INSTITUTDA MUQOBIL ENERGIYA MANBALARINI O‘RNATISH ISHLARI JADAL DAVOM ETMOQDA
Xozirga qadar, institutdagi Axborot resurs markazi va o‘quv-laboratoriya binolari tomiga 100 kVtli 190 dona quyosh foto elektrik panellari o‘rnatilgan. 2023-yil mart-avgust oylarida institut o‘quv-laboratoriya, talabalar turar joylari  va maʼmuriy binolarning tom qismlariga qo‘shimcha 400 kVt quyosh panellari o‘rnatish hamda ishga tushirish rejalashtirilgan.
Shu asosda bosh o‘quv laboratoriya binosi ma’ruza zallari tom qismiga 100 kVtli 186 dona quyosh foto elektrik panellari o‘rnatildi.
Endilikda institutning 2-o‘quv laboratoriya binosining tom qismiga 100 kVtli quyosh foto elektrik panellarini o‘rnatish  ishlari  olib borilmoqda.
Talabalar turar joy binolari tom qismiga 200 kVtli quyosh foto elektrik panellarini o‘rnatish uchun montaj ishlari yakunlandi.

In accordance with the implementation of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to accelerate the introduction of renewable energy sources and energy-saving technologies in 2023” PQ-57, large-scale works are being carried out in Andijan State Medical Institute.
So far, 190 100 kW solar photoelectric panels have been installed on the roofs of the Institute’s Information Resource Center and educational laboratory buildings. In March-August 2023 it was planned to install an additional 400 kW of solar panels on the roofs of the institute’s educational laboratory, student hostels and administrative buildings.
186 100 kW solar photoelectric panels were installed on the roof of the lecture halls of the main educational laboratory building.
Currently, the installation of 100 kW solar photoelectric panels on the roof of the 2nd educational laboratory building of the institute is going on.
The assembly works for installing 200 kW solar photoelectric panels on the roof of student hostel buildings have been completed.