“OʼZBEKISTON RESPUBLIKАSIGА SАDOQАT BILАN XIZMАT QILАMАN!”
Bu qasamyod har bir oʼgʼlonning, oʼzbek farzandining ahdi, qasamyodi. Bugun Аndijon davlat tibbiyot instituti Davolash fakultetining harbiy kafedrasida tahsil olayotgan 5-bosqich kursantlari “Vatanga qasamyod” qabul qildilar. Unda 45 nafar kursantlar ishtirok etdilar.
Tadbir avvalida institutimiz rektori M. Madazimov kursantlarni bunday buyuk sharaf va masʼuliyat bilan muborakbod etdi. Ona yurtimizni koʼz qorachigʼidek asrab, sarhadlarda mardonavor xizmat koʼrsatishlarida muvafaqqiyat tiladi. Shuningdek, tadbirda shahrimizdagi 45605-harbiy qism harbiy xizmatchilari, institutimizning oʼquv ishlari prorektori, professor B. Аbdullajonov, Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʼlimi boshligʼi А. Аbduhalimov, Yoshlar ittifoqi tashkiloti faollari ishtirok etdilar.
Tantanali marosimning avj nuqtasi. Yuraklarni mavjlatib, Vatan tuygʼusini jo etuvchi soʼzlar yangradi: «…Oʼzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safiga kirar ekanman, davlatim timsoli boʼlmish muqaddas bayroqni oʼpib…», «Oʼzbekiston Respublikasiga, xalqimga va Prezidentimga bir umr sodiq boʼlishga…», «…Quruqlikda, suvda, havoda – har qanday sharoitda ham oʼz burchimni vijdonan bajarishga, har qanday mashaqqatli sinov va qiyinchiliklarda ham el-yurtimning yuksak ishonchini oqlashga tantanali ravishda qasamyod qilaman!» Bizning harbiy kafedramiz talabalari ham harbiy tayyorgarlikning soʼngi bosqichida oʼzlarining ustoz murabbiylari va kursdosh oʼrtoqlari hamda ota – onalarining oldida Vataniga, xalqiga va Prezidentiga sodiq boʼlishga ont ichdilar.
Shundan soʼng harbiy chiqishlar, saf tortib yurish sahnalari namoyish etildi. Ota-onalarning, talabalarning izhor soʼzlari yangradi.

This oath is the oath of every boy, every Uzbek child. Today the 5-year cadets, studying at the military department of the faculty of Therapy ofAndijan State Medical Institute, took the “Military oath”. 45 cadets took part in the event.
At the beginning of the event, the rector of our institute M. Madazimov congratulated the cadets with such great honor and responsibility. He wished them success in their courageous service at the borders that guard our country like the apple of an eye. The event was also attended by servicemen of military unit 45605 in our city, Vice-Rector for Academic Affairs of our institute, professor B. Abdullajonov, head of the department for Youth, Spirituality and Education A. Abdukhalimov and activists of the Youth Union.
The culmination of the ceremony. Heartfelt words were heard, like: “When I joined the ranks of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, when I kissed the sacred flag, the symbol of my state”, “Loyalty to the Republic of Uzbekistan, my people and the President for the whole life”,“On earth, in the water, in the air – I solemnly swear to do my duty conscientiously in all circumstances, to justify the high confidence of my people in any difficult trials and tribulations”. The students of our military department also swore allegiance to the Motherland, the people and the President in the final stage of military training in front of their teachers, coaches, classmates and parents.
The event was followed by military demonstrations and marches. The words of wishesbyparents and students were heard.