Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida 2021-yil 13-aprel kuni yoshlar bandligini taʼminlash va boʼsh vaqtini mazmunli tashkil etish borasidagi videoselektor yig’ilishida har bir oliy oʼquv yurti yon-atrofidagi mahallalar uchun maʼnaviyat markazi, madaniyat oʼchogʼi boʼlishi kerakligini taʼkidlab, bir qator vazifalarni belgilab bergan edi. Ushbu vazifalardan kelib chiqib, Аndijon davlat tibbiyot instituti atrofida joylashgan Qoʼshariq, Yaxshi, Xoʼtanariq, Gumbaz, Namuna, Shifokor, Bunyodkor, Sanoat, Yangi turmush kabi 9 ta mahalladagi yoshlar, xususan uyushmagan yoshlarni ilm va kasbga yoʼnaltirish, boʼsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ijtimoiy faolligini oshirish, holatini yaxshilash, maʼnaviy-maʼrifiy targʼibotni tashkil etish maqsadida fan, kasb, sport toʼgaraklari tashkil etilgan boʼlib, jadval asosida darslar olib borilmoqda. Bugun ana shunday yoshlar festival doirasida birlashdilar.
Ushbu mahallalarda jami 45983 nafar aholi boʼlib, shundan 9072 nafarini yoshlar tashkil etadi. Shulardan 260 nafari “Yoshlar daftari”ga kiritilgan. Bugungi kunga qadar ulardan 228 nafari sport, 107 nafari badiiy ijodkorlik toʼgaraklariga, 150 nafari rus tili, 136 nafari ingliz tili, 240 nafari kompyuter va 98 nafari kimyo-biologiya mashg’ulotlariga jalb qilingan.
Mazkur ishlarning amaliy davomi sifatida viloyat oliygohlari orasida birinchi boʼlib Аndijon davlat tibbiyot institutida yoshlar uchun koʼtaringki ruhda “Yoshlar festivali” tashkil etildi.
Festivalning yopilish marosimida institut rektori M. Madazimov hamda Yoshlar bilan ishlash bo’yicha prorektor M. Botirov, Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat bo’limi rahbari Murodjon G’ofurov so’z olib, va oliy ta’lim muassasalari va mahalla fuqarolar yig’inlarining hamkorligi, uyushmagan yoshlar uchun ham barcha imkoniyatlar yaratilayotgani, to’garaklarda fan va kasb-hunar o’rganishlari mumkin ekanligini alohida ta’kidlab o’tdilar.
Tadbirga hamohang tarzda Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan artist Yahyobek Moʼminov, estrada xonandasi Gʼayrat Usmonov hamda Muqumiy nomidagi drama teatri aktyori Muzaffar Hamidov ishtirok etib, yoshlarga xush kayfiyat baxsh etdilar. Ularning shoʼx kuy-qoʼshiqlari barchani davraga chorladi. Shuningdek, O’zbekiston davlat filarmoniyasi Andijon viloyati bo’limi ishtirokidagi shou konsert bayram tadbiri haroratini yanada ko’tardi.

“YOUTH FESTIVAL” UNITED ALL
At a video conference which was held on April 13, 2021, the President of the Republic of Uzbekistan noted a number of tasks for organizing cultural centers near each higher educational institution, where young people from nearby citizens’ gatherings will be attracted. In order to increase the social activity of young people, their vocational guidance, the promotion of spirituality and enlightenment, Andijan State Medical Institute has organized various study and sports circles for young people from the mahallas of Kusharik, Yakhshi, Kutanarik, Gumbaz, Namuna, Shifokor