170 NAFAR TALABA IJARA TOʻLOVINING 50 FOIZI DAVLAT BYUDJETIDAN QOPLAB BERILADI
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ijara huquqi asosida yashayotgan talabalar tomonidan toʻlanadigan ijara toʻlovlarini qoplab berish tizimini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga asosan 2021-yil 1-maydan boshlab yotoqxona bilan qamrab olinmagan va oʻziga, shu jumladan ota-onasi (qonuniy vakillari)ga tegishli boʻlmagan uyda ijara huquqi asosida yashaydigan davlat oliy taʼlim muassasalari talabalarining 60 foiziga ular tomonidan toʻlanadigan oylik ijara to’lovining 50 foizi Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hisobidan qoplab berilishi belgilab qoʻyilgan. Mazkur qaror ijrosini taʼminlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida Yoshlar bilan ishlash va maʼnaviy-maʼrifiy masalalar boʻyicha prorektor raisligidagi Ishchi guruh tomonidan shu kunga qadar ijarada yashovchi talabalardan kelib tushgan ariza va ijara shartnoma xujjatlari koʻrib chiqildi. Kelib tushgan xujjatlardan 170 tasi qanoatlantirildi.
Ijarada yashovchi talabalar bilan koʻproq muloqot olib borish, ularning yashash holatlarini oʻrganish, ijara shartnomalari sonini koʻpaytirish borasida Yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan oʻrinbosarlari hamda tyutorlarga kerakli koʻrsatma va topshiriqlar berildi.

50 PERCENT OF 170 STUDENT RENTAL PAYMENTS WILL BE COVERED FROM THE STATE BUDGET
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to introduce a system of reimbursement of rent paid by students living on the right of rent” from May 1, 2021, 50% of the monthly rent of 60% of students enrolled in state higher educational institutions living in rented houses will be covered from the state budget of the Republic of Uzbekistan. In order to ensure the implementation of this decision, the Working Group chaired by the Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs of Andijan State Medical Institute considered the applications and rental agreement documents received from students currently living in rent. 170 of the received documents were satisfied.
The Deputy Deans for Youth Affairs and tutors were given the necessary instructions and tasks to communicate more with the students living in rent, to study their living conditions, to increase the number of rental agreements.