduates with the following speech:
“I believe that you will dedicate your knowledge and skills as well as all your strength and energy to preserving the health of our people in fulfilling your responsible and honorable medical duties. I wish you health, success in your challenging but honorable work, happiness in your family life and achievements in your noble work of keeping the health of the people,” said the rector of the Institute.
During the event diplomas were presented to the graduates and certificates of appreciation were given to the parents of those who showed active involvement throughout the academic year.
Before taking on the responsible and honorable tasks ahead of them, the young doctors took the “Oath of the Doctors of Uzbekistan” promising to work conscientiously and honestly, dedicating all their strength to the health of the people.
The cereony was further energized by the lively songs of talented singers, lifting the mood of the event.
We congratulate all the graduates on this joyous day. We wish the young doctors a successful career ahead!