AHOLINI RO’YHATGA OLISH – Andijon davlat tibbiyot instituti
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 5-fevraldagi PF-5655-son Farmoniga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasida aholini roʻyxatga olish 2022-yilda oʻtkazilishi belgilangan edi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining joriy yilning 11-noyabr kuni qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasida 2023-yilda aholini roʻyxatga olishga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori bilan, pandemiya sababli mamlakatda aholini roʻyxatga olish muddati 2023-yilga uzaytirildi.
Ushbu amaliyot mustaqillik yillarida respublikamizda ilk bor oʻtkazilayotganini inobatga olib, uni tashkil etishga puxta tayyorgarlik koʻrish maqsadida 2020-yil 11-noyabrda Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasida 2023-yilda aholini roʻyxatga olishga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 710-qarori qabul qilindi. Unga koʻra, mamlakatimizda aholini roʻyxatga olish 2023-yil 1—25-noyabr kunlari amalga oshiriladi.
Mamlakatimizda mustaqillik yillarida hali biror marta aholini roʻyxatga olish oʻtkazilmagan. Ushbu tadbir soʻnggi bor sobiq ittifoq davrida 1989 yilda oʻtkazilgan. Bu borada davlatimiz rahbarining 2019-yil 5 -fevraldagi “Oʻzbekiston Respublikasida aholini roʻyxatga olishni oʻtkazish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi farmoni huquqiy asos boʻlib xizmat qiladi.
Maʼlumki, BMTning 2015-yil 10-iyundagi “2020-yilda aholi va uy-joy fondini roʻyxatga olish borasidagi prinsiplar va tavsiyalar” rezolyutsiyasi qabul qilingan va unga asosan, BMTga aʼzo davlatlar har oʻn yilda kamida bir marta aholini roʻyxatga olishni oʻtkazishi belgilab qoʻyilgan. Bugungi kunda BMT dunyo mamlakatlarini har 10 yilda kamida bir marotaba oʻz aholisini roʻyxatga olishga daʼvat etadi. Shu vajdan, aksariyat mamlakatlarda aholini roʻyxatga olish tadbiri har 10 yilda bir marotaba oʻtkaziladi.
Oʻzbekiston Respublikasida 2021-yilda sinov tariqasida aholini roʻyxatga olish Dasturiga koʻra, 2021-yilning 1—25-noyabr kunlari Andijon viloyatining Xoʻjaobod tumani, Toshkent viloyatining Yuqori Chirchiq tumani, Xorazm viloyatining Xiva shahri hamda Toshkent shahrining Yashnobod tumanlarida sinov tariqasida aholini roʻyxatga olish ishlari amalga oshirildi.

The Population Census of Uzbekistan in 2023 is the first general population census in the history of independent Uzbekistan, which is scheduled to be held from November 1 to November 25, 2023. Uzbekistan has not conducted a census since 1989, when the USSR conducted the last population census in its history.
According to UN standards, a population census in each country should take place every 10 years. Based on these standards, Uzbekistan was supposed to conduct the next census in 1999, but the census was not organized.
At the end of 2017, the chairman of the State Statistics Committee of Uzbekistan, BahodirBegalov, said that the country was ready to conduct a population census in 2020. On February 5, 2019, President of Uzbekistan ShavkatMirziyoyev approved by decree the concept of conducting a population census in 2022.
On March 16, 2020, President of Uzbekistan ShavkatMirziyoyev signed the law “On the Population Census”, which regulates the procedure for conducting the census, its goals and objectives. On August 24, 2020, it was announced that the census will be held from November 1 to November 25, 2022, and a trial census is scheduled for 2021 on the same days. In order to facilitate the conduct of the population census, it was decided that from August 1, 2021 to December 1, 2022, the change in the administrative-territorial division of the republic, as well as the renaming of toponymic objects, will cease.
On November 11, 2020, due to the COVID-19 pandemic, the population census was postponed to 2023 according to Cabinet Resolution No. 710.
A trial population census is planned to be conducted in the Khojaabad district of Andijan region, YukoriChirchik district of Tashkent region, Khiva city of Khorezm region and Yashnabad district of Tashkent.