Skip to content 2024-YILGI YOZGI PARALIMPIYA O‘YINLARIDA BRONZA MEDALI G‘OLIBI TEMURBEK G‘IYAZOV BILAN UCHRASHUV – Andijon davlat tibbiyot instituti
2024-YILGI YOZGI PARALIMPIYA O‘YINLARIDA BRONZA MEDALI G‘OLIBI TEMURBEK G‘IYAZOV BILAN UCHRASHUV
13:33 06.03.2025
Ma’lumki,  yilning 13-fevral kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida olimpiya va paralimpiya harakatini yana-da rivojlantirish, ommaviy sportni yangi bosqichga olib chiqish hamda aholi jismoniy faolligini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida qator tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Xususan, bugun, 6-mart kuni 2016-yildan buyon para yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi, 2024-yilgi Yozgi Paralimpiya o‘yinlarida bronza medali g‘olibi, Shuxrat hamda Jasorat medali sohibi, Andijon farzandi Temurbek G‘iyazov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, psixolog O‘.Arziqulov, fakultetlarning dekan o‘rinbosarlari, institut sport murabbiylari, talabalar ishtirok etdi.
Dastavval birinchi prorektor talabalarga yurtimizda sportga bo‘lgan e’tibor, yoshlarning ham bu boradagi ishtiyoqining balandligi, sportchilarimiz jahon arenalarida yurtimiz bayrog‘ini munosib himoya qilayotganliklarini faxr bilan tilga oldi. Shundan so‘ng sportchi Temurbek G‘iyazov talabalarga bolalikdagi sportga bo‘lgan ishtiyoqi, eng qiyin vaziyatlarda ham o‘z irodasi kuchiga tayanib maqsadlar sari olg‘a intilgani, musobaqalarga tayyorgarlik va muvaffaqiyatlar kaliti, g‘alabalar quvonchi, davlatimiz tomonidan berilgan ishonch va e’tibor borasida so‘zlab berdi.
Ma’lumot o‘rnida, Temurbek G‘iyazov 1996-yil 15-mart kuni Andijon viloyatining Qo‘rg‘ontepa tumanida tug‘ilgan. U 2016-yildan buyon para yengil atletika boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Galina Kazakovadan Balandlikka sakrash (T64) boʻyicha mahoratini oshirdi. 2019-yilda BAAning Dubay shahrida oʻtgan Balandlikka sakrash (T64) boʻyicha jahon chempionatida kumush medal sohibi,  2023-yilda Parijda boʻlgan jahon chempionatida 4-oʻrin sohibi, 2024-yilda Kobe shahrida oʻtgan jahon chempionatida kumush medal sohibi, 2022-yilgi Paraosiyo oʻyinlarida kumush medalni, 2024-yilda Yozgi Paralimpiya o‘yinlarida esa bronza medalini qo‘lga kiritgan.
Tadbir so‘nggida sportsevar yoshlar Temurbek G‘iyazovdan o‘zlarini qiziqtirgan savollariga batafsil javob oldilar.

Meeting with Temurbek Giyazov, Bronze Medalist of the 2024 Summer Paralympic Games – Andijan State Medical Institute
Meeting with Temurbek Giyazov, Bronze Medalist of the 2024 Summer Paralympic Games
13:33 06.03.2025
As you know, on February 13, President Shavkat Mirziyoyev chaired a video conference meeting to discuss measures for further developing the Olympic and Paralympic movements, advancing mass sports to a new level, and increasing physical activity among the population. Following the tasks assigned at this meeting, a series of events are being held at Andijan State Medical Institute.
In particular, today, on March 6, a meeting took place with Temurbek Giyazov, a member of the Uzbekistan national para-athletics team since 2016 and a bronze medalist at the 2024 Summer Paralympic Games, as well as a holder of the Shuhrat and Jasorat medals, who is a native of Andijan.
The meeting was attended by S. Salohiddinov, the first deputy rector for youth affairs and spiritual-educational work, psychologist O. Arzikulov, deputy deans of various faculties, sports coaches of the institute, and students.
Initially, the first deputy rector spoke to the students about the attention given to sports in our country, the high enthusiasm of young people in this regard, and how our athletes are proudly representing our flag on the world stage. Following this, athlete Temurbek Giyazov shared with the students his childhood passion for sports, how he relied on his willpower even in the toughest situations to pursue his goals, his preparation for competitions, the key to success, the joy of victories, and the trust and attention given by our state.
For reference, Temurbek Giyazov was born on March 15, 1996, in Kurgantepa district of Andijan region. He has been a member of the Uzbekistan national para-athletics team since 2016. Under the guidance of his coach Galina Kazakova, he improved his skills in high jump (T64). He won a silver medal at the World Championships in high jump (T64) held in Dubai in 2019, secured fourth place at the World Championships held in Paris in 2023, won a silver medal at the World Championships held in Kobe in 2024, and earned a silver medal at the 2022 Para-Asian Games. He also claimed a bronze medal at the 2024 Summer Paralympic Games.
At the end of the event, sports-loving youth had the opportunity to ask Temurbek Giyazov their questions and received detailed answers.