Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligining Andijon viloyat boshqarmasi bilan hamkorlikda institutda davra suhbati tashkil etildi. Tadbir ilmiy hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda yosh olimlarning ilmiy salohiyatini qo‘llab-quvvatlash masalalariga bag‘ishlandi.
Davra suhbati institutning ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori K.Salohiddinov boshchiligida o‘tkazildi. Uchrashuv davomida Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-apreldagi 222-son qarori ilovasi bilan tasdiqlangan “Akademik harakatchanlik” dasturini shakllantirish, amalga oshirish, moliyalashtirish va monitoring qilish tartibi to‘g‘risidagi Nizom yuzasidan atroflicha ma’lumot berildi.
Xususan, boshqarma bo‘lim boshlig‘i B.Turg‘unov “Akademik harakatchanlik” dasturi tanlovi (2026-1) haqida batafsil to‘xtalib, tanlovda ishtirok etish tartibi, talab etiladigan hujjatlar hamda baholash mezonlarini tushuntirib berdi. Ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan faol qatnashib, mutaxassislar tomonidan zarur tavsiyalar oldilar.
Ta’kidlanganidek, mazkur dastur yosh olimlarga ilmiy tashkilotlar va oliy ta’lim muassasalarining noyob ilmiy obyektlari, zamonaviy laboratoriyalari hamda tajriba-konstruktorlik byurolaridan bepul foydalanish imkonini yaratadi. Bu esa ilmiy izlanishlar samaradorligini oshirish va innovatsion g‘oyalarni amaliyotga tatbiq etishda muhim ahamiyat kasb etadi.

A ROUND TABLE DISCUSSION WAS ORGANIZED UNDER THE PROGRAM “ACADEMIC MOBILITY”
Under the auspices of the Management Office for Innovation Development under the Ministry of Higher Education, Science and Innovations in Andijan region, a round table discussion was organized at the institute. The event was dedicated to strengthening scientific cooperation and supporting young scientists’ research potential.
The round table was conducted under the guidance of the Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations of the Institute, K.Z. Salohiddinov. During the meeting, detailed information was provided on the Regulations regarding the formation, implementation, funding, and monitoring of the “Academic Mobility” program approved as an appendix to the Resolution No. 222 dated April 19, 2021 of the Cabinet of Ministers.
In particular, department head B. Turgunov elaborated extensively on the “Academic Mobility” Program competition (2026-1), explaining the procedure for participation, required documents, and evaluation criteria. Participants actively engaged with their questions and received necessary recommendations from experts.
It was emphasized that this program provides young researchers with free access to unique scientific facilities, modern laboratories, and design bureaus of scientific organizations and higher education institutions. This significantly enhances the effectiveness of scientific research and plays a crucial role in implementing innovative ideas into practice.