ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA XALQARO ANJUMAN VA FAN OLIMPIADASI O’TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA XALQARO ANJUMAN VA FAN OLIMPIADASI O’TKAZILDI
18:55 09.04.2025
Bugun, 9-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Tibbiyotning dolzarb muammolariga innovatsion yondashuv” mavzusida talabalar va yosh olimlarning ilmiy-amaliy anjumani hamda “Andijon-2025” I xalqaro talabalar fan olimpiadasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari Davron Sultonov, Sog‘liqni saqlash vazirligining Fan va ta‘lim bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari Gulnora Yusupaliyeva, tibbiyot fanlari doktori, professor, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sog‘liqni saqlash xodimi, “Mehnat shuhrati” ordeni sohibi, Nyu-York fanlar akademiyasining haqiqiy aʼzosi, Rossiya ijtimoiy fanlar akademiyasining muxbir aʼzosi, Andijon davlat tibbiyot institutining faxriy rektori Mamazair Xo‘jamberdiyev, institut rektori M.Madazimov boshchiligida institut jamoasi, Janubiy Qozog‘iston tibbiyot akademiyasi rektori Janna Seytjanova, respublika va xalqaro tibbiyot oliy ta’lim muassasalari rektorlari, professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etdi.
Tantanali tadbir institut rektori M.Madazimovning kirish so‘zi bilan ochildi.
“Aziz talabalar, aziz hamkasblar, do‘stlar!
Barchangizni «Tibbiyotning dolzarb muammolariga innovatsion yondashuv» mavzusida talabalar va yosh olimlarning xalqaro ilmiy – amaliy anjumanida kutib olishdan mamnunman.
Respublikamizning eng mashhur shaharlaridan biri Andijon shahriga xush kelibsiz! Andijon davlat tibbiyot instituti tibbiyot oliy o‘quv yurtlari talabalari va yosh olimlariga xalqaro ilmiy almashinuv imkoniyatini taqdim etish uchun ko‘p marotaba qo‘lidan kelganini qilmoqda! Bu safar o‘zgacha talqinda bo‘lib o‘tadi – bizning institutimiz bu yil o‘zining 70 yilligini nishonlamoqda!
Biz butun dunyo bo‘ylab yosh va iqtidorli tadqiqotchilarga o‘z yutuqlarini taqdim etish, o‘z g‘oyalari va qarashlari bilan o‘rtoqlashish, tibbiyot sohasidagi bilimlarini baham ko‘rishga tayyor bo‘lgan boshqa iqtidorli talabalar bilan uchrashishlari mumkin bo‘lgan mavzuli bo‘limlarda qatnashish imkoniyatini berishga intilamiz. Ushbu tadbir siz uchun yangi bilimlar, do‘stlar orttirish va fikrlash ufqingizni kengaytirish uchun sabab bo‘ladi!
Andijon davlat tibbiyot instituti o‘rta Osiyodagi eng qadimgi tibbiyot oliy o‘quv yurtlaridan biri hisoblanadi. Institut professor-o‘qituvchilari har doim taraqqiyot bilan hamnafas bo‘lib, pedagogik va ilmiy-tadqiqot faoliyatini birlashtirib, universitet ta’limiga yuqori ahamiyat berib, uning kengligi, asosliligi va malakasini ta’minlagan.
Anjuman o‘tkaziladigan joy Andijon bo‘lib, unutilmas tarixiy lahzalarga to‘la shahar. Hozirda bizning shahrimiz butunlay yangilanmoqda va mehmonlar uchun yangi tomondan ochilmoqda. Infratuzilmani rivojlanishi, ta’lim va shaharning madaniy merosiga g‘amxo‘rlik sayyohlarni hayratda qoldiradi. Umid qilamanki, siz, aziz mehmonlarimiz uchun bizning shahrimizga tashrif buyurish qiziqarli va hayajonli bo‘ladi.
Anjuman va olimpiada ishida barchangizga omad va muvaffaqiyatlar tilayman!”
