Bugun, 24-oktabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida talabalarni kitob mutolaasiga jalb qilish, badiiy savodxonlik darajasini oshirish orqali ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash maqsadida Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari: Sayfiddin Rafiddinov, Abdujabbor Obidov, Abdulla Ayizov ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mehmonlar «Andijon polkasi» raqsi bilan tantanali kutib olindi. Ular dastlab, institut fakultetlarining erishgan yutuqlari, talabalarning yaratgan ixtirolari, simulyatsion jihozlar yordamida bajarilgan mahorat mashg‘ulotlari bilan yaqindan tanishdi. Yoshlarning shijoati va intiluvchanligini alohida e’tirof etib hamda ularning kelajakdagi faoliyatlarida ulkan muvaffaqiyat tiladilar.
Shundan so‘ng, ijodkorlar va yoshlar ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, Iqtisod fanlari doktori, professor, “Shabnamdek pok muhabbat”, “Daraxt gullab topar e’tibor” she’riy to‘plam hamda “Buyuk SHOSH yoxud koʻhna TOSHKAND devori” tarixiy romanlari kabi ko‘plab asarlar muallifi Abdujabbor Obidov, adabiyotshunos, Filologiya fanlari nomzodi, Xalqaro “Antik dunyo” ilmiy akademiyasi faxriy professori Sayfiddin Rafiddinov, OʻzMTRKning “Oʻzbekiston” teleradiokanalida faoliyat yuritayotgan ijodkor, “Muborak ovozlar”, “Qashqadaryo bayozi”, “Zumrad voha nasimlari” to‘plamlari muallifi Abdulla Ayizov o’zlarining ijodiy faoliyati haqida so‘z yuritdi. Hayotiy tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Talabalar mehmonlarning she’rlaridan namunalar o‘qidilar. Badiiy asarlari haqida ma’lumotlar taqdim etdilar. Uchrashuvda ijodkorlar o‘z kitoblaridan talabalarga esdalik sovg‘asi sifatida taqdim etdilar. Badiiy kechada talabalarning ham fikrlari, ijod namunalari tinglandi va ijodkorlarga institut rektorining esdalik sovg‘alari topshirildi.
Loyiha doirasida ijodkorlar hamda institutning talaba-yoshlari ishtirokida ko‘chat ekish marosimi bo‘lib o‘tdi. Nihollar do‘stlik va hamjihatlik ramzi sifatida institut hovlisidan joy oldi.
Shundan so‘ng, Xo‘jaobod tumanidagi ixtisoslashtirilgan maktab hamda Izboskan tumanidagi 43-umumta’lim maktabi, Marhamat tumanidagi 2-son kasb-hunar maktabida o‘quvchilar bilan muloqot o‘tkazildi.
Ijodiy uchrashuvga institning Talabalar turar joyida o‘tkazilgan muloqot yakun yasadi.
Oqshomning go’zal pallasida tashkil etilgan ochiq muloqotda ijodkorlarning ibratli, shu bilan birga mashaqqatli va mazmunli hayot yo‘li, ijodi, she’riy to’plamlari, asarlari haqida batafsil so‘z bordi. Ijod namunalaridan parchalar, she’rlar o‘qildi.

Today, on October 24, an event has been held at Andijan State Medical Institute within the framework of the “Sharing Knowledge” project aimed at engaging students in reading books and enhancing their literary imagination to create a spirit of patriotism. Members of the Uzbekistan Writers’ Union Sayfiddin Rafiddinov, Abdujabbor Obidov, and Abdulla Ayizov have been invited into the ceremony.
The guests were ceremoniously welcomed with “Andijan Polka” dance.
Initially the guests became acquainted with the achievements of the Institute’s faculties, the inventions created by students and the skills training conducted using simulation equipment. They particularly acknowledged the enthusiasm and ambition of the youth and wished them great success in their future endeavors.
Following this, a roundtable discussion took place with the participation of the creative individuals and students. During this discussion members of the Uzbekistan Writers’ Union, including Abdujabbor Obidov, a Doctor of Economic Sciences and author of numerous works such as “Pure Love Like Shabnam,” “The Tree Will Blossom with Attention,” and the historical novel “Great SHOSH or Ancient TASHKENT” as well as Sayfiddin Rafiddinov, a literary scholar, candidate of philological sciences and honorary professor of the International Academy of Scientific Studies “Antique World,” Abdulla Ayizov, a creative person working at the “Uzbekistan” TV and Radio Company and author of collections like “Blessed Voices,” “Qashqadaryo Ballad” and “Breath of Emerald Valley” shared insights about their creative activities and life experience.
Students memorized poems from the guests and presented information about their artistic works. During the meeting the creative individuals gifted samples from their books to students as keepsakes. The artistic evening also featured students’ thoughts and creative works, the rector of the Institute presented keepsake gifts to the creators.
As part of the project, a tree planting ceremony involving both the creators and the students of the Institute took place. The saplings were planted in the Institute’s courtyard as a symbol of friendship and unity.
Afterwards they interacted with students at a specialized school in Khujabod district, the 43-rd general education school in Izboskan district and the 2-nd vocational school in Marhamat district.
The creative meeting concluded with discussions held at the Institute’s Student Dormitory.
In the beautiful evening atmosphere of an open dialogue organized that night, detailed discussions took place regarding the exemplary yet challenging and meaningful life paths of the creators, their work, poetry collections and masterpieces. Excerpts from their works and poems were recited.