Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari boʻyicha respublika komissiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar davlat qoʻmitasi hamda Oila va xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash davlat maqsadli jamgʻarmasi Oʻzbekiston Respublikasi fuqarosi boʻlgan 35 yoshdan yuqori hamda oʻz yoʻnalishi boʻyicha faoliyat bilan kamida 5 yil mobaynida uzluksiz shugʻullanib kelayotgan ayollar, shuningdek, uy bekalari oʻrtasida “Yil ayoli” milliy tanlovini eʼlon qiladi.
Tanlovning maqsadi — mamlakatimizning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga munosib hissasini qoʻshib kelayotgan, yuksak maʼnaviyatli, oilada va farzand tarbiyasida ibrat boʻlish bilan birga oʻzi faoliyat koʻrsatayotgan tashkilot nufuzini oshirishda faol ishtirok etayotgan turli soha egalari boʻlgan ayollarni qoʻllab-quvvatlash, ragʻbatlantirish, munosib taqdirlash hamda bu boradagi ilgʻor tajribalarni ommalashtirishdan iborat.
Tanlov uch bosqichda oʻtkaziladi:
Birinchi bosqich — tuman (shahar) bosqichi;
Ikkinchi bosqich — hududiy bosqich (Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar bosqichi);
Uchinchi bosqich — respublika bosqichi.
Barcha bosqichlarda tanlov ishtirokchilari quyidagi shartlar asosida baholanadi:
Birinchi shart — «Oʻzini tanishtirish». Ushbu shartda tanlov ishtirokchilari 3 daqiqa ichida oʻz faoliyati, oilasi, jamiyatda tutgan oʻrni, hududidagi faolligi haqida soʻzlab berishi hamda taqdimotini namoyish etishi zarur.
Ikkinchi shart — «Savol va javob». Ushbu shartda ishtirokchilarga mamlakatimizda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlar, ayniqsa oila, xotin-qizlarni yanada qoʻllab-quvvatlash, ularning davlat hamda jamiyatdagi oʻrnini mustahkamlashga qaratilgan 2 tadan savol beriladi va 2 daqiqa vaqt ajratiladi.
Uchinchi shart — «Zamonaviy oʻzbek ayoli» mavzusidagi videorolik namoyishi. Ushbu shartda ishtirokchilar oʻzlarining faoliyat yoʻnalishi boʻyicha 3 daqiqalik videorolik namoyishini taqdim etadi.
Tanlovning respublika bosqichida belgilangan 3 ta shart asosida ishtirokchilarning toʻplagan ballariga qarab, oliy oʻrin, 1, 2 va 3-oʻrin hamda belgilangan nominatsiyalar boʻyicha gʻoliblar aniqlanadi.

TAKE PART IN THE NATIONAL CONTEST ”WOMAN OF THE YEAR” – Andijan State Medical Institute
The Republican Commission on Enhancing the Role of Women in Society, Gender Equality and Family Issues, the Committee of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on Women and Gender Equality, the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Family and Women and the State Trust Fund for Family Support and women who are citizens of the Republic of Uzbekistan aged 35 years and older, as well as women who they have been continuously engaged in activities for at least 5 years, and also announce the national competition “Woman of the Year” among housewives.
The purpose of the contest is to support, encourage, reward and popularize the best practices of women in various fields who make a worthy contribution to the socio-economic development of our country, have high spirituality, take an active part in raising the authority of the organization in which she works, while at the same time being an example in the family and raising children.
The competition is held in three stages:
The first stage is the district (city) stage;
The second stage is the territorial stage (Republic of Karakalpakstan, regions and cities of Tashkent);
The third stage is the republican stage.
At all stages, participants are evaluated on the following conditions:
The first condition is to “present yourself.” In this case, the participant must tell about their activities, family, place in society, activity on the territory within 3 minutes, as well as present a presentation.
The second condition is “answers to questions”. In this condition, participants will be asked 2 questions and given 2 minutes to answer the questions. Questions about the large-scale reforms carried out in our country aimed at further supporting the family, women, strengthening their place in the state and society.
The third condition is to prepare a video on the topic “Modern Uzbek woman”. Participants will present a 3-minute demonstration of a video about their activities.
Based on the three conditions established at the republican stage of the competition, the winners in the nominations will be determined: the highest place, 1st, 2nd and 3rd places, depending on the points scored by the participants.
Those who wish to participate in this national competition can apply to the chairman of the Women’s Advisory Council of the Andijan State Medical Institute, Advisor to the Rector on Women’s Issues G.Kholmatova.