Bugun, 18-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutining Ilmiy kengashlar zalida “Stomatologiyaning asosiy masalalari” mavzusida yosh olimlar o‘quv-amaliy seminari bo‘lib o‘tdi.
Ushbu seminar institutning Stomatologiya fakulteti Ortopedik stomatologiya va ortodontiya kafedrasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-oktabrdagi “Ilm-fanni 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-6097-sonli Farmonini bajarish, institut talabalarining ilmiy salohiyatini oshirish hamda iqtidorli talabalarni tashabbusini qo’llab-quvvatlash, ularni munosib darajada rag’batlantirishni ta’minlash maqsadida tashkil qilindi.
Unda ma’ruzachilar M.Qodirov “Tish-jag‘ tizimi anomaliyalarini erta tashxislashda webceph.com platformasidan foydalanish”, J.Abdullayev “Yangi ish boshlovchilar uchun izolyatsiya masalasi”, M.Valiyev “Kattalashtirish tizimlari va ular nima uchun kerak?”, A.Dilmurodov “Endodontiyada irrigatsiya va obturatsiya sirlari”, X.Po‘latov “Breketlarni yopishtirishning bilvosita usulidan foydalanish” kabi mavzularda taqdimotlardan foydalangan holda o‘z ma’uzalarini tinglovchilarga yetkazdi. Seminar qatnashchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldi.

Today, on April 18, an educational-practical seminar of young scientists was held in the Hall of Scientific Councils of Andijan State Medical Institute on the topic “Key Issues of Dentistry”.
This seminar was organized by the Department of Orthopedic Dentistry and Orthodontics of the Institute’s Faculty of Dentistry to fulfill the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 29, 2020 No. PF-6097 “On approval of the concept of development of science until 2030”. It was organized in order to increase the potential and support the initiative of talented students, to ensure their proper motivation.
The speakers delivered lectures to the audience using presentations, for instance, M. Kadirov gave a lecture on “Using the webceph.com platform for early diagnosis of anomalies of the dental and jaw system”, J. Abdullayev “The issues of isolation for beginners”, M. Valiyev “Magnification systems and why are they needed?”, A.Dilmurodov “Secrets of irrigation and obturation in endodontics”, Kh. Polatov “Using the proper method of gluing brackets”. The participants of the seminar received detailed answers to the questions they were interested in.