XALQARO HAMKORLIKNING YANGI YO’NALISHLARINI TASHKIL ETISH MAQSADIDA UCHRASHUV O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
XALQARO HAMKORLIKNING YANGI YO’NALISHLARINI TASHKIL ETISH MAQSADIDA UCHRASHUV O‘TKAZILDI
22:31 07.06.2024
Bugun, 7-iyun kuni Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov Xitoy davlatidagi «Silk road»  nashriyoti rahbari, PhD, Xitoy-Yevropa ta’lim alliansi a’zosi Zang Hong Yan bilan uchrashdi.
Uchrashuvda xitoy tilidagi tibbiyotga oid kitoblarni hamkorlikda o’zbek tiliga tarjima qilish, xitoylik abituriyentlarni institutga jalb qilish,  oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni yo’lga qo’yish masalalari muhokama qilindi.
Mehmonlar Xitoy xalq tabobatiga doir o’zbek tiliga tarjima qilingan kitoblarni institut rektoriga taqdim etdi.
Shuningdek, uchrashuvning asosiy masalalaridan bo‘lgan «Medical Chinesse»(tibbiy xitoy tili) yo‘nalishida tibbiyotga oid atamalardan iborat o’zbek va xitoy tillaridagi qo’llanmalarni yaratish masalalariga kelishib olindi.
Mehmonlarga milliy kulolchiligimiz namunalaridan sovg‘a qilindi. Shundan so‘ng, institutning axborot texnologiyalar markazi va yangi o‘quv binosi bilan yaqindan tanishtirildi.

Today, on June 7, M. Madazimov, the rector of Andijan State Medical Institute, met with Zang Hong Yan, PhD, member of the Sino-European Educational Alliance and the head of the “Silk road” publishing house in China.
Issues of collaborative translation of Chinese medical books into Uzbek, attracting Chinese applicants to the Institute, establishing cooperation with higher education institutions have been discussed at the meeting.
The guests presented books on Chinese folk medicine translated into Uzbek to the rector of the Institute.
Also, it was agreed on the issue of creating manuals in Uzbek and Chinese languages containing medical terms in the direction of “Medical Chinesse” (medical Chinese language), which is one of the main issues of the meeting.
Samples of our national pottery were presented to the guests. After that, they were closely introduced to the information technology center of the Institute and the new educational building.