“Postmastektomik sindromni davolash va profilaktikasi muammosiga onkolog, xirurg va flebolog qarashi» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy seminar otkaziladi
09:47 17.04.2025
2023-yil 5-iyun kuni Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan Rossiya-Oʻzbekiston tibbiyot forumi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi, Rossiya Federatsiyasi Fan va oliy taʼlim vazirligi, Rossiya Federatsiyasi Sogʻliqni saqlash vazirligi ishtirokida Andijon davlat tibbiyot instituti va Rossiya Federatsiyasi Sog’liqni saqlash vazirligining «V.A. Almazov nomidagi milliy tibbiyot tadqiqot markazi» FDBM oʻrtasida ilmiy, amaliy hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzolandi.
Memorandumni amalga oshirish maqsadida ADTI rektorining 2025 yil 11-apreldagi № T-01/08/838-son buyrugʻiga asosan rektorat, Andijon davlat tibbiyot instituti 1-fakultet va gospital xirurgiya kafedrasi, “Laboratoire innotech international” AJ koʻmagida 2025-yil 1-may kuni soat 14:00 da “Postmastektomik sindromni davolash va profilaktikasi muammosiga onkolog, xirurg va flebolog qarashi» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy seminar otkaziladi.
Seminar o‘tkaziladigan joy: ADTI Ilmiy kengashining majlislar zali.        ADTI jarrohlik bo‘limi va onkologiya bo‘limi mudirlari, professor-o‘qituvchilari, magistrlari, klinik ordinatorlari, Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlari onkologlari taklif etiladi.
Seminar dasturi:
Prezidium: professor Madazimov M.M., professor Fionik O.V., professor Djumabayev E.S.
14.30-14.40 Andijon davlat tibbiyot instituti rektori, professor Madazimov Madamin Mo‘minovichning tabrik so‘zi.
14.40-15.40 «Onkolog, jarroh va flebologning postmastektomiya sindromini davolash va oldini olish muammosi bo’yicha nuqtai nazari».
Ma’ruzachi: Olga Vladimirovna Fionik – tibbiyot fanlari doktori, yurak-qon tomir jarrohligi kafedrasi professori; Rossiya Federatsiyasi Sog’liqni saqlash vazirligi «V.A. Almazov Milliy tibbiy tadqiqot markazi» Federal davlat byudjet muassasasi «Shaxsiylashtirilgan tibbiyot markazi» Jaxon darajasidagi ilmiy markazi bosh ilmiy xodimi , Sankt-Peterburg.
15.40-16.00.  Rossiya Federatsiyasi Sog’liqni saqlash vazirligi «V.A. Almazov Milliy tibbiy tadqiqot markazi» Federal davlat byudjet muassasasi va    Andijon davlat tibbiyot instituti o’rtasidagi hamkorlik istiqbollari.

On June 5, 2023, within the framework of Russian-Uzbekistan Medical Forum held in the city of Samarkand, a memorandum of scientific and practical cooperation was signed between Andijan State Medical Institute and “National Medical Research Center named after V.A. Almazov” Federal State Budgetary Institution of the Ministry of Health of Russian Federation with the participation of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Science and Higher Education of Russian Federation and the Ministry of Health of Russian Federation.
In order to implement the memorandum based on the order No. T-01/08/838 of the rector of Andijan State Medical Institute dated April 11, 2025, “The Issue of Treatment and Prevention of Postmastectomy Syndrome: A View from an Oncologist, Surgeon, and Phlebologist”, an international scientific-practical seminar will be held on May 1, 2025, at 2.00 p.m., with the support of ASMI rectorate, the 1st Faculty and Hospital Surgery Department of Andijan State Medical Institute and “Laboratoire Innotech International” JSC.
Venue: Meeting hall of the Scientific Council of ASMI.
Heads of surgical and oncology departments, professors, teachers, Master’s students, clinical residents of ASMI and oncologists from Andijan, Fergana and Namangan regions are invited to attend.
Presidium:
Professor Madazimov M.M.
Professor Fionik O.V.
Professor Djumabayev E.S.
Seminar Agenda:
2.30–2.40 p.m. – Welcome speech by Professor Madamin Muminovich Madazimov, Rector of Andijan State Medical Institute.
2.40–3.40 p.m. – “The Issue of Treating and Preventing Postmastectomy Syndrome from the Perspectives of an Oncologist, Surgeon and Phlebologist”.
Speaker: Olga Vladimirovna Fionik – Doctor of Medical Sciences, Professor of the Department of Cardiovascular Surgery; Chief Scientific Researcher at the World-Class Center for Personalized Medicine, National Medical Research Center named after V.A. Almazov, Federal State Budgetary Institution of the Ministry of Health of Russian Federation, Saint Petersburg.
3.40–4.00 p.m. – Prospects for Cooperation between the National Medical Research Center named after V.A. Almazov of the Ministry of Health of Russian Federation and Andijan State Medical Institute.
Speaker: Erkin Satkulovich Jumabaev – Doctor of Medical Sciences, Professor, Head of the 1st Faculty and Surgery Department, ASMI.
Keynote Speaker of the Conference:
Olga Vladimirovna Fionik – Doctor of Medical Sciences, Professor of the Department of Cardiovascular Surgery; Chief Scientific Researcher at the World-Class Center for Personalized Medicine, National Medical Research Center named after V.A. Almazov, Federal State Budgetary Institution of the Ministry of Health of Russian Federation, Saint Petersburg.