Bugun, 16-noyabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutining Talabalar turar joyida 17-noyabr — “Xalqaro talabalar kuni” munosabati bilan tashkil etilgan talaba-yoshlar o‘rtasida “Istiqlol mash’ali tinchlik posboni” shiori ostida fakultetlararo osh musobaqasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu musobaqada fakultetlardan 4 ta jamoa jamoada oshpazlikda mahoratli talabalar milliy taomimiz bo‘lgan palovni tayyorlab, o‘zaro bellashdi.
Tanlov yakuniy natijalariga ko‘ra:
1-o‘rinni – Stomatologiya fakulteti;
2-o‘rinni – Farmatsiya fakulteti;
3-o‘rinni – Pediatriya fakulteti jamoalari egalladi.
Shuningdek, institut rahbariyati tomonidan talabalar uchun katta doshqozonlarda mahoratli oshpazlar tomonidan osh damlandi. Qaynoqqina palov TTJda yashovchi talabalarga ulashildi.

“PALOV-COOKING CHAMPIONSHIP” AMONG STUDENTS AND THE YOUTH HAS BEEN HELD – Andijan State Medical Institute
“PALOV-COOKING CHAMPIONSHIP” AMONG STUDENTS AND THE YOUTH HAS BEEN HELD
19:30 16.11.2023
Today, on November 16, an inter-faculty cooking competition has been held among the students under the slogan “Guardian of Peace with the Independence Banner” organized in connection with November 17 – “International Students’ Day” in the students’ hostel of Andijan State Medical Institute.
In the competition, 4 teams from faculties, students who are skilled in cooking, prepared palov, our national traditional meal and competed with each other.
According to the final results of the competition:
The 1st place was awarded to the Stomatological Faculty;
The 2nd place was awarded to the Pharmaceutical Faculty;
The 3rd place was won by teams of the Pediatric Faculty.
Also, the administration of our Institute prepared palov for the students in large pots by skilled cooks. Hot palov was distributed to students living in the hostel.