FUQАRO VА MEHNАT MUHOFАZАSI BOʼLIMI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Andijon davlat tibbiyot institutida mehnatni muhofaza qilish xizmati va faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Ushbu bo’limda to’rt nafar xodim ishlaydi.
Jumladan:
– bo’lim boshlig’I;
– mehnatni muhofaza qilish bo’yicha muhandis;
– favqulodda vaziyatlar bo’yicha muhandis;
– yong’in xavfsizligi bo’yicha instruktor.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2000-yil 7-yanvarda 870-son bilan ro‘yxatga olingan “Mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha yo‘riqnomalarni ishlab chiqish to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq 165 ta kasb-hunar bo‘yicha mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha yo‘riqnomalar ishlab chiqilgan. Barcha ko‘rsatmalar institut rektori tomonidan 2016-yil 25- iyunda tasdiqlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining 1996-yil 14-avgustdagi 273-sonli  Davlat reestrida ro‘yxatga olingan “Mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha ishlarni tashkil etish to‘g‘risida” Nizomi  6 bobdan iborat bo‘lib, institutning Fuqarolar va mehnatni muhofaza qilish bo‘limi tomonidan tasdiqlangan va ish ushbu QOIDA talablari inobatga olingan holda tashkil etilgan.
Institutga ishga qabul qilingan barcha xodimlar mehnatni muhofaza qilish bo‘limida suhbatdan o‘tadi va 1-sonli jurnalda qayd etiladi. Ish joyidagi mehnat sharoitlari o‘rganilgandan so‘ng, vazirlik tomonidan ro‘yxatga olingan “Mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha yo‘riqnomalarni ishlab chiqish to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq 2-sonli jurnalga yozuvlar kiritiladi.
O’zbekiston Respublikasi Adliyasi, 2000-yil 7-yanvardagi 870-son “Mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha yo‘riqnomalarni ishlab chiqish tog‘risida”gi Nizomi bo‘yicha  barcha boshqarma va bo’limlarga 165 ta kasblar bo’yicha mehnatni muhofaza qilish bo’yicha yo’riqnomalar berilgan. Institutning fuqaro muhofazasi va mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha ishchi guruhi tomonidan mazkur ko‘rsatmalar asosida ish joylarida suhbatlar o‘tkazildi.
Institut talabalari uchun Fuqaro muhofazasi kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan 36 soatlik “Hayot xavfsizligi” kursi joriy etildi. Bundan tashqari, boshqarma tomonidan viloyat va shahar boshqarmalari, favqulodda vaziyatlar boshqarmasi bilan hamkorlikda davra suhbatlari va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazilmoqda.
O‘quv yili boshida bo‘lim xodimlari tomonidan favqulodda vaziyatlarni bartaraf  etish tartibi va jabrlanganlarga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha o‘quv va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkaziladi.
Institutning barcha o‘quv va laboratoriya binolari yong‘in signalizatsiyasi va o‘t o‘chirish moslamalari bilan jihozlangan.
Institut o‘quv binolari va talabalar turar joylarining barcha qavatlarida favqulodda vaziyatlarda evakuatsiya qilish rejalari hamda xodimlar va talabalarni ogohlantirish tizimlari o‘rnatilgan.
Kuz-qish mavsumi boshlanishidan oldin shahar favqulodda vaziyatlar boshqarmasi bilan hamkorlikda institut professor-o‘qituvchilari, xodimlar va talabalar ishtirokida barcha turdagi yong‘in xavfsizligi va favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish vositalaridan foydalangan holda taktik o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazilmoqda.

Department for the Protection of Citizens’ Rights and Occupational Safety – Andijan State Medical Institute
Department for the Protection of Citizens’ Rights and Occupational Safety
Occupational safety services and activities have been established at Andijan State Medical Institute. This department employs four staff members,
including:
– Head of the Department
– Occupational Safety Engineer
– Emergency Situations Engineer
– Fire Safety Instructor.
In accordance with the Regulation “On the Development of Occupational Safety Instructions,” registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on January 7, 2000, under No. 870, occupational safety instructions have been developed for 165 professions. All instructions were approved by the Rector of the Institute on June 25, 2016.
The Regulation “On the Organization of Occupational Safety Work,” consisting of six chapters, was approved by the Department of Civil and Occupational Safety of the Institute and its work is organized in accordance with the requirements of this RULE, registered in the State Register No. 273 of August 14, 1996, approved by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan.
All employees hired by the institute undergo interviews with the Occupational Health and Safety Department and are recorded in Log No. 1. After examining the working conditions at the workplace, entries are made in Log No. 2 in accordance with the Regulation “On the Development of Occupational Health and Safety Instructions,” registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on January 7, 2000, under No. 870. Occupational health and safety instructions for 165 professions have been issued to all departments and divisions. The institute’s working group on civil defense and occupational safety conducted workplace interviews based on these guidelines.
A 36-hour course on “Life Safety” has been introduced for students of the institute, taught by faculty from the Department of Civil Defense. In addition, the department conducts roundtable discussions and practical classes jointly with regional and city departments and emergency response departments. At the beginning of the academic year, department staff conduct training and practical training on emergency procedures and providing the first aid.
All of the institute’s academic and laboratory buildings are equipped with fire alarms and fire extinguishers.
Emergency evacuation plans and staff and student alert systems are installed on all floors of the institute’s academic buildings and student dormitories.
Before the start of the fall/winter season, tactical training exercises are conducted in cooperation with the city’s emergency department, involving faculty, staff, and students, using all fire safety and emergency equipment.