Xabaringiz bor, Rossiya Federatsiyasining Maxachkala shahrida Dogʻiston davlat tibbiyot universiteti tomonidan “Human Matrix” 2-Butunrossiya olimpiadasi boʻlib oʻtdi. Unda Andijon davlat tibbiyot institutining 2 ta jamoasi munosib ishtirok etdi va Normal fiziologiya fani va bemorga birinchi tez tibbiy yordam ko‘rsatish boʻyicha egallayotgan bilimlarini namoyish eta oldilar.
Olimpiadada 10 dan ortiq davlatlarning jamoalari qatnashdi. 2 kun davom etgan olimpiadada jamoalar darslarda olgan amaliy ko‘nikmalarni tez va sifatli bajarib, hakamlar hay’atining savollariga to‘liq va batafsil javob berdilar. Quvonarlisi, bizning talabalar bemorga tez tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha 1-o‘rinni hamda Normal fiziologiya fani bo‘yicha esa “Jamoaviy ruh uchun” (“За командий дух”) nominatsiyasi kubogini qo‘lga kiritdilar.
Ma’lumot o‘rnida aytib o‘tish joizki, mazkur jamoalar 2018-yildan buyon Respublikamizning tibbiyot oliy ta’lim muassasalari talabalari hamda aholimizga tez tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha mahorat darslarini o‘tkazib kelishmoqda.
Yana bir quvonarli jihat, olimpiadada institutning Anatomiya va klinik anatomiya kafedrasi mudiri bosh hakam sifatida qatnashdi.
Bugun g‘olib talabalarimizni kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.Tadbirda so‘z olgan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov yoshlarimizning yutuqlari bilan qutlab, ular tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, erishayotgan muvaffaqqiyatlari, har bir talaba ham o‘qisa, izlansa, albatta mana shunday e’tiborlarga loyiq bo‘la olishini alohida ta’kidlab o‘tdi.

The 2nd All-Russian Olympiad “Human Matrix” was held at the Dagestan State Medical University of Makhachkala.
2 teams of Andijan State Medical Institute took a worthy part in the Olympiad and showed their knowledge of normal physiology and emergency medical care.
Teams from 10 countries took part in the 2-day Olympiad. Participants demonstrated their knowledge, answered in detail all the questions of the jury. I am glad that our team took 1st place in normal physiology and won in the nomination “For Team Spirit”.
It should be noted that since 2018 the teams have been conducting master classes on providing emergency medical care to the population for students of higher educational institutions of the republic.
The head of the department of anatomy and clinical anatomy of Andijan State Medical Institute was the chairman of the jury at the Olympiad.
Meeting of the winners of the Olympiad took place today. The pro-rector on Research and Innovation K. Salakhiddinov warmly congratulated the participants and wished them success in their future studies. The winners were well rewarded.