Andijon davlat tibbiyot institutida  O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 2024-yil 17-iyuldagi 238-sonli buyrug‘iga asosan 2024/2025-o‘quv yilida klinik ordinaturaga qabul davom etmoqda. Klinik ordinaturaga qabul  joriy yilning 20-avgustigacha (shu kuni ham) amalga oshiriladi.
2024/2025-o‘quv yili uchun klinik ordinaturaga hujjat topshirmoqchi bo‘lgan abituriyentlarga qulaylik yaratish maqsadida ro‘yxatdan o‘tish jarayoni onlayn tarzda –institutning rasmiy veb–saytida quyidagi havola orqali amalga oshiriladi:

ATTENTION, ADMISSION TO CLINICAL RESIDENCY CONTINUES!
At Andijan State Medical Institute, based on the order of the Minister of Health of the Republic of Uzbekistan dated July 17, 2024 No. 238, admission to clinical residency in the 2024/2025 academic year continues. Admission to clinical residency will be carried out until August 20 of the current year ( this day including).
For the convenience of applicants wishing to enroll in clinical residency for the 2024/2025 academic year, the registration process is carried out online – on the official website of the institute at the following link: