Andijonda yoʻlga qoʻyilgan buyrak koʻchirib oʻtkazish amaliyoti bugun mana shunday operatsiyaga muxtoj bemorlar uchun ayni muddao boʻldi. Kecha taʼkidlab oʻtganimizdek, bugun ham mazkur jarayon asakalik 39 yoshli Akmaljon Zokirovda qoʻllanildi. Jismoniy tarbiya oʻqituvchisi boʻlgan yurtdoshimiz joriy yil fevral oyida sport mashgʻulotlari payti hushidan ketadi. Tibbiy tekshiruvlardan soʻng esa unda ham oʻtkir buyrak yetishmovchiligi aniqlanadi. Shu kungacha dori-darmon bilan davolangan bemorda sogʻlomlashtirish aksiyasi doirasida buyrak koʻchirib oʻtkazish amaliyoti oʻtkazildi. Donor — uning turmush oʻrtogʻi, 37 yoshli Shohida Zokirova boʻldi.
Shuningdek, Andijon shahar Alisher Navoiy mahallasida yashovchi 33 yoshli Sarvinoz Qalandarova 5 yildirki, oʻt pufagi xastaligidan aziyat chekadi. Qilingan muolajalar esa kutilgan natijani bermagandi. Sogʻlomlashtirish aksiyasi uning qalbida sogʻayish umidini uchqunladi. V.Vohidov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining mutaxassislari bilan bir qatorda Andijon davlat tibbiyot institutining malakali shifokorlari har ikki bemorga sogʻlom hayot ulashdilar.
Bunday jarrohlik amaliyotlari fuqarolarimizning uzogʻini yaqin, ogʻirini yengil qilayotgani rost. Master-klasslar davomida oʻz tajribasini yanada mustahkamlayotgan mutaxassislarimiz kelajakda buyrak koʻchirib oʻtkazish amaliyotlarini ham mustaqil amalga oshiradilar.

The practice of kidney transplantation launched in Andijan has become a real opportunity for patients in need of such an operation. As we mentioned yesterday, today this process was applied to 39-year-old Akmaljon Zakirov from Asaka. Our compatriot, a physical education teacher, died during a sports training in February this year. After medical examinations, acute renal failure is also detected. To date, a patient who received medical treatment has undergone kidney transplantation as part of a rehabilitation campaign. The donor was her wife, 37-year-old Shahida Zakirova.
In addition, 33-year-old Sarvinoz Kalandarova, who lives in Alisher Navoi street of Andijan, has been suffering from gallbladder disease for 5 years. The treatment did not give the expected result. The strengthening of her health ignited in his heart the hope of recovery. A healthy life was given to both patients by specialists of the Republican Center for Scientific and Practical Surgery named after V. Vakhidov, as well as qualified doctors from Andijan State Medical Institute.
It is true that such surgical procedures helps to our citizens get necessary medical treatment as fast as it needs. Our specialists master new skills in master classes and in future they will perform kidney transplantation operations by themselves.