1-AKUSHERLIK VA GINEKOLOGIYA KAFEDRASIDA MA’RUZALAR OLIB BORILMOQDA
Mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo’nalishlariga hamda xalqaro standartlar talablariga mos keladigan oliy ta’lim tizimini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Ilg‘or xorijiy tajriba, innovatsion va texnologik g‘oyalarni har tomonlama rivojlantirish hamda qo‘llab-quvvatlash uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, professor-o‘qituvchilar, yosh olimlar  va talabalarning innovatsion texnologiyalarni yaratish borasida tashabbuskorligini oshirish yuzasidan aniq choralar ko‘rilmoqda.
O‘quv jarayoniga yuqori malakali xorijiy olimlar, o‘qituvchi va mutaxassislarni keng jalb qilish, shuningdek  yetakchi xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik qilish yuzasidan olib borilayotgan ishlar doirasida Andijon davlat tibbiyot institutining 1-Akusherlik va ginekologiya kafedrasida Eron Islom Respublikasi, Texron  Shaxid Bexeshti tibbiyot universiteti professori Sima Nazarpur talabalariga ma’ruzalar olib borishni boshladi. Xususan, bugun akusherlik va ginekologiya fanining dolzarb muammolari doirasida Davolash fakultetining 4-kurs talabalariga «Akusherlikda rezus-omil. Ona va bola o‘rtasidagi immunologik nomutanosiblik. Homila va chaqaloqlar gemolitik kasalligi” va Pediatriya fakultetining 5-kurs talabalariga “Bachadon yaxshi sifatli o‘smalari” mavzusida ma’ruza bo‘lib o‘tdi.

Extensive work is being done in our country to create a system of higher education that meets the priorities of socio-economic development and the requirements of international standards.
Specific measures are being taken to create the necessary conditions for the full development and support of advanced foreign experience, innovative and technological ideas, to increase the initiative of professors and teachers, young scientists and students to create innovative technologies.
Within the framework of the work on wide involvement of highly qualified foreign scientists, teachers and specialists in the educational process, as well as cooperation with leading foreign higher education institutions, Sima Nazarpur, Professor of Shahid Beheshti Medical University, Tehran, Islamic Republic of Iran, started giving lectures at the 1st Department of Obstetrics and Gynecology. In particular, today in the framework of the current problems of Obstetrics and Gynecology she gave a lecture on “Rhesus factor in obstetrics.
Immunological imbalance between mother and child. “Fetal and infant hemolytic disease” to the 4th year students of the Faculty of General Medicine and for the 5th year students of the Faculty of Pediatrics a lecture on “Benign uterine tumors”.
Such cooperation will further develop the work on improving the quality of education in higher education institutions and ensuring their active participation in the ongoing comprehensive reforms in the country.