“MEHR QOLUR, MUHABBAT QOLUR”
Bugun, 26-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutida O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf tavalludining 71 yilligi munosabati bilan “Mehr qolur, muhabbat qolur” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Andijon viloyati bo‘limi rahbari, shoira Xurshidabonu Vaxobjon qizi, institut rektorining Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi G.Xolmatova, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yozuvchi Vosit Ahmad ishtirok etdi.
Tadbirda so‘z olganlar o‘zbek xalqining erka shoiri Muhammad Yusuf she’riyatining faqatgina badiiy jihatdan emas, balki ma’naviy va ijtimoiy jihatdan ham xalqimizning ongida katta iz qoldirgani, shuningdek, shoirning ijodi, uning she’riyatidagi Vatan madhi, insoniy qadriyatlar va muhabbat kabi mavzularning yoshlar tarbiyasida muhim o‘rin tutishini ta’kidlb o‘tdi.
Shoir Muhammad Yusufning o‘zgacha iste’dodi va uning she’riyati orqali xalqimizning ma’naviy olamiga qo‘shgan ulkan hissasini alohida ta’kidladi, uning ijodi insoniyat uchun qadrli bo‘lib, uning so‘zlari xalqimizning yuragiga chuqur kirib borishini, yoshlar uchun ilhom manbai bo‘lishi qayd etildi.
Tadbirning badiiy qismida shoirning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan sahna ko‘rinishlari O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi institut boshlang‘ich tashkiloti faollari tomonidan sahna ko‘rinishlari namoyish etildi. Shundan so’ng, iqtidorli talabalar ijrosida Muhammad Yusufning eng sara she’rlaridan namunalar, she’riy asarlaridan parchalar tinglanib, diltortar kuy-qo’shiqlar yangradi. o’zbekiston filarmoniyasi Andijon bo’linmasi honandalari tomonidan ijro etilgan qo’shiqlar barchani raqsga chorladi.

“MORE LOVE, MORE KINDNESS ”
Today, on April 26, an event titled “Mehr qolur, muhabbat qolur” which means “More Love, More Kindness” was held at Andijan State Medical Institute to commemorate the 71st anniversary of the birth of the People’s Poet of Uzbekistan, Muhammad Yusuf.
The event was attended by S. Salohiddinov, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work, Khurshidabonu Vakhobjon kizi, the head of the Andijan regional department of the Writers’ Union of Uzbekistan, G. Kholmatova, an advisor to the rector on issues concerning women, and Vosit Ahmad, a member of the Writers’ Union of Uzbekistan.
The speakers at the event emphasized that the poetry of Muhammad Yusuf, the beloved poet of the Uzbek people, has left a significant mark not only in artistic terms but also in spiritual and social aspects of our nation’s consciousness. They highlighted that themes such as patriotism, human values, and love in the poet’s work play a crucial role in the upbringing of youth.
They particularly noted Muhammad Yusuf’s unique talent and his immense contribution to the spiritual world of our people through his poetry, stating that his work is valuable to humanity and that his words resonate deeply in the hearts of our people, serving as a source of inspiration for young people.
In the artistic part of the event, scenes dedicated to the life and work of the poet were performed by activists of the primary organization of the Youth Union at the institute. Following this, talented students recited excerpts from Muhammad Yusuf’s finest poems, and soul-stirring songs were performed, inviting everyone to dance, including songs performed by artists from the Andijan branch of the Uzbekistan Philharmonic.