UROLOGIYA BO’LIMI 8 MILLIARD 171,6 MLN. SO’MLIK YUQORI TEXNOLOGIK JIHOZLAR BILAN TA’MINLANDI
Andijon Davlat Tibbiyot instituti klinikasi nafaqat Farg‘ona vodiysining Andijon, Namangan, Farg‘ona ahliga, balki Qirg‘iziston Respublikasidan kelgan bemorlarga ham yuqori sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatib kelmoqda.
Andijon Davlat tibbiyot instituti klinikasi Urologiya bo‘limi Sog‘liqni saqlash vazirligi mablag‘lari hisobidan qayta to‘liq ta’mirlandi, endourologiya tashrix zallari 6 turdagi, jami 8 milliard 171,6 mln so‘mlik yuqori texnologik va zamonaviy tekshiruv-tashrix uskunalari bilan ta’minlandi. Klinikada muntazam ravishda o‘z malakasini Yevropaning nufuzli klinikalarida va Rossiyada oshirib kelayotgan oliy toifali mutaxassislar tomonidan muntazam murakkab urologik xastaliklarga to‘g‘ri tashxis qo‘yish va tashxisga mos kam invaziv tashrixlar o‘tkazishga sharoitlar yaratildi. Jumladan endourologiya tashrix zalida erkaklarda kup uchraydigan prostata bezi xavfsiz giperplaziyasida «oltin standart» xisoblangan zamonaviy tashrix prostata bezi adenomasini transuretral rezeksiya tashrixi, shuningdek O‘rta Osiyo mintakasiga xos ko‘p uchraydigan buyrak va siydik yo‘llari toshlarida barcha turdagi kam invaziv operatsiyalar mahorat bilan bajarilmokda. Bular jumlasiga perkutan nefrolitotripsiya, -ekstraksiya, – lapaksiya, ureterolitotripsiya va sistolitotripsiya tashrixlari xisoblanadi. Shuningdek buyrak siydik yo‘llaridagi toshlarni hech kanday tashrix o‘tkazmasdan EUVL apparati yordamida elektr zaryad yo‘naltirish orqali maydalab, olib tashlanmoqda. Malakali mutaxassislardan biri Boburjon Ergashev Germaniyani Kyoln universitetiga grant yutgan, Germaniyada tahsil olmoqda, tibbiyot fanlari nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilmoqda.
2021-yilda Andijon Davlat tibbiyot instituti va Germaniyaning GIZ Germaniya xalqaro hamkorlik xizmati tashkiloti orasida hamkorlik shartnomasi asosida Germaniya-O‘zbekiston hamkorligidagi «Urologiya ilmiy-amaliy davolash va o‘quv markazi» tashkil etildi. Markazda o‘quv jarayoniga yetakchi xorijiy mutaxassislarni jalb qilish, mahorat darslari, treninglar, seminarlar tashkil etish, masterklasslar o‘tkazish va endourologiya bo‘yicha yukori malakali mutaxassislarni tayyorlash o‘tkazilmoqda.

DEPARTMENT OF UROLOGY 8 BILLION 171.6 MILLION. SUM SUPPLIED WITH HIGH TECHNOLOGICAL EQUIPMENT
The clinic of Andijan state medical institute provides high quality medical services not only to the people of Andijan, Namangan and Fergana in the Fergana Valley, but also to patients from the Kyrgyz Republic.
Clinic of Andijan State Medical Institute, Department of Urology was completely renovated at the expense of Ministry of Health, 6 types of endourology examination halls, high-tech and modern diagnostic equipment for a total of 8 billion 171.6 million soums provided. The clinic is staffed by highly qualified specialists who are constantly improving their skills in prestigious clinics in Europe and Russia, creating conditions for accurate diagnosis of complex urological diseases and minimally invasive examinations. These include transurethral resection of prostate adenoma, which is the “gold standard” in safe prostatic hyperplasia, which is more common in men in the endourology examination room, as well as all types of minimally invasive operations on common kidney and urinary tract stones typical of Central Asia. in progress. These include percutaneous nephrolithotripsy, -extraction, -lapsy, ureterolithotripsy and systolithotripsy. Kidney stones in the urinary tract are also crushed and removed using an EUVL device without any examination. One of the qualified specialists, Boburjon Ergashev, won a grant from the University of Cologne, Germany, is studying in Germany, defending his dissertation in medical sciences.
In 2021, a German-Uzbek “Urology Scientific-Practical Treatment and Training Center” was established on the basis of a cooperation agreement between Andijan State Medical Institute and the German International Cooperation Agency GIZ. The center attracts leading foreign specialists to the educational process, organizes master classes, trainings, seminars, master classes and prepares highly qualified specialists in endourology.