HURMATLI OTA-ONALAR VA ABITURIYENTLAR OGOH BO‘LING! – Andijon davlat tibbiyot instituti
Bugungi kunda korrupsiya illatiga jahonning deyarli har bir mamlakatida duch kelish, uning salbiy oqibatlarini ko‘rish mumkin.
Ushbu illatning ildiz olishiga yo‘l qo‘ymaslik va unga qarshi kurashish juda muhim hisoblanadi. Chunki, bu jinoyat mamlakat taraqqiyoti, uning ijtimoiy, iqtisodiy holati va xalqaro munosabatlariga ham salbiy ta’sir o‘tkazadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2020-yil 24-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga qilgan Murojaatnomasida taʼkidlaganidek, “Jamiyatimizda korrupsiya illati o‘zining turli ko‘rinishlari bilan taraqqiyotimizga g‘ov bo‘lmoqda. Bu yovuz baloning oldini olmasak, haqiqiy ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaratib bo‘lmaydi, umuman, jamiyatning birorta tarmog‘i rivojlanmaydi”.
Biz ta’lim sohasi vakillari ayniqsa, korrupsiyaga qarshi kurashishda faol bo‘lishimiz, o‘sib kelayotgan yosh avlodda korrusiyaga murosasiz munosabatni shakllantirishimiz muhim.
Mamlakatimiz miqyosida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida jadal ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, qabul hamda ta’lim muassasalariga kirish imtihonlarini adolatli va shafof tarzda o‘tkazish maqsadida abituriyentlarning hujjatlari elektron tizim orqali qabul qilinmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PF-81-son farmoniga asosan ayni kunlarda, yurtimiz bo‘ylab barcha davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalarida qabul jarayonlari amalga oshirilmoqda.
Bunda Davlat OTMlari bakalavriatiga qabul jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi.
1-bosqichda abituriyentlar har yili 5-iyundan 25-iyunga qadar (25-iyun kuni ham) test sinovi topshirish uchun my.uzbmb.uz saytida onlayn roʻyxatdan oʻtadi hamda quyidagilarni tanlaydi:
Faqat test sinovida ishtirok etsa:
– fanlar majmuasi;
– taʼlim tili;
– test topshirish hududi.
Alohida iqtidor talab etiladigan taʼlim yoʻnalishlarida oʻqish istagini bildirsa (ijodiy imtihon) topshirsa:
– test topshirish hududi;
– alohida iqtidor talab etiladigan taʼlim yoʻnalishi;
– kasbiy (ijodiy) imtihonni topshiriladigan davlat OTM.
2-bosqichda abituriyentlar test sinovlari toʻliq yakunlanganidan soʻng 15 kun davomida my.uzbmb.uz sayti orqali quyidagilarni tanlaydi:
– oliy taʼlim muassasasi;
– bakalavriat taʼlim yoʻnalishi;
– taʼlim shakli;
– tanlov ustuvorligi.
Abituriyentning test sinovida toʻplagan ballari imtihon oʻtkazilgan kunning ertasiga, uning talabalikka tavsiya etilgani yoki etilmagani boʻyicha tanlov natijasi qabul jarayonining 2-bosqichi toʻliq yakunlangandan keyin bir hafta muddatda Bilim va malakalarni baholash agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
Shuningdek, iyul oyidan magistratura bosqichiga ham qabul jarayonlari boshlanadi. Bunda ham hujjatlar maxsus platform orqali qabul qilinadi.
Bundan ko‘rinib turibdiki, jarayonlar inson omili aralashuvisiz elektron shaklda amalga oshiriladi. Shu boisdan barcha abituriyentlar va ularning ota-onalariga murojaat qilmoqchiman. Firibgarlarning “Farzandingizni o‘qishga olib kirib qo‘yaman”, “Mana men sizni talabaga aylantiraman” –degan, aldovlariga ishonmang.

Today, corruption can be encountered in almost every country in the world, and its negative consequences can be seen.
It is very important to prevent this vice from taking root and fight it. Because this crime has a negative impact on the development of the country, its socio-economic situation and international relations.
As the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev stated in his appeal to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on January 24, 2020, “The evil of corruption in our society in its various manifestations is an obstacle to the development of our state.” If we do not prevent this evil scourge, it will not be possible to create a real business and investment environment, and generally no sector of society will develop.”
It is important for us, representatives of the education sector, to be especially active in the fight against corruption, to form an intolerant attitude towards corruption among younger generation.
Efforts are being made throughout our country to combat corruption. In particular, for the purpose of fair and transparent conduct of admissions and entrance examinations to educational institutions, applicants’ documents are accepted through electronic system. According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On improving the admission system to higher educational institutions and placing government orders” No. PF-81, a procedure for accepting documents is being carried out in all state and non-state higher educational institutions throughout the country.
Admission to undergraduate programs at state universities is carried out in two stages.
At the 1st stage, applicants register online on the website my.uzbmb.uz to take the test from June 5 to June 25 (including June 25) and choose the following:
Only to participate in the test:
– complex of subjects;
– language of instruction;
– test site. If applicant expresses his desire to study in educational fields requiring special talent (creative exam) :
– language of education;
– test site;
– educational field that requires special talent;
– the state higher education institution where the professional (creative) exam is taken.
At the 2nd stage, applicants will choose the following through the my.uzbmb.uz site within 15 days after the tests have been completed:
– higher education institution;
– undergraduate area of education;
– form of education;
– selection priority.
The applicant’s test scores will be published on the official website of the Knowledge and Skills Assessment Agency the day after the exam, the result of the selection based on whether or not he is recommended for studentship, within a week after the completion of the 2nd stage of the admission process.
Also, admission processes for the master’s degree will begin in July. Documents are accepted through a special platform.
It can be seen that the processes are carried out electronically without intervention of the human factor. Therefore, I would like to appeal to all applicants and their parents. Don’t believe the scams of fraudsters who say “I will take your child to study”, “I will make you a student”.
Don’t start your child’s future with corruption. Young people are the owners of our future, let’s protect them from corruption, let’s fight against corruption together.