GERMANIYADA HAMKORLIK MASALALARIGA BAG‘ISHLANGAN UCHRASHUVLAR DAVOM ETMOQDA
Bugun, 29-may kuni Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov boshchiligidagi delegatsiya va Rostok universiteti klinikasi Radiologiya bo‘limi rahbariyati o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda yangi innovatsion yo‘nalishlarni joriy etish bo‘yicha hamkorlikda ish olib borish masalasi muhokama qilindi. Unga ko’ra:
1. Klinikaga onkologik kasalliklarni tashxislash va davolashning yangi zamonaviy usullarini joriy etish;
2. Ikki bosqichli jarayondan iborat bo’lgan ADTI xodimlarining (rentgenologlarning) malakasini oshirish – diagnostika MRT, MSKT sohasidagi kasbiy bilimlarni oshirish – PET diagnostikasini joriy etish va o’zlashtirish;
3. Onkourologiya sohasida zamonaviy davolash usullarini ishlab chiqish;
4. Rostok universiteti kasalxonasining yutuqlari asosida saraton kasalliklarini davolashda zamonaviy innovatsion maqsadli terapiyani ishlab chiqish va joriy etish;
5. Saraton bilan kasallangan bemorlarni samarali davolash uchun zamonaviy farmasevtik preparatlardan foydalanish imkoniyatlarini ko’rib chiqish yuzasidan fikr almashildi va ikkala tomon ham ushbu sohalarni rivojlantirishga kelishib oldilar.

Today, on May 29, a meeting was held between the delegation led by the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov and the leadership of the radiology department of the Rostock University Clinic.
At the meeting, the issue of cooperation on the introduction of new innovative areas was discussed, namely:
1. Introduction into the clinic of new modern methods of diagnosis and treatment of oncological diseases;
2. Advanced training of ASMI employees (radiologists), consisting of a two-stage process 1- increasing professional knowledge in the field of MRI diagnostics, MSCT, 2 – introduction and mastery of PET diagnostics;
3. Development of modern treatment methods in the field of oncology;
4. Development and implementation of modern innovative targeted therapy in the treatment of cancer patients based on the achievements of the Clinic of the University of Rostock;
5. An exchange of views took place on the possibility of using modern pharmaceuticals for the effective treatment of cancer patients, and both parties agreed to develop these areas.