O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tashkilotlarida o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 2024-yil 24-maydagi PF-81-son Farmoni hamda “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturini amalga oshirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 2024-yil 2-sentabrdagi PQ-330-son qarori ijrosini ta’minlash, shuningdek “Ta’lim grantlarini iqtidorga yo‘naltirish, grant kvotalarining taqsimlanishida raqobat muhitini yaratish va yoshlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida”gi Vazirlar Mahkamasining qarorini institutda amalga oshirish va uning tartibi bo‘yicha o‘quv seminar o‘tkazildi.
Yig‘ilishda barcha fakultet dekanlari, dekan o‘rinbosarlari, yo‘nalishlar boshliqlari, o‘quv-uslubiy bo‘lim xodimlari ishtirok etishdi. Seminarni o‘quv ishlari prorektori v.b. B.Mirzakarimov olib bordi va barchaga xukumat qaror va farmoni bilan tanishtirib o‘tdi. O‘quv uslubiy bo‘limi boshlig‘i Q.Isaqov qatnashchilarga grant o‘rinlarni qayta taqsimlash tartiblari bo‘yicha taqdimot qilib berdi hamda ishtirokchilarning savollariga javob berib o‘tdi. Shuningdek, Korrupsiyaga qarshi kurashish va “Komplayens nazorat tizimini boshqarish bo‘limi boshlig’i S.Asqarov ushbu muhim jarayonni odil va shaffof tashkil etish bo‘yicha seminar ishtirokchilariga o‘z tavsiyalarini berib o‘tdi.

A seminar was held on the implementation of the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan “On Improving the System of Admission to Higher Education Institutions and the Placement of State Orders” dated May 24, 2024, PF-81, as well as the Resolution of the Cabinet of Ministers of September 2, 2024, PQ-330, “On the First Priority Measures for Implementing the Program ‘From Poverty to Prosperity’,” to ensure proper execution and procedures. The seminar also covered the implementation of the Cabinet of Ministers’ decision regarding the allocation of education grants to targeted groups, creating a competitive environment in grant distribution, and social support for youth.
During the meeting, deans of all faculties, deputy deans, heads of departments, and staff of the educational-methodological department participated. The seminar was led by the vice-rector for Academic Affairs, B. Mirzakarimov, who introduced the participants to the government decree and resolution. The head of the Educational-Methodological Department, Q. Isaqov, presented a presentation on the procedures for redistributing grant places and answered participants’ questions. Additionally, S. Asqarov, the head of the Department for Combating Corruption and Compliance Control, provided recommendations to participants on organizing this important process fairly and transparently.