Shuningdek, tadbirning tantanali ochilish marosimida respublika va xalqaro miqyosdagi mehmonlar onlayn va oflayn tarzda tabriklar yo‘llandi.
Anjuman qatnashchilari 6 ta yo‘nalish bo‘yicha 31 ta ma’ruzalarni taqdim etdi.
Olimpiada test va vaziyatli masalalarni yechish, baholash, amaliy ko‘nikmalar bosqichlarida o‘tkazildi. Unda respublikamizning barcha davlat va nodavlat tibbiyot oliy ta’lim muassasalari, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya Federatsiyasi, Hindiston, Pokiston davlatlaridan jami 40 nafardan ziyod talabalar ishtirok etdi.
Yakunda barcha yo‘nalishlar bo‘yicha 1-, 2-, 3-o‘rinni egallagan qatnashchilar aniqlandi va munosib taqdirlandi.

INTERNATIONAL CONFERENCE AND SCIENCE OLYMPIAD HAS BEEN HELD IN ANDIZHAN STATE MEDICAL INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
INTERNATIONAL CONFERENCE AND SCIENCE OLYMPIAD HAS BEEN HELD IN ANDIZHAN STATE MEDICAL INSTITUTE
18:55 09.04.2025
Today, on April 9, “Innovative approaches to current problems of medicine”, a scientific practical conference of students and young scientists, and the 1st International Student Science Olympiad “Andizhan-2025” has been held in Andizhan State Medical Institute.
It was attended by the First Deputy Minister of Health of the Republic of Uzbekistan Davron Sultanov, Deputy Head of the Department of Science and Education of the Ministry of Health Gulnora Yusupalieva, Doctor of Medical Sciences, Professor, Honored Health Worker of the Republic of Uzbekistan, holder of the Order of Labor Glory, Full Member of the New York Academy of Sciences, Corresponding Member of the Russian Academy of Social Sciences, Honorary Rector of Andijan State Medical Institute Mamazair Khojamberdiev, the institute team led by the rector of the Institute M. Madazimov, the rector of the South Kazakhstan Medical Academy Zhanna Seytjanova, rectors of republican and international medical higher educational institutions, professors and students.
The solemn event opened with the solemn speech of the rector of the Institute M. Madazimov.
“Dear students, dear colleagues, friends!
I am pleased to welcome you all to the International Scientific and Practical Conference of Students and Young Scientists on the topic “Innovative Approach to Current Problems of Medicine”.
Welcome to Andijan, one of the most famous cities of our republic! Andijan State Medical Institute has repeatedly done its best to provide international scientific exchange opportunities for students and young scientists of medical universities! This time it will be held in a special interpretation – our Institute celebrates its 70th anniversary this year!
We strive to provide young and talented researchers from all over the world with the opportunity to present their achievements, share their ideas and views and participate in thematic sections where they can meet other talented students who are ready to share their knowledge in the field of medicine. This event will be an occasion for you to gain new knowledge, make friends, and broaden your horizons.
Andijan State Medical Institute is one of the oldest medical higher educational institutions in Central Asia. The faculties of the Institute have always kept pace with progress, combining pedagogical and research activities, attaching great importance to university education, ensuring its breadth, validity and competence.
The venue of the conference is Andijan, a city full of unforgettable historical moments. Currently, our city is being completely renovated and is opening up to guests from a new side. The development of infrastructure, education and care for the cultural heritage of the city amaze tourists. Our dear guests! I hope that visiting our city will be interesting and exciting for you.
I wish you all good luck and success in the work of the conference and the Olympiad!”
Also, at the grand opening ceremony of the event, congratulations were sent online and offline to guests from the republic and the world.
The participants of the conference presented 31 reports in 6 areas.
The Olympiad was held in the stages of testing and solving situational problems, assessment and practical skills. More than 40 students from all state and non-state medical higher educational institutions of our republic, Kyrgyzstan, Kazakhstan, the Russian Federation, India and Pakistan participated in it.
At the end, the participants who took 1st, 2nd, and 3rd places in all areas were identified and duly awarded.