“SALOMATLIK SAYLI”DA AHOLIGA BEPUL TIBBIY XIZMAT KO‘RSATILMOQDA
7-aprel – Butunjahon salomatlik kuni munosabati bilan Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘ida  andijonliklar uchun “Salomatlik sayli” bo‘lib o‘tmoqda. Unda viloyatimizning tibbiyot muassasalari qatori Andijon davlat tibbiyot instituti jamoasi ham munosib ishtirok etmoqda. 21 xil mutaxassislikdagi 40 nafardan ziyod malakali professor-o‘qituvchilarimiz va shifokorlarimiz aholining salomatligini ko‘ruvdan o‘tkazishmoqda. UZI, EKG va labarator tekshiruvlar ham barcha uchun ayni muddao bo‘ldi. Tahlillar bo‘yicha bemorlarga kerakli maslahatlar berilmoqda. Ayniqsa, mutaxassislarimiz tomonidan ko‘rikka yetib kela olmagan, yaqinlari tomonidan avtoulovlarda olib kelingan bemorlarga ham joyiga borib  beminnat xizmat ko‘rsatilmoqda. Bu borada rektor M.Madazimov tashabbusni o‘z qo‘liga olib, jarayonlar bilan tanishib chiqdi.
Shuningdek, “Yosh volontyorlar” jamoasi fuqarolarimizga birinchi tez tibbiy yordam ko‘rsatish usullarini amaliy jarayonlar orqali ko‘rsatib berishmoqda. Sog‘lom turmush tarzi va to‘g‘ri ovqatlanish yo‘l-yo‘riqlari ko‘rsatilgan bukletlar tarqatishmoqda. Iqtidorli talabalarimiz tomonidan yaratilgan innovatsion loyihalar ham aholimizni befarq qoldirmayapti. Ayniqsa, tibbiyotga oid ilmiy kitoblar hamda badiiy adabiyotlar ko‘rgazmasi ham xalqimiz xizmatida.
Karnay-surnay sadolari ostida o‘tayotgan sayl davomida tibbiy-ko‘riklardan tashqari turli sport o‘yinlari, milliy raqslar namoyish etilmoqda.
“Salomatlik sayli”ga tashrif buyurgan Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari A.Inoyatov ham andijonliklarning salomatligi uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Tibbiyot mutaxassislari bilan muloqot davomida bugungi jarayonlar bilan o‘rtoqlashdi.
Kunlar issiq bo‘lishiga qaramay, o‘z sog’ligi uchun befarq bo‘lmagan aholimizning saylga tashrifi davom etmoqda.

April 7 – On the occasion of the World Health Day, the Alisher Navoi Park is hosting a “Health Festival” for Andijan residents. Along with medical institutions of the region, the team of Andijan State Medical Institute is worthily participating in it. More than 40 qualified professors and doctors of 21 different specialties are examining the health of the population. Ultrasound, ECG, and laboratory tests were also provided. Patients are given the necessary advice on the analysis. Especially our elderlies, who could not come to the examinations and were brought by their relatives in cars, are provided with on-site services by our specialists. In this regard, rector Madazimov took the initiative and got acquainted with the process.
The Young Volunteers team is also showing our citizens how to provide first aid through practical procedures. Booklets on healthy lifestyles and nutrition are being distributed. Innovative projects created by our talented students do not leave our people indifferent. In particular, the exhibition of medical science books and fiction is at the service of our people.
In addition to medical examinations, various sports and national dances are performed during the procession, which is held to the sound of trumpets.
Deputy Minister of Health A. Inoyatov, who visited the Health Festival, also got acquainted with the conditions created for the health of the people of Andijan. During the conversation with medical professionals, they shared today’s processes.
Despite the hot days, our people, who are not indifferent to their health, continue to visit the Festival.