“OILADA SOG‘LOM MUHIT – BOLA SALOMATLIGINING GAROVI” MAVZUSIDAGI SEMINAR-TRENING O‘TKAZILDI
Agar biror yosh muvafaqqiyatga erishsa, avvalo ota-onangga raxmat, deya iftixor qilamiz. Axir yutuqqa erishgan ota-ona emas, farzandku? Har qanday g‘alaba ortida kattalarning tarbiya va ta’limining xizmati katta. Shundanmi, o‘zbek xalqi bola tarbiyasini go‘dakligidan boshlaydi. Farzandining ko‘ngliga va orzulariga yondashib, tarbiya bera olgan ota-ona adashmaydi.
Shu boisdan Andijon davlat tibbiyot institutining ilmiy kengashlar zalida “Oilada sog‘lom muhit bola salomatligining garovi” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi. Unda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i A. Abduhalimov, institut Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha kengash raisi G. Xolmatova ishtirok etdi. Seminar trening esa  Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy markazi pediatr-psixologi, tibbiyot fanlari doktori Muxtabar Haydarova olib bordi.
Suhbat davomida farzand tarbiyasi, har bir bolaga individual yondashuv, bolaning orzu-istaklari bilan o‘rtoqlashish, balog‘at yoshidagi o‘zgarishlar, er-xotin munosabatlarining farzand tarbiyasiga ta’siri kabi bir qator muhim mavzularda so‘z bordi. Mutaxassis tomonidan amaliy jarayonlar o‘tkazib berildi.
Tadbir savol-javob va fikr-mulohazalarga boy bo‘ldi. Pediatr-psixolog tomonidan fakultetlar va yo‘nalishlar, kafedra xodimlariga kitoblar taqdim etildi.

SEMINAR-TRAINING ON “HEALTHY FAMILY ENVIRONMENT – A GUARANTEE OF CHILD’S HEALTH”
If a young person succeeds, we proudly say thanks to his parents first. After all, it is the child who succeded not parents.But education given by parents plays a big role in any victory. That’s why the Uzbek people start upbringing children from infancy. A parent who is able to bring up his child by approaching his child’s heart and dreams will not go astray.
In this regard, a seminar-training on “A healthy family environment is a guarantee of children’s health” was held in the conference hall of Andijan State Medical Institute. It was attended by the head of the Department of Youth, Spirituality and Enlightenment A. Abduhalimov, Chairman of the Council for Women’s Affairs G. Kholmatova and other officials. The seminar was conducted by Doctor of Medical SciencesMukhtabar Haydarova, a pediatric psychologist of the Republican Specialized Scientific-Practical Center of Pediatrics.
During the conversation, a number of important issues were discussed, such as child rearing, individual approach to each child, sharing the child’s dreams and desires, changes in adolescence period, the impact of marital relationships on child rearing. Practical procedures were performed by the expert.
The event was full of questions and answers. The pediatric psychologist presented books to the faculties and departments.