O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalarni amaliy joriy qilish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Andijon davalat tibbiyot institutida Innovatsion g‘oyalar haftaligi “InnoWeekUz” yarmarkasi o‘tkazilmoqda.
Unda viloyat innovatsion rivojlanish xududiy boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari Muzaffar Madazimov hamda institut Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov ishtirok etdi va haftalik doirasida taqdim etilgan loyihalar va innovatsion texnologiyalar yangi biznes munosabatlarni yo‘lga qo‘yish, sarmoyadorlarni jalb etish uchun katta imkoniyat bo‘layotganligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Haftalikda ellikdan ortiq ishlanmalar, startap loyihalari va tadqiqotlar namoyish etildi. Xususan, Onkologiya va tibbiy radiologiya kafedrasi tomonidan “Sut bezi saratoni va saraton oldi kasalliklarini erta tashxislashda komplaens profilaktikasi chora-tadbirlarining ahamiyati”, Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasining “Prediabed xavf omillarini baholash va qandli diabed 2-tur yurak qon tomir yetishmovchiligi bo‘lgan bemorlarda “Diaxatar” dasturini qo‘llash” hamda Farmatevtik fanlar kafedrasining “Aroma terapiya” xonasi mutaxassislar e’tiborini tortdi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, faxrli o‘rinlar Z.Madumarova, Z.Baxavadinovaga nasib etdi. “Yosh olimlar” o‘rtasida esa Sh.Abdullayev, Sh.Tadjimirzayeva, I.Bektashev yuqori o‘rinlarga munosib deb topildi. Shuningdek, “Istiqbolli innovator” nominatsiyasi bo‘yicha M.Matazimov, “Eng yaxshi amaliy ishlanma” nominatsiyasi bo‘yicha M.Qodirov hamda “Innovator ayol” nominatsiyasi bo‘yicha esa Sh.Yusupova taqdirlandi.

In accordance with the Decree of President of the Republic of Uzbekistan “On measures to further improve the system of practical implementation of innovative ideas, technologies and projects” Andijan State Medical Institute hosts the Week of Innovative Ideas “InnoWeekUz”.
The Deputy Head of the Regional Department of Innovative Development Muzaffar Madazimov and Vice-Rector for Research and Innovation K. Salohiddinov took part in the event. They stressed that the projects and innovative technologies presented during the week are a great opportunity to establish new business relationships and attract investors.
The event featured more than 50 developments, start-up projects and research. In particular, the Department of Oncology and Medical Radiology presented the project “The Importance of Compliance Prevention Measures in the Early Prevention of Breast Cancer and Precancerous Diseases”, the Department of Hospital Therapy and Endocrinology presented the project “Application of the Diaxatar program in patients with type 2 diabetes mellitus with cardiovascular insufficiency and assessment of pre-diabetic risk factors”, and the “Aromatherapy” room, presented by the Department of Pharmaceutical Sciences, attracted the attention of specialists.
According to the final results, Z. Madumarova and Z. Bakhavadinova took the honorary places. Among the “young scientists” Sh.Abdullayev, Sh.Tajimirzayeva, I.Bektashev were awarded the highest places. M. Matazimov was also awarded in the nomination “Prospective Innovator”, M. Kadyrov in the nomination “Best Practical Development” and Sh. Yusupova in the nomination “Innovator Woman”.