Andijon davlat tibbiyot instituti rektori, professor M.M.Madazimovning Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 31 yilligi munosabati bilan bayram tabrigi
07:48 08.12.2023
Jamiyatimizda qonun ustuvorligini taʼminlash fuqarolar huquq va erkinliklarini himoya qilish har birimizning muqaddas burchimizdir. Bu burch va huquqlarimiz dunyo mamlakatlarida boʻlganidek, Respublikamizning asosiy qonuni boʻlmish Konstitutsiyamizda belgilab berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi 1992-yil 8-dekabrda qabul qilingan. Hozirga qadar Konstitutsiyaga 15 marta o‘zgartirish kiritilgan. Bu galgi o‘zgarishlarning ko‘lami kengligi sabab O‘zbekiston Respublikasi Referendumi o‘tkazildi.
Unda xalqimizning fikri, takliflari 2 bosqichda o‘rganildi, shundan so‘ng Konstitutsiya loyihasi tayyorlandi:
– birinchi bosqichda Konstitutsiya loyihasini shakllantirish uchun yurtdoshlarimiz 60 mingdan ziyod takliflar berdi;
– ikkinchi bosqichda Konstitutsiya loyihasi umumxalq muhokamasiga qo‘yildi.
2023-yil 30-aprel kuni o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi Referendumida yangi tahrirdagi Konstitutsiya qabul qilindi va joriy yilning 1-may kunidan kuchga kirdi.
Unda moddalar soni amaldagi 128 tadan – 155 taga,  normalar soni 275 tadan – 434 taga ortdi. Bosh Qomusimizning 65 foiz matni xalqimiz takliflari asosida yangilandi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda inson qadri, uning huquq va qonuniy manfaatlari kafolatlari bilan bog‘liq belgilangan normalar mamlakatimizning chinakam demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat sifatida jahon hamjamiyatidagi o‘rnini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, bosh Qomusimizda tibbiyot sohasi, ta’lim va yoshlar masalalariga ham alohida e’tibor berildi. Ushbu imkoniyatlarga institutimiz jamoasi va talabalari ham munosib javob bergan holda ko‘plab yutuqlarga erishmoqda.
Tibbiy xizmat sifatini yaxshilash, malakali xizmat ko‘rsatish ko‘p  jihatdan malakali kadrlar salohiyatiga bog‘liq.  Shu maqsadda institutda ilmiy darajaga ega, dotsent, professorlarni ko‘paytirish ularning ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishlari uchun munosib sharoit yaratib berishga alohida eʼtibor qaratmoqdamiz. Bugungi kunda institutda 51 nafar fan doktori, professorlar, 216 nafar fan nomzodi, dotsentlar faoliyat yuritmoqda. Joriy yilning shu kuniga qadar,  39 ta PhD, 6 ta tibbiyot fan doktorlari yetishib chiqdi.
Qolaversa, institutimizga xorijlik mutaxassislarni jalb etgan holda maʼruza va amaliy mashg‘ulotlar o‘tishini tashkil etib kelmoqdamiz.  So‘nggi bir yil misolida aytadigan bo‘lsak, Isroil, Rossiya, Qirg‘iziston,  Qozog‘iston, Hindiston, Misr, Ukraina, Bellorussiya, Ozarbayjon davlatlaridan kelgan 25 nafar xorijlik mutaxassislar  institutda mashg‘ulotlar o‘tmoqda. Bugunga qadar 49 nafar professor-o‘qituvchilarimiz xorijda malaka oshirib qaytdi, yana 14 nafar professor-o‘qituvchilar tibbiyot tizimi rivojlangan  Xitoy, Turkiya, Koreya, Latviya, Kanada, Germaniya davlatalarida malaka oshirmoqda.  Natijada ularning taʼlim va tibbiyot sohasidagi bilimlari yana-da mustahkamlab, yangi va zamonaviy bilimlarni talabalarga  yetkazmoqda.
Shu o‘rinda talaba-yoshlar erishgan yutuqlarini alohida eʼtirof etish o‘rinli.  Qirg‘iziston Respublikasining  Bishkek shahrida Xalqaro tibbiyot maktabining 20 yilligiga bag‘ishlab o‘tkazilgan xalqaro talabalar olimpiadasida bir guruh talabalarimiz ishtirok etib, faxrli 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ilm-fanni 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Farmonida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash, ilm-fan va ilmiy faoliyat sohasining asosiy yo‘nalishlarini rivojlantirish hamda xalqaro hamkorlikni yana-da mustahkamlash maqsadida Ilg‘or tadqiqotlar ilmiy markazi tashabbusi bilan respublikamiz va bir qator xorijiy davlatlarning yetakchi mutaxassislari, ilmiy izlanuvchilar, magistrlar va talabalar ishtirokida onlayn shaklda o‘tkazilgan “Xalqaro ilmiy forum”da Pediatriya fakulteti 3-bosqich talabalari Iqboljon Hakimjonov hamda Bobomurod Abdusalomov, Stomatologiya fakulteti 4-bosqich talabasi Ziyotbek Rayimov ham munosib ishtirok etib “Ilm-fan iftixori”  ko‘krak nishoni,   maxsus guvohnoma hamda xalqaro sertifikat  bilan taqdirlandilar.
