– TALABALARGA HAR JIHATDAN O‘RNAK BO‘LAYLIK, – DEDI INSTITUT REKTORI – Andijon davlat tibbiyot instituti
– TALABALARGA HAR JIHATDAN O‘RNAK BO‘LAYLIK, – DEDI INSTITUT REKTORI
17:33 03.02.2025
Kishining qaysi kasbda faoliyat olib borishi, avvalo kiyinish madaniyatidan ma’lum bo‘ladi. Bu esa ish unumdorligiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Shu bois Andijon davlat tibbiyot instituti ishchi xodimlari, professor-o‘qituvchilarI hamda talabalari o‘rtasida kiyinish madaniyatini yanada ommalashtirish maqsadida qator tadbirlar va uchrashuvlar bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
Jumladan bugun, 3-fevral kuni institut rektori M.Madazimov rahbarligida yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, rektor maslahatchisi X.Zokirov, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Xolmatova, Profilaktika ishlari bo‘yicha katta inspektor J.Xo‘jayev hamda tyutorlar ishtirok etdi.
Dastavval institut rektori institut ichki tartib-qoidalari haqida yana bir bor ta’kidlab o‘tdi.
– Talaba o‘z ustozi va ota-onasidan tarbiya oladi. Biz esa o‘z salohiyatimiz, kiyinish madaniyatimiz, o‘qib-izlanishimiz bilan ularga o‘rnak bo‘lmog‘imiz muhimdir, – dedi institut rektori.

– LET’S BE AN EXAMPLE FOR STUDENTS IN EVERY ASPECT, – SAID THE RECTOR OF THE INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
– LET’S BE AN EXAMPLE FOR STUDENTS IN EVERY ASPECT, – SAID THE RECTOR OF THE INSTITUTE
17:33 03.02.2025
The profession of a person is primarily determined by the culture of dressing. This also has a positive effect on work productivity. Therefore, a number of events and meetings are being held gradually to further popularize the culture of dressing among employees, professors, teachers and students of Andijan State Medical Institute.
In particular, today, on February 3, a meeting was held under the leadership of the rector of the Institute M. Madazimov. It was attended by the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational affairs S. Salohiddinov, advisor to the rector Kh. Zokirov, advisor to the rector for women’s affairs G. Kholmatova, senior inspector for preventive work J. Khojayev and tutors.
First, the rector of the Institute once again emphasized the internal regulations of the Institute.
– A student receives education from his teacher and parents. And it is important for us to be an example for them with our potential, our culture of dressing and our study, – said the rector of the Institute.
During the meeting, tasks were also set to implement this work in each department, ensure active participation of students in classes and to improve further systematic work in cooperation between the educational institution and parents.