YANGI O‘QUV YILINING ILK ILMIY KENGASH YIG‘ILISHI KO‘TARINKI KAYFIYATDA O‘TKAZILDI
Bugun, 29-avgust kuni Andijon davlat tibbiyot institutida yangi o‘quv yilining 1-ilmiy kengash yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu Kengash yig’ilishi ko’tarinki ruhda boshlandi hamda institutning bir necha professor-o‘qituvchilariga ilmiy unvon hamda ilmiy darajalar topshirildi. Yozgi ta’til davrida respublika va xalqaro tanlovlarda ishtirok etgan professor-o‘qituvchilar hamda talabalar taqdirlandi.
Shuningdek, kun tartibidan o‘rin olgan O‘zbekiston Respublikasi Davlat Mustaqilligining 33 yilligiga tayyorgarlik, 2024/2025-o‘quv yiliga hamda institut binolari va talabalar turar joylarini kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati yuzasidan mas’ullarning hisobotlari tinglandi.

THE FIRST MEETING OF THE ACADEMIC COUNCIL IN THE NEW ACADEMIC YEAR IS HELD IN A HIGH MOOD – Andijan State Medical Institute
THE FIRST MEETING OF THE ACADEMIC COUNCIL IN THE NEW ACADEMIC YEAR IS HELD IN A HIGH MOOD
16:27 29.08.2024
Today, on August 29, the 1st academic council meeting of the new academic year was held at Andijan State Medical Institute.
The meeting of the Council started in high spirits and several professors and teachers of the institute were awarded academic titles and academic degrees. The teachers and students who participated in national and international competitions during the summer vacation were awarded.
Also, the reports of the officials on the preparation for the 33rd anniversary of the State Independence of the Republic of Uzbekistan, for the 2024/2025 academic year and the preparation of the institute’s buildings and student hostels for the autumn-winter season, which were on the agenda, were listened.