Bunday yutuqlar nafaqat tibbiyot balki, sport sohasida ham borligi quvonarli. Xitoyning Hangjou shahrida bo‘lib o‘tgan Paraosiyo o‘yinlari suzish bahslarida S13 klassida 100 metr masofaga batterflay usulida suzishda Davolash fakulteti kasb-taʼlimi yo‘nalishi 4-bosqich talabasi Tursunxo‘jayev Muzaffar Shuxratillo o‘g‘li oltin medalga sazovor bo‘ldi. Bu yutuqlar bilan albatta farxlanamiz.
Qadrli ustozlar va oʻgʻil-qizlarim, sizlarni va sizlar orqali barcha yurtdoshlarimizni Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 31 yilligi bilan samimiy muborakbod etaman! Oilaviy tinchlik-hotirjamlik hamisha hamrohingiz bo‘lsin! Tinchligimiz abadiy boʻlsin! Bayramingiz muborak bo‘lsin, aziz yurtdoshlar!

Skip to content HOLIDAY GREETINGS OF PROFESSOR M.M. MADAZIMOV, THE RECTOR OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE ON THE OCCASION OF THE 31- ST ANNIVERSARY OF THE ADOPTION OF THE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN – Andijan State Medical Institute
HOLIDAY GREETINGS OF PROFESSOR M.M. MADAZIMOV, THE RECTOR OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE ON THE OCCASION OF THE 31- ST ANNIVERSARY OF THE ADOPTION OF THE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
07:48 08.12.2023
Ensuring the rule of law in our society and protecting the rights and freedoms of citizens is the sacred duty of each of us. These duties and rights are defined in our Constitution, which is the main law of our Republic as in other countries.
The Constitution of the Republic of Uzbekistan was adopted on December 8, 1992. Until now, the Constitution has been amended 15 times. Due to the wide scope of these changes the Referendum of the Republic of Uzbekistan was held.
There the opinions and proposals of our people were studied in 2 stages, after which the draft Constitution was prepared:
– in the first stage our compatriots gave more than 60,000 proposals for the formation of the draft Constitution;
– in the second stage the draft Constitution was put to public discussion.
In the Referendum of the Republic of Uzbekistan held on April 30, 2023 a new version of the Constitution was adopted and entered into force on May 1, 2023.
The number of articles has increased from the current 128 to 155 and the number of norms has increased from 275 to 434. 65 percent of the text of our Main Law was updated based on the suggestions of our people.
The norms established in the new version of the Constitution related to the guarantees of human dignity, rights and legal interests serve to further strengthen the position of our country in the world community as a truly democratic, legal and social state.
Also, special attention was paid to the medical field, education and youth issues in our Main Law. The staff and students of our institute make a lot of progress by responding appropriately to these opportunities.
Improving the quality of medical services and providing qualified services largely depends on the potential of qualified personnel. For this purpose we pay special attention to increasing the number of associate professors, professors with scientific degrees in our Institute and creating suitable conditions for them to be engaged in scientific activities. Today, 51 doctors of science, professors, 216 candidates of science, associate professors are working in the institute. Until this day of this year, 39 PhDs, 6 doctors of medical sciences have defended their scientific dissertations.
In addition, we have been organizing lectures and practical training sessions involving foreign experts in our institute. In the past year 25 foreign specialists from Israel, Russia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, India, Egypt, Ukraine, Belarus, Azerbaijan have been training at the institute. 49 of our professors and teachers have retrained abroad and now 14 professors and teachers are improving their skills in China, Turkey, Korea, Latvia, Canada, and Germany, where the medical system is developed. As a result, their knowledge in the field of education and medicine is further strengthened, and new and modern knowledge is delivered to students.
At this point, it is appropriate to recognize the achievements of students. A group of our students participated in the international student Olympiad dedicated to the 20th anniversary of the International Medical School in Bishkek, Kyrgyz Republic and won an honorable 1st place.
In order to ensure the implementation of the tasks defined in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the approval of the concept of development of science until 2030”, to develop the main directions of the field of science and scientific activity, and to further strengthen international cooperation, Iqboljon Hakimjonov and Bobomurod Abdusalomov, 3-year students of the Faculty of Pediatrics, and a 4th-year student of the Faculty of Dentistry, Ziyotbek Rayimov also took part at the “International Scientific Forum” held online with the participation of leading experts, researchers, masters and students of our republic and a number of foreign countries, organized on the initiative of the Research Center. They were awarded with the “Pride of Science” badge, a special certificate and international certificates.
It is gratifying that such achievements exist not only in medicine, but also in the field of sports. At the Para-Asian Games in Hangzhou, China, Tursunkhodjayev Muzaffar Shukhratillo ugli , a 4th year student of the Professional Education Department of the Faculty of General Medicine, won a gold medal in S13 class 100 meters butterfly swimming. We are certainly proud of these achievements.
My dear compatriots, teachers, sons and daughters! I sincerely congratulate you and all our compatriots through you on the 31st anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan! May family peace always accompany you! May our peace be eternal! Happy holiday, dear compatriots!