Ijtimoiy tarmoqlarda “Andijon davlat tibbiyot institutida roʻmol oʻragan qizlarni yakuniy davlat imtihonlariga kiritilmayapti” mavzusi ostida berilgan maqola va videoga institut axborot xizmatining rasmiy munosabati
18:07 15.06.2022
Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 29-moddasida har kim eʼtiqod erkinligiga ega ekanligi taʼkidlab oʻtilgan. Qonun ustuvorligi barcha tashkilotlardan tortib taʼlim muassasalarida ham taʼminlanadi. Xususan Andijon davlat tibbiyot institutida ham  xodimlar, professor-oʻqituvchilar va talabalarning shaxsiy huquq-erkinliklarining buzilishiga yoʻl qoʻyilmaydi.
Bosh Qomusimizda fuqarolarning huquqlari bilan bir qatorda burchlari ham belgilab berilgan. Oʻzbekiston Respublikasi Qonunlariga rioya qilish, taʼlim muassasasida oʻrnatilgan tartib-qoidalarga amal qilish ham koʻzda tutilgan. Andijon davlat tibbiyot instituti Sogʻliqni saqlash vazirligiga qarashli taʼlim muassasasi boʻlib, Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirining 2022 yil 24-martdagi 88-sonli “Tibbiyot xodimlarining odob-ahloq Kodeksini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi buyrugʻi,  mazkur buyruqqa asosan Andijon davlat tibbiyot instituti rektorining buyrugʻi hamda institutning ilmiy kengashi tomonidan tasdiqlangan buyruq asosida faoliyat olib boradi. Buyruqda tibbiyot muassasasi xodimi va talabalarining kiyinish madaniyati alohida qayd etilgan. Oq xalat va unga mos bosh kiyimda boʻlishga alohida eʼtibor qaratilgan. Shu bois oliygohdagi barcha professor-oʻqituvchilar va talabalar mazkur buyruq asosida kiyinadilar. Muassasada Simulyatsion markaz boʻlib, unda bemorga birinchi tez tibbiy yordam koʻrsatish va bogʻlov xonalari mavjud. U yerda talabalar amaliyot jarayonlarini olib boradilar.
Xususan, talabalar yakuniy davlat attestatsiyasiga ham qoidalarga mos ravishda kiritiladi, chunki imtixon jarayonlarida yoshlar olgan bilim va koʻnikmalarini amaliy koʻrsatib berishlari kerak boʻladi.
Videoda koʻrish mumkinki, taʼlim muassasasiga kirayotgan qiz yuqorida qayd etilgan buyruq asosida kiyinmagan, nazoratchi tomonidan esa tartib-qoidalar atroflicha tushuntirilgan. Kiyinish madaniyatiga rioya qilish birgina roʻmol oʻragan qizlardan emas, haddan ziyod kalta kiyingan va sochi yoyilgan qizlar va sport kiyimida kelgan yigitlardan ham talab etiladi.

THE OFFICIAL OPINION OF THE INFORMATION SERVICE OF THE INSTITUTE ON THE ARTICLE AND VIDEO MATERIAL IN THE SOCIAL NETWORK ON THE TOPIC “STUDENTS OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE WHO WEAR THE SHAWL ARE NOT ALLOWED TO THE FINAL STATE EXAM” – Andijan State Medical Institute
THE OFFICIAL OPINION OF THE INFORMATION SERVICE OF THE INSTITUTE ON THE ARTICLE AND VIDEO MATERIAL IN THE SOCIAL NETWORK ON THE TOPIC “STUDENTS OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE WHO WEAR THE SHAWL ARE NOT ALLOWED TO THE FINAL STATE EXAM”
18:07 15.06.2022
Article 29 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan states that everyone has freedom of religion. The priority of the Law is ensured in all organizations and educational institutions. In particular, the violation of the personal rights and freedoms of employees, professors and teachers is not allowed at Andijan State Medical Institute.
The Basic Law of our country defines the rights and obligations of citizens. There are requirements such as compliance with the Laws of the Republic of Uzbekistan, compliance with established procedures and rules of educational institutions. Andijan State Medical Institute is an educational institution under Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan and operates on the basis of the order of Minister of Health №8 dated March 24, 2022 “On approval of the Code of Ethical Rules for Medical Workers”, and on the basis of the order of the rector, approved by the scientific council of the Institute. The order contains a requirement for the culture of clothing of employees and students. White coat and cap. Therefore, all staff and students dress based on this order. The institution has a Simulation Center, which has first aid rooms and a treatment room. There students get acquainted with practical processes.
In particular, students are admitted to the State Final Attestation in accordance with the rules, since during the exams students demonstrate their knowledge and skills in practice. From the video it is obvious that the student is not dressed according to the requirements . The dress code for medical students is the same for girls in a shawl, and for girls with loose hair, short dresses and students in sportswear.