Bugun, 25-mart kuni Andijon davlat tibbiyot institutida Ilmiy kengash yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda institut rektori M.Madazimov, prorektorlar, bo‘lim boshliqlari, fakultetlar dekanlari va mas’ullar ishtirok etdi.
Unda, yig‘ilish kun tartibidan o‘rin olgan: Institutda 21-mart – Navro‘z umumxalq bayrami munosabati bilan amalga oshirilgan ishlar, Fakultetlarda kuzgi semestr yakunlari bo‘yicha hisobotlar, Talaba-qizlar o‘rtasida olib borilayotgan ma’naviy-axloqiy tarbiya ishlarining holati to‘g‘risidagi tahliliy ma’lumotlar taqdimoti o‘tkazildi. Mazkur yo‘nalishlarda erishilgan yutuqlar e’tirof etildi. Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan mas’ullarga topshiriqlar berildi.
Shuningdek, ilmiy kengash yig‘ilishi davomida institut rektori M.Madazimov institutning Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Xolmatova O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining Faxriy yorlig’i bilan taqdirlanganligi bilan samimiy tabrikladi. Bu kabi yutuqlar bardavom bo‘lishiga tilak bildirdi.

NEXT REGULAR SCIENTIFIC COUNCIL MEETING HAS BEEN HELD IN THE INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
NEXT REGULAR SCIENTIFIC COUNCIL MEETING HAS BEEN HELD IN THE INSTITUTE
13:29 25.03.2024
Today, on March 25, a meeting of the Scientific Council has been held in Andijan State Medical Institute. The meeting was attended by the rector of the institute M. Madazimov, vice-rectors, heads of departments, deans of faculties and responsible persons.
The agenda of the meeting included: activities carried out in our Institute in connection with the national holiday of Navruz on March 21, reports on the results of the autumn semester according to the faculties, spiritual and moral training conducted among male and female students. Analytical data on the state of educational work was presented. The achievements in these directions were recognized. Tasks were given to responsible persons to eliminate the identified deficiencies.
Besides, at the meeting of the scientific council the rector of the institute M. Madazimov sincerely congratulated the adviser of the rector on women’s issues, G. Kholmatova, on being awarded the honorary certificate of the member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. He wished that such achievements would continue.