Ayni kunlarda Sog‘liqni saqlash vazirining tashabbusi bilan mamlakatimizda yoshi ulug‘ nuroniylarni sog‘lomlashtirish va ularga bo‘lgan eʼtiborni yana-da kuchaytirish maqsadida Andijon viloyatining barcha tuman, shaharlarida chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklar o‘tkazib kelinmoqda.
Shu kabi tadbirlardan biri Shahrixon tuman tibbiyot birlashmasiga qarashli  Ko‘p tarmoqli markaziy poliklinika hududidagi yoshi ulug‘ nuroniylar uchun ham o‘tkazildi. Ushbu salomatlik tadbirida Andijon davlat tibbiyot institutining jami 12 nafar (kardiolog, endokrinolog, terapevt, stomatolog, nevropatolog, urolog, xirurg, neyroxirurg, travmatolog) malakali mutaxassislari ishtirok etdi.
Dastlab, tibbiyot birlashmasi xodimlari tomonidan tibbiy ko‘rikka kelgan nuroniylarga jismoniy faollikning sog‘lik uchun foydali jixatlari haqida ma’lumot berildi va keksalarni uyda mustaqil bajarishlari mumkin bo‘lgan jismoniy mashqlar ko‘rgazma shaklida namoyish etildi.
Tibbiy tadbir davomida hududdagi jami 394 nafar keksa yoshdagi fuqarolar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Ko‘ruvlar davomida yotib davolanishi zarur bo‘lgan 5 nafar bemorga viloyat va 12 nafar bemorga tuman shifoxonasida davolanish uchun yo‘llanmalar berildi. Shuningdek, sog‘ligi bo‘yicha ambulator davolanishi lozim bo‘lgan fuqarolarimizga davlatimiz tomonidan ajratilgan bepul dori darmonlar tarqatildi. Tadbir davomida barcha nuroniylarning tana uzunligi va og‘irligi, qon bosimi o‘lchandi, klinik laborator tekshiruvlar o‘tkazilib ko‘rsatma bo‘yicha EKG, Rentgen, UTT tekshiruvlari o‘tkazildi. Mazkur poliklinikaga qarashli hududda yashovchi 4 nafar keksalar kerakli mutaxassislar tomonidan uylarida ko‘rikdan o‘tkazilib, zaruriy tavsiyalar berildi va sog‘lomlashtirish ishlari olib borildi.

MEDICAL SPECIALISTS OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE PARTICIPATE ACTIVELY IN THE MONTH OF “THE ELDERLY HEALTH PROTECTION “
18:09 04.08.2023
Nowadays, with the initiative of the Minister of Health, scrupulous medical examination has been organized in all regions and cities of Andijan province in order to improve the health of the elderly in our country and to increase attention to them.
One of them was held for the elderly in the Multidisciplinary Central Polyclinic of Shahrikhan District Medical Association. 12 qualified specialists of Andijan State Medical Institute – among them cardiologist, endocrinologist, therapist, dentist, neuropathologist, urologist, surgeon, neurosurgeon and traumatologist – participated in this medical event.
At first, the medical association staff informed medical professionals the health-promoting aspects of physical activity and demonstrated the exercises that the elderly can do independently at home.
During this medical event a total of 394 elderly persons of the region were examined. During the examinations, 5 patients who needed in-patient treatment were given directions for treatment at the regional and 12 patients at the district hospital.
Besides, free medicines allocated by our state were distributed to our citizens who need out-patient treatment. During medical examination body height, weight and blood pressure of all veterans were measured, clinical laboratory tests were conducted and ECG, X-ray, and USI tests were performed according to the instructions. 4 elderly people living in the area belonging to this polyclinic were examined at their homes by the necessary experts, the necessary recommendations were given and rehabilitation work was carried out.