Ushbu tadbirda institutning 14 nafar malakali mutaxassislari ishtirok etdi. Muassasaga qarashli hududdagi salomatligi bo‘yicha 3-4-guruhga kiritilgan 230 nafar bemorlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib kerakli tavsiyalar berildi.
Salomatlik holati bo‘yicha yotib davolanishi lozim bo‘lgan 11 nafar bemorga tuman shifoxonasiga va 6 nafar bemorga viloyat shifoxonalariga bepul yo‘llanmalar berildi.
Shuningdek, ushbu hududdan temir daftarga kiritilgan bemorda “12 barmoq ichak yarasi, qon ketish, stenoz dekompensatsiya bosqichi” tashxisi aniqlanib, Asaka tuman shifoxonasida institut professori Y.Egamov tomonidan mahalliy shifokorlar bilan birgalikda “Bilrot I operatsiyasi” laparaskopik assistentlik asosida kichik kesim bilan o‘tkazildi.
Tadbir davomida 6 nafar uyda ko‘rishi lozim bo‘lgan bemorlarga mutaxassislari ko‘ruvi uylarda o‘tkazilib, kerak yordamlar ko‘rsatildi. Ko‘ruv vaqtida tavsiya etilgan dorilar muassasa tomonidan aholiga bepul yetkazildi.

MEDICAL EXAMINATION AND A SURGERY HELD IN ASAKA DISTRICT
The next practical-methodological support of the professors and teachers of Andijan State Medical Institute in the primary system institutions of Asaka District Medical Association was held at the Family Polyclinic No.12.
14 qualified experts of the institute participated in this event. 230 patients included in the 3rd-4th group in terms of their health underwent a medical examination and were given necessary recommendations.
Free referrals were given to 11 patients who needed inpatient treatment to the district hospital and 6 patients to the regional hospitals.
In addition, the patient included in “the iron” notebook in this region was diagnosed with “duodenal intestinal ulcer, bleeding, stenosis decompensation stage”, and the institute professor Y. Egamov, together with local doctors, performed the “Bilrot I operation” with a small incision based on laparoscopic assistance at Asaka district hospital.
During the event, 6 patients who had to be examined at home were checked by specialists and provided with necessary assistance. During the inspection, the recommended medicines were delivered to the residents free of charge by the institution.