ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTI VA XITOYNING OTMlari O‘RTASIDA HAMKORLIK MEMORANDUMLARI IMZOLANDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTI VA XITOYNING OTMlari O‘RTASIDA HAMKORLIK MEMORANDUMLARI IMZOLANDI
22:54 23.01.2024
Joriy yilning 22–23-yanvar kunlari Pekin shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Xitoy Xalq Respublikasi Taʼlim vazirligi tomonidan O‘zbekiston–Xitoy taʼlim forumi o‘tkazildi.
Forumda O‘zbekiston tomonidan 37 ta, Xitoy tomonidan 110 ta yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektori, jami 250 nafar ishtirokchi qatnashdi.
Tantanali forum tadbirini Xitoy Taʼlim vaziri o‘rinbosari Chen Sze, O‘zbekiston Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Komiljon Karimov ochib berdi. Tadbir yalpi majlis va 4 ta panel sessiyalardan tashkil topdi. Unda O‘zbekiston tomonidan 37 ta, Xitoy tomonidan 110 ta yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektori, jami 250 nafar ishtirokchi qatnashdi.
Forumning birinchi kunida Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov boshchiligida institut vakillari ham ishtirok etdi. Unda Andijon davlat tibbiyot instituti va Xitoyning Wuhan universiteti bilan hamkorlik memorandumi imzolandi.  Unda Immunologiya va Epidemiologiya sohalarida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, forumning “Tibbiyot va Farmasevtika” qismida institut rektori «Tibbiy ta’limni rivojlantirishda xalqaro hamkorlikning roli» mavzusidagi ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. Ma’ruzada tibbiy ta’limda xalqaro hamkorlik va uning doirasida tajriba almashish istiqbolli kadrlarni shakllantirshda muhim ahamiyatga ega ekanligi haqida batafsil aytib o‘tdi.
Forumning ikkinchi kuni Tianjin shahrida o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston va Tianjin shahrida joylashgan oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida turli sohalarga doir 40 ta ikki tomonlama shartnoma imzolandi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot orqali qator kelishuvlarga erishildi.
Mazkur tantanali tadbir davomida Andijon davlat tibbiyot instituti va Tianjin Xitoy xalq tabobati universiteti (Tianjin University of Chinese Traditional Medicine) o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Unda Xitoy tajribasi asosida institutda Xalq tabobati yo‘nalishini rivojlantirish masalalari ko‘zda tutilgan. Tomonlar ushbu hamkorlikni samarali tashkil etishga kelishib oldi.
Tadbir davomida ikki davlat oliy taʼlim muassasalari o‘rtasida ko‘plab qo‘shma taʼlim dasturlarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Mazkur qo‘shma taʼlim dasturi asosida 300 dan ortiq talaba Xitoyning ilg‘or universitetlarida tahsil olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shu bilan birga, Forum doirasida 100 dan ortiq O‘zbekiston talabalari uchun grant dasturlarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Qolaversa, O‘zbekiston va Xitoy oliy taʼlim muassasalari hamkorligi to‘g‘risida Pekin deklaratsiyasi qabul qilindi. Ushbu Deklaratsiya doirasida Xitoy va O‘zbekiston oliy taʼlim muassasalari o‘rtasida institutsional platforma yaratish, Xitoy-Markaziy Osiyo taʼlim hamkorligi modelini shakllantirish, akademik almashinuv dasturlarini yana-da rivojlantirish, qo‘shma tadqiqotlar va innovatsion loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.

MEMORANDUM OF COOPERATION SIGNED BETWEEN ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE AND CHINA’S HIGHER INSTITUTIONS
22:54 23.01.2024
On January 22-23 the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Education of the People’s Republic of China held the Uzbekistan-Chinese Education Forum in Beijing.
The forum was attended by 37 rectors of Uzbekistan and 110 of China’s leading higher education institutions, a total of 250 participants.
The event of the solemn forum was opened by Chen Sze, Deputy Minister of Education of China, Komiljon Karimov, First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of Uzbekistan. The event consisted of a plenary session and 4 panel sessions. Rectors of 37 leading higher education institutions from Uzbekistan and 110 from China, a total of 250 participants, took part in it.
On the first day of the forum, representatives of the institute led by M. Madazimov, the rector of Andijan State Medical Institute also participated in the Forum. A memorandum of cooperation was signed with Andijan State Medical Institute and Wuhan University of China. It envisages the establishment of cooperation in the fields of Immunology and Epidemiology.
Also, the rector of the institute participated with a lecture on “The role of international cooperation in the development of medical education” in “Medicine and Pharmaceuticals” part of the Forum. In his lecture he explained in detail that international cooperation in medical education and the exchange of experience proved to be highly important in the training of qualified personnel.
The second day of the forum was held in Tianjin. Forty mutual agreements on various fields were signed between Uzbekistan and higher education institutions located in Tianjin, and a number of agreements were reached through direct dialogue.
During this solemn event a memorandum of cooperation was signed between Andijan State Medical Institute and Tianjin University of Chinese Traditional Medicine.
It envisages the development of folk medicine at the institute based on the experience of China. The parties agreed to organize effectively the cooperation.
During the event agreements were reached between the higher education institutions of the two countries on the organization of many joint educational programs. Based on this joint education program, more than 300 students will have the opportunity to study at advanced Chinese universities. At the same time agreements were reached on the organization of grant programs for more than 100 Uzbek students within the framework of the Forum.
In addition, the Beijing Declaration on cooperation between Uzbekistan and China’s higher education institutions was adopted. Within the framework of this Declaration it is envisaged to create an institutional platform between higher education institutions of China and Uzbekistan, to form a model of China-Central Asia educational cooperation, to develop further academic exchange programs, to implement joint research and innovative projects.