TEXNOLOGIYALAR VA INNOVATSIYALARNI QO‘LLAB-QUVVATLASH MARKAZI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Texnologiyalar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash markazi (TIQQM) 2021-yilning 9-aprelida Andijon davlat tibbiyot instituti bazasida O‘zbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligi va Agentlik qoshidagi “IP-Center” davlat unitar korxonasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan bo‘lib, yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan innovatsion tuzilma hisoblanadi.
TIQQM O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-noyabrdagi 3365-son Qaroriga 1-ilova bilan tasdiqlangan “2017-2021-yillarda ilmiy-tadqiqot muassasalarining infratuzilmasini mustahkamlash va innovatsion faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar” va 2017-yil 6-oktyabrda Butunjahon intellektual mulk tashkiloti va O‘zbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligi o‘rtasida imzolangan «O‘zbekiston Respublikasida Texnologiyalar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash markazlarini tashkil etish bo‘yicha Memorandum» larga asoslangan holda tuzilgan.
TIQQM maqsadi – intellektual mulk ob’ektlarini muhofaza qilish sohasida TIQQMlari xizmatlaridan foydalanuvchilarga axborot va ilmiy-uslubiy yordam ko‘rsatish orqali O‘zbekiston Respublikasining innovatsion salohiyatini oshirish.
TIQQMning vazifalari:
– ixtirolar va foydali modellar bo‘yicha patent olish, jumladan RST protsedurasi bo‘yicha patentlarni xalqaro muhofaza qilishga ko‘maklashish;
– ilmiy-texnik axborotlardan, jumladan intellektual mulk sohasidagi ixtisoslashtirilgan ma’lumotlar bazalaridan samarali foydalanish, innovatsion faoliyat yurituvchi xo‘jalik subyektlari va individual ixtirochilarga IMA hamda BIMTning patent va nopatent axborot resurslari, shuningdek, boshqa axborot resurslariga kirish imkoniyatiga erishishda yordam ko‘rsatish orqali mamlakatning innovatsion taraqqiyotiga xizmat qilish;
– intellektual faoliyat natijalarini yaratishni va ulardan samarali foydalanishni rag‘batlantirish;
– intellektual mulk natijalaridan foydalanish va ularni huquqiy muhofaza qilish nazariyasi hamda amaliyotining dolzarb masalalariga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy konferensiyalar va o‘quv seminarlari tashkil etish, ularga tayyorgarlik ko‘rish hamda o‘tkazishda, shuningdek, intellektual mulk obyektlarining huquqiy muhofazasi asoslari to‘g‘risidagi ilmiy-uslubiy va axborot materiallarini tarqatishda ishtirok etish orqali jamiyatda innovatsion faoliyatni targ‘ib qilish va ommalashtirish;
– huquqiy muhofazaga ega bo‘lgan intellektual mulk obyektlarini ularni xalqaro bozorga kiritish bilan birga kelgusida kommertsializatsiya qilish maqsadida texnologiyalar transferini amalga oshirishda ko‘mak ko‘rsatish.
TIQQM oliygoh xodimlariga (bepul va birinchi navbatda), innovatsiyalar va texnologiyalarni tadbiq etish bo‘yicha kontragentlarga, shuningdek, chet tashkilotlar, xususiy tadqiqotchilar va boshqa barcha manfaatdor shaxslarga quyidagi xizmatlarni ko‘rsatadi:
– oliygohning, shuningdek, chet tashkilotlar, xususiy tadqiqotchilar va boshqa barcha manfaatdor shaxslarning ilmiy-tadqiqot, tajriba-konstruktorlik va boshqa turdagi innovatsion faoliyati natijalari uchun patent olishga talabnoma materiallarini rasmiylashtirish bo‘yicha xizmatlar;
– texnik ma’lumotlardan foydalanish: BIMT va IMAning patent va nopatent ma’lumotlar bazasiga (jumladan, ishlanmalar va innovatsiyalar bo‘yicha tadqiqotlar va ishlanmalar (ARDI) va ixtisoslashtirilgan patent ma’lumotlariga (ASPI) kirish imkoniyatini taqdim etish;
– topshirilayotgan talabnomalar sifatini yaxshilash va benuqsonligini oshirish, shuningdek, sanoat mulki ob’ektlari uchun patentlar sonini oshirish maqsadida patent qidiruvini amalga oshirishni o‘rgatish;
– ma’lumotlar bazasidan foydalangan holda patent qidiruvini amalga oshirishda ma’lumotlarni qidirib topishga ko‘mak berish;
– O‘zbekiston Respublikasida, kelgusida RST protsedurasi bo‘yicha patentlarni xalqaro himoya qilish imkoniyati bilan huquqiy muhofazani olishda ko‘mak ko‘rsatish;
– sanoat mulki obyektlarini kommertsiyalizatsiya qilishda ular uchun litsenzion shartnomalarning imzolanishida konsultativ yordam ko‘rsatish;
– intellektual mulk sohasida TIQQMlar koordinatoridan qabul qilingan axborot materiallarini tarqatish;
– intellektual mulk sohasiga odi qonunchilik bo‘yicha umumiy ma’lumotlarni taqdim etish.
Bog‘lanish:
Andijon davlat tibbiyot instituti Texnologiyalar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash markazi (TIQQM)

Skip to content TECHNOLOGY AND INNOVATION SUPPORT CENTER – Andijan State Medical Institute
The Technology and Innovation Support Center (TISC) was established on April 9, 2021 on the basis of the Andijan State Medical Institute in cooperation with the Intellectual Property Agency of the Republic of Uzbekistan and the state unitary enterprise IP-Center under the Agency, is an innovative structure that does not have the status of a legal entity.
The Center was established on the basis of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 1, 2017 No. 3365 “On measures to further strengthen the infrastructure of research institutions and the development of innovative activities” and “Memorandum on the establishment of technology and innovation support centers in the Republic of Uzbekistan”, which was signed on October 6, 2017 between the World Intellectual Property Organization and the Intellectual Property Agency property of the Republic of Uzbekistan.
The purpose of TISC is to increase the innovative potential of the Republic of Uzbekistan by providing information and scientific and methodological assistance to users of CPIT services in the field of intellectual property protection.
TISC Tasks:
– obtaining patents for inventions and utility models, including assistance in the international protection of patents for the RST procedure;
-to promote the spread of innovations in the country through the effective use of scientific and technical information, including specialized databases in the field of intellectual property, to assist business entities and individual inventors engaged in innovative activities in gaining access to patent and non-patent information resources of the Intellectual Property Agency (IPA) and the World Intellectual Property Organization (WIPO), as well as other information resources;
– stimulating the creation and effective use of the results of intellectual activity;
-promotion and popularization of innovative activities in society through the organization, preparation and holding of scientific and practical conferences and training seminars on topical issues of the theory and practice of using the results of intellectual property and their legal protection, as well as participation in the dissemination of scientific, methodological and information materials on the basics of legal protection of intellectual property;
– assistance in the implementation of technology transfer in order to further commercialize intellectual property objects with legal protection, with their inclusion on the international market.
TISC provides the following services to university staff (free of charge and primarily), contractors for the introduction of innovations and technologies, as well as third-party organizations, private researchers and all other interested parties:
-services for registration of patent application materials for the results of research, development and other types of innovative activities of the university, as well as foreign organizations, private researchers and all other interested parties;
– use of technical information: providing access to the patent and non-patent database of WIPO and IPA (including research and development in the field of development and innovation (ARDI) and specialized patent information (ASPI);
– training in conducting patent search in order to improve the quality and integrity of submitted applications, as well as increase the number of patents for industrial property;
– assistance in data retrieval when performing a patent search using a database;
– assistance in obtaining legal protection in the Republic of Uzbekistan with the possibility of subsequent international patent protection under the RST procedure;
– providing advisory assistance in signing licensing agreements for industrial property objects during their commercialization;
– dissemination of information materials received from the Tiqm coordinator in the field of intellectual property;