Respublika maxsus komissiyasining yurtimizda koronavirus infektsiyasi bilan bogʼliq epidemiologik vaziyat barqarorligini taʼminlashda koʼrilayotgan choralarni muvofiqlashtirish masalalari boʼyicha kengaytirilgan yigʼilishi boʼlib oʼtdi.
Unda mamlakatimizdagi epidemiologik holat hududlar kesimida tahlil qilindi. Kasallikning keng tarqalishini oldini olish maqsadida fuqarolarni karantin qoidalariga rioya qilish borasidagi masʼuliyatini oshirish boʼyicha vazifalar belgilandi.
Yigʼilishda aytilganidek, Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti hamda xalqaro ekspertlar koronavirusga qarshi kurashish va uning yangi toʼlqinlarini oldini olish ommaviy vaktsinatsiya orqali muvaffaqiyatli tashkil etilishi mumkinligini taʼkidlamoqda. Shu munosabat bilan soʼnggi vaqtda dunyo miqyosida koronavirusga qarshi majburiy vaktsinatsiya amaliyoti keng joriy etilmoqda.
Yurtimiz qonunchiligida ham “Аholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi toʼgʼrisida”gi qonunga muvofiq, Oʼzbekiston Respublikasi Bosh davlat sanitariya vrachi atrofdagilar uchun xavf tugʼdiruvchi yuqumli va parazitar kasalliklar paydo boʼlishi hamda tarqalishi xavfi boʼlgan taqdirda tegishli sanitariya-gigiena va epidemiyaga qarshi tadbirlar oʼtkazish toʼgʼrisida qarorlar chiqarish vakolatiga egaligi koʼzda tutilgan.
Ushbu qonunning 30-moddasida sanitariya-gigiena tadbirlari va epidemiyaga qarshi tadbirlar majmuiga profilaktik emlashlar oʼtkazish ham kiritilgan.
Yuqoridagilarni inobatga olib, Oʼzbekiston Respublikasi Bosh davlat sanitariya vrachi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshligʼi Bahodir Yusupalievning “Oʼzbekiston Respublikasi aholisi oʼrtasida koronavirus infektsiyasining tarqalib ketishini oldini olish boʼyicha chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish toʼgʼrisida” qarori qabul qilindi.
Shuningdek, Oʼzbekiston Respublikasi Bosh davlat sanitariya vrachi tomonidan 2015 yil 15 martda tasdiqlangan 0239-07-sonli “Yuqumli kasalliklar immunoprofilaktikasi” sanitariya qoidalari va normalaridagi epidemiologik koʼrsatma asosida emlash jadvaliga koronavirus infektsiyasiga qarshi emlash tartibi yuzasidan qoʼshimcha kiritildi.
Unga asosan:
2021-yil 1-sentyabrgacha 18 yoshdan katta boʼlgan quyidagi toifa yoki guruhdagi aholi qatlami koronavirus infektsiyasiga qarshi 1-doza vaktsinalari;
1-oktyabrgacha 2-doza vaktsinalari;
1-noyabrgacha 3-doza vaktsinalari bilan ommaviy emlanishi (salomatligi boʼyicha qarshi koʼrsatma boʼlgan hollar bundan mustasno) shartligi belgilandi.
Ular quyidagilar:
aholi bilan muloqotga kiruvchi barcha turdagi xizmat koʼrsatish obʼektlarining (davlat xizmatlari markazlari, pochta boʼlinmalari, banklar, lizing tashkilotlari, notariuslar, sugʼurta kompaniyalari, goʼzallik salonlari, sartaroshxonalar va boshqalarning) xodimlari;
barcha turdagi savdo obʼektlarining (oziq-ovqat, xoʼjalik mollari, kiyim-kechak doʼkonlarining, dorixonalarning va boshqalarning) xodimlari;
sport maktablarining hamda sport inshootlarining xodimlari;
madaniy hamda koʼngilochar obʼektlarning va dam olish maskanlarining xodimlari;
mehmonxonalarning, uy mehmonxonalarining, xostellarning, otellarning, yotoqxonalarning va kempinglarning ishchi-xodimlari;
yoʼlovchi tashish bilan shugʼullanuvchi davlat va nodavlat tashkilotlarning xodimlari;
davlat va nodavlat taʼlim muassasalarining xodimlari;
harbiy xizmatchilar;
umumiy ovqatlanish korxonalarining, xususan, jamoat joylarida joylashgan tezkor ovqatlanish shoxobchalarining, choyxonalar, toʼyxonalar, kafelar va restoranlarning xodimlari, shu jumladan, mahsulotlarni yetkazib berish bilan shugʼullanuvchilar;

A NUMBER OF POPULATION CATEGORIES OVER 18 YEARS OF AGE SHOULD BE MASSIVELY VACCINATED AGAINST CHORONAVIRUS INFECTION – Andijan State Medical Institute
A NUMBER OF POPULATION CATEGORIES OVER 18 YEARS OF AGE SHOULD BE MASSIVELY VACCINATED AGAINST CHORONAVIRUS INFECTION
07:28 19.07.2021
18 YOSHDАN KАTTА BOʼLGАN BIR QАNCHА АHOLI QАTLАMLАRI KORONАVIRUS INFEKSIYASIGА QАRSHI OMMАVIY EMLАNISHI SHАRT
An extended meeting of the Republican Special Commission was held to coordinate the measures taken to ensure the stability of the epidemiological situation with coronavirus infection in the country.
The epidemiological situation in the country was analyzed by regions. In order to prevent the spread of the disease, tasks have been set to increase the responsibility of citizens for compliance with quarantine regulations.
According to the meeting, the World Health Organization and international experts believe that the fight against coronavirus and the prevention of new waves can be successfully organized through mass vaccination. In this regard, the practice of compulsory coronavirus vaccination has recently become widespread around the world.
In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “On Sanitary and Epidemiological Surveillance of the Population”, the Chief State Sanitary Inspector of the Republic of Uzbekistan has an official authority to take appropriate sanitary-hygienic and anti-epidemic measures in case of emergence and spread of infectious and parasitic diseases.
Article 30 of this law also includes the provision of preventive vaccinations in the set of sanitary and hygienic measures and anti-epidemic measures.
In view of the above, the Chief State Sanitary Doctor of the Republic of Uzbekistan, Head of the Sanitary-Epidemiological Situations and Public Health Service Bahodir Yusupaliev adopted a resolution “On further strengthening measures to prevent the spread of coronavirus infection among the population of the Republic of Uzbekistan.”
Also, in accordance with the epidemiological guidelines of the Sanitary Rules and Standards No. 0239-07 on “Immunoprophylaxis of Infectious Diseases”, approved by the Chief State Sanitary Inspector of the Republic of Uzbekistan on March 15, 2015, the vaccination schedule against coronavirus infection was supplemented.
According to it:
The following categories or groups of people over the age of 18 are required to be vaccinated against coronavirus (except in cases where there are no health contraindications):
by September 1, 2021 with the 1st dose vaccines;
by October 1 with the 2nd dose vaccines;
by November 1 with the 3rd dose vaccines .
They are:
▶  Employees of all types of service facilities (public service centers, post offices, banks, leasing companies, notaries, insurance companies, beauty salons, barbershops, etc.) that interact with the population;
▶  Employees of all types of trade facilities (food, household goods, clothing stores, pharmacies, etc.);
▶  Employees of sports schools and sports facilities;
▶  Employees of cultural and entertainment facilities and recreation areas;
▶  Employees of hotels, home hotels, hostels and campsites;
▶  Employees of governmental and non-governmental organizations engaged in passenger transportation;
▶  Employees of state and non-state educational institutions;
▶  Military personnel;
▶  Employees of public catering establishments, in particular, fast food outlets located in public places, teahouses, weddings, cafes and restaurants, including those engaged in the delivery of products;