PROFESSOR-O‘QITUVCHILAR UCHUN MAHORAT DARSLARIGA START BERILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Bugun, 19-iyun kuni Andijon davlat tibbiyot instituti professor-o‘qituvchilarining ilmiy faoliyatini tahlil qilish va ularga ko‘rsatmalar berish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi. Unda institut rektori M.Madazimov, prorektorlar, fakultetlar dekanlari, kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Yig‘ilish avvalida rektor M.Madazimov institut professor-o‘qituvchilarining ilmiy salohiyatini yanada oshirish, ularni jahon andozlariga mos mutaxassis bo‘lishlari muhimligini ta’kidladi.
-Siz ustozlar, shifokorlik kasbi barobarida ustozlik maqomiga ham egasiz. Va siz bo‘lajak shifokorlarga bilim berasiz. Bu esa albatta katta mas’uliyat va doimiy izlanishni talab etadi. Yoz mavsumi davomida “Scopus” bazasiga kiritilgan jurnallarda maqola berish bo‘yicha bilimlaringizni boyitish uchun xalqaro tajribaga ega mutaxassisni jalb qilishimiz ham tajribangizni yanada oshirishiga va natijada yanada ko‘p sonli shogirdlaringizni ham ortingizdan ergashishiga ishonaman – dedi, rektor.
Shundan so‘ng, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor F.Rasulov “Scopus”, uning bazasiga kiritilgan jurnallarda ishonchli tarzda maqolalar chop etish haqida ma’lumotlar berdi. Mazkur jurnallarda nashr etiladigan maqolalarga qo‘yiladigan talablar haqida aytib, ushbu jurnallarda o‘z ishlarini chop etishga qiynalayotgan professor-o‘qituvchilarga tavsiyalar berdi. Shuningdek, maqolalarni chop etib berish xizmatlarini taklif qiladigan soxta kompaniyalarga aldanib qolmaslik yuzasidan tushuntirish ishlari olib bordi.
Shuningdek, pokistonlik, uzoq yillardan buyon Xitoy Xalq Respublikasidagi top-300 talikka kirgan universitetlarida faoliyat yuritib kelayotgan, “Xirsh” indeksi-15 (“Xirsh” indeksi – olimning ilmiy samaradorligi va taʼsirini o‘lchash uchun ishlatiladigan ko‘rsatkich) bo‘lgan doktor Aamir Ali “Scopus” bazasiga kiritilgan jurnallarda maqola berish bo‘yicha dars mashg‘ulotini o‘tkazdi. Mutaxassis yoz oylari davomida institut professor-o‘qituvchilariga “Scopus” bazasiga kiritilgan jurnallarda maqola berish bo‘yicha mahorat darslari o‘tkazadi.

Skip to content MASTER CLASSES FOR PROFESSORS AND TEACHERS HAVE STARTED – Andijan State Medical Institute
MASTER CLASSES FOR PROFESSORS AND TEACHERS HAVE STARTED
17:55 19.06.2025
Today, on June 19, a meeting was held at Andijan State Medical Institute to analyze the scientific activities of the professors and teachers and provide them with guidance. The meeting was attended by the rector of the institute, M. Madazimov, vice-rectors, deans of faculties, and heads of departments.
At the beginning of the meeting, Rector M. Madazimov emphasized the importance of further enhancing the scientific potential of the institute’s professors and teachers and their need to become specialists in line with global standards.
“You, as educators, hold not only the medical profession but also the status of a mentor. You will impart knowledge to future doctors. This undoubtedly requires great responsibility and continuous exploration. During the summer season, we plan to invite an expert with international experience to enrich your knowledge on publishing articles in journals indexed in the ‘Scopus’ database. I believe this will further enhance your experience and ultimately lead many of your students to follow your path,” said the rector.
Following this, Vice-Rector for International Cooperation F. Rasulov provided information about “Scopus” database how to reliably publish articles in journals included in its database. He discussed the requirements for articles published in these journals and offered recommendations to professors and teachers who are struggling to publish their work in these journals. He also conducted explanatory work to prevent falling victim to fraudulent companies that offer article publishing services.
Additionally, Dr. Aamir Ali, who has been working at universities ranked among the top 300 in the People’s Republic of China for many years and has a “Hirsch” index of 15 (the “Hirsch” index is a measure used to assess an author’s scientific productivity and impact), conducted a lesson on publishing articles in journals indexed in the “Scopus” database. The specialist will conduct master classes for the institute’s professors and teachers on publishing articles in “Scopus”-indexed journals throughout the summer months.