ANATOMIYA VA GISTOLOGIYA BO‘YICHA II XALQARO OLIMPIADA, “MORFOLOGIYA BAYRAMI” – Andijon davlat tibbiyot instituti
ANATOMIYA VA GISTOLOGIYA BO‘YICHA II XALQARO OLIMPIADA, “MORFOLOGIYA BAYRAMI”
17:14 28.04.2025
Andijon davlat tibbiyot institutida institutning 70 yilligiga bag‘ishlangan Anatomiya va Gistologiya bo‘yicha II Xalqaro olimpiada, “Morfologiya bayrami” bo‘lib o‘tmoqda. Unda Rossiya Federatsiyasi, Qozogʼiston, Qirg’iziston Respublikasidan va mamlakatimizdagi tibbiy OTMlaridan umumiy hisobda 10 ta jamoa ishtirok etmoqda.
Olimpiada rus va ingliz tilida bo’lib o‘tmoqda. Xorijiy mamlakatlardan Olimpiada uchun 14 nafar yetakchi morfologlar xay’at a’zolari sifatida qatnashmoqda.
Olimpiada ochilish tadbirini institut rektori M.Madazimov ochib berdi va ishtirokchilarga omad tiladi.
Dastlabki tanishtiruv shartida ishtirokchilar videorolik orqali jamoa tarkibini tanishtirib o‘tdilar. Ikkinchi  savol-javob shartida esa talabalar Anatomiya va Gistologiya fanlari bo‘yicha berilgan savollarga chaqqonlik bilan javob berdilar. Kunning ikkinchi yarmida ishtirokchilar fanlar bo‘yicha nazariy va amaliy bilimlarini sinovdan o‘tkazdilar.
Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov institutning 70 yilligiga bag‘ishlangan Anatomiya va Gistologiya bo‘yicha II Xalqaro olimpiada, “Morfologiya bayrami” jarayonlari bilan tanishdi. Shuningdek, institutning anatomiya muzeyi, Anatomiya va klinik anatomiya kafedrasining moddiy-texnik bazalari jixozlarini ko‘zdan kechirdi.  O‘rganishlar natijasida rektor kafedra imkoniyatlarini yanada kengaytirish, talabalarga qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar berdi.
Eslatib o‘tamiz, Xalqaro olimpiada ertaga, 29-aprel kuni ham davom etadi. Unda ishtirokchilar favqulodda vaziyatlarda bemorlarga tez tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarini namoiyish etadilar.

Skip to content INTERNATIONAL OLYMPIAD ON ANATOMY AND HISTOLOGY, “MORPHOLOGY FESTIVAL” – Andijan State Medical Institute
INTERNATIONAL OLYMPIAD ON ANATOMY AND HISTOLOGY, “MORPHOLOGY FESTIVAL”
17:14 28.04.2025
The International Olympiad on Anatomy and Histology, “Morphology Festival,” is being held at Andijan State Medical Institute dedicated to the 70th anniversary of the institute. A total of 10 teams are participating from the Russian Federation, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and medical higher education institutions in our country.
The Olympiad is being conducted in Russian and English. Fourteen leading morphologists from foreign countries are participating as members of the jury for the Olympiad.
The opening ceremony was inaugurated by the rector of the institute, M. Madazimov, who wished success to the participants.
In the initial introduction phase, participants presented their team composition through a video presentation. In the second question-and-answer phase, students promptly answered questions related to the subjects of Anatomy and Histology. In the second half of the day, participants tested their theoretical and practical knowledge in these subjects.
The rector of Andijan State Medical Institute, M. Madazimov, got acquainted with the processes of the International Olympiad on Anatomy and Histology dedicated to the institute’s 70th anniversary, “Morphology Festival.” He also reviewed the equipment of the anatomy museum and the material and technical base of the Department of Anatomy and Clinical Anatomy. As a result of his observations, the rector assigned tasks to officials to further expand the department’s capabilities and create favorable conditions for students.
We remind you that the International Olympiad will continue tomorrow, April 29. Participants will demonstrate their practical skills in providing emergency medical assistance to patients in emergency situations.