TOSHKENTDA FLEBOLOGIYA VA LIMFOLOGIYA SOHASIDAGI DUNYONING YETAKCHI OLIMLARI VA MUTAXSISLARI YIG‘ILADI – Andijon davlat tibbiyot instituti
TOSHKENTDA FLEBOLOGIYA VA LIMFOLOGIYA SOHASIDAGI DUNYONING YETAKCHI OLIMLARI VA MUTAXSISLARI YIG‘ILADI
13:47 26.03.2025
2025-yilning 6-7-noyabr kunlari Toshkent shahrida, AKFA Medline University Hospital tibbiyot markazida O‘zbekiston Flebologlar assotsiatsiyasining IV venoz forumi (4-VFUz – “Toshkent oltin kuzi”) bo‘lib o‘tadi. O‘zbekiston Flebologlar assotsiatsiyasi forumi prezidenti va vitse-prezidenti professor R.D.Sunnatov va B.Z.Tursunov to‘rtinchi marta flebologiya va limfologiya sohasidagi jahonning yetakchi mutaxasislari Toshkent shahrida to‘planadi. O‘tgan yillarda forumda dunyoning 10 ta davlatidan 1,5 mingdan ortiq olim va amaliyotchi (shaxsan va masofadan turib) ishtirok etgan edi.
Andijon davlat tibbiyot institutining 1-fakultet va gospital jarrohlik kafedrasi tashabbusi bilan Rossiya Limfologlar uyushmasi hamda “Limfa” jurnali axborot ko‘magida professor O‘zbekistonda klinik limfologiya asoschisi S.U.Djumaboyev tavalludining 95 yilligiga bag‘ishlangan limfologiya bo‘yicha ilmiy sessiya ishini konferensiya dasturiga kiritish ushbu forumning o‘ziga xos xususiyati bo‘ldi.
Anjumandan ko‘zlangan maqsad qon-tomir va umumiy jarrohlar, shuningdek, boshqa ixtisoslik shifokorlarining venoz va limfa patologiyalarini diagnostikasi va davolashning dolzarb masalalari bo‘yicha ilmiy-ma’rifiy saviyasini zamon talablari va xalqaro standartlar asosida yuksaltirish, yaqin va uzoq xorijning eng yaxshi mutaxassislari bilan ilmiy va klinik tajriba almashish, kasalliklarni diagnostikasi va davolash tizimida ilg‘or texnologiyalarni o‘qitishdan iborat.
Rejalashtirilgan Forum flebologiya va limfologiya sohasidagi mutaxassislar uchun o‘ziga xos qo‘shma munozara maydonchasiga aylanadi.  Anjumanda chuqur venalar trombozi, trombozdan keyingi kasallik, limfedema, tos varikoz kengayishi, tug‘ma venoz va limfa patologiyalari diagnostikasi va davolash, oyoq venalarning varikoz kengayishi, limfoveno‘z yetishmovchilikni zamonaviy davolash, farmakoterapiya, kompression terapiya kabi mavzular bo‘yicha mavzuli ilmiy bo‘limlar bo‘lib o‘tadi va boshqalar. Dunyoning yetakchi tibbiyot va farmatsevtika kompaniyalarining satellit simpoziumlar doirasida treninglar va o‘quv treninglar o‘tkaziladi.
Forum dasturi masalalari: Venoz tromboz. Venoz tromboembolik asoratlarning oldini olish. Limfologiyaning dolzarb muammolari. Posttrombotik kasallikni zamonaviy diagnostikasi va davolash. Venoz shish, limfedema, lipedema, semizlik, ularning boshqa kasalliklar bilan aloqasi. Flebolimfedema. Estetik flebologiya va limfologiya. Venoz obstruktsiyalarni endovaskulyar davolash. Tug‘ma venoz patologiya. Surunkali tos tomirlari varikoz kengayishi. Surunkali venoz kasalliklar uchun dori terapiyasi. Varikoz tomirlarining termal va termal bo’lmagan ablyatsiyasi. Skleroterapiya. Siqish terapiyasi. Venoz trofik yaralar, ularning patogenezida limfa tizimining ahamiyati. Limfologiyada diagnostika va tasvirlash. Limfedemaning genetikasi va epigenetikasi. Limfedema va limfatik malformatsiyalarni davolash uchun shaxsiylashtirilgan jarrohlik va konservativ texnologiyalar.
Konferensiyada ishtirok etish shakli: ma’ruza, tezislar nashr etish, tinglovchi. Konferensiya tillari: o‘zbek, rus va ingliz. Tezislar 2 betgacha, qatorlar oralig‘i – 1,5, kompyuter matni Word formatida, 14 shriftda, Times New Roman nashrida tayyorlanishi kerak. Tezislar 2025-yil 30-iyungacha qabul qilinadi.
Saytda ro‘yxatdan o‘tish va tezislarni topshirish: https://venousforum.uz El.pochta: phlebounion.uz@gmail.com

On November 6-7, 2025, the IV Venous Forum of the Association of Phlebologists of Uzbekistan (4th VFUz – “Tashkent Golden Autumn”) will be held in Tashkent, in AKFA Medline University Hospital Medical Center. The president and vice-president of the Forum of the Association of Phlebologists of Uzbekistan, Professor R.D. Sunnatov and B.Z. Tursunov will gather in Tashkent for the fourth time with the world’s leading specialists in the field of Phlebology and Lymphology. In previous years more than 1.5 thousand scientists and practitioners from 10 countries of the world (personally and distantly) participated in the Forum.
A distinctive feature of this forum became the inclusion into the conference program the scientific session on Lymphology, dedicated to the 95th anniversary of the founder of Clinical Lymphology in Uzbekistan professor S.U. Dzhumabayev with the initiative of the 1st Faculty and Department of Hospital Surgery of Andijan State Medical Institute with the information support of Russian Lymphological Association and the journal “Lympha”.
The intended goal of the conference is to improve the scientific and educational level of vascular and general surgeons as well as doctors of other specialties on the current issues of diagnostics and treatment of venous and lymphatic pathologies in accordance with modern requirements and international standards, to exchange scientific and clinical experience with the best specialists from near and far abroad and to teach advanced technologies in the system of diagnostics and treatment of diseases.
The planned Forum will become a unique joint discussion platform for specialists in the field of Phlebology and Lymphology. The conference will provide the discussion on such areas as deep vein thrombosis, post-thrombotic disease, lymphedema, pelvic varicose veins, diagnostics and treatment of congenital venous and lymphatic pathologies, varicose veins of the legs, modern treatment of lymphovenous insufficiency, pharmacotherapy, compression therapy, etc. Training and educational training will be held within the framework of satellite symposia of the world’s leading medical and pharmaceutical companies.
Forum program areas: Venous thrombosis. Prevention of venous thromboembolic complications. Current problems of Lymphology. Modern diagnostics and treatment of post-thrombotic disease. Venous edema, lymphedema, lipedema, obesity, their relationship with other diseases. Phlebolymphedema. Aesthetic phlebology and lymphology. Endovascular treatment of venous obstructions. Congenital venous pathology. Chronic pelvic varicose veins. Drug therapy for chronic venous diseases. Thermal and non-thermal ablation of varicose veins. Sclerotherapy. Compression therapy. Venous trophic ulcers, the role of the lymphatic system in their pathogenesis. Diagnostics and imaging in lymphology. Genetics and epigenetics of lymphedema. Personalized surgical and conservative technologies for the treatment of lymphedema and lymphatic malformations.
Form of participation in the conference: lecture, publication of theses, audience. Conference languages: Uzbek, Russian and English. Theses should be prepared up to 2 pages, line spacing – 1.5, computer text in Word format, font size 14, Times New Roman. Theses will be accepted until June 30, 2025.
Registration on the site and submission of theses: https://venousforum.uz E-mail: phlebounion.uz@gmail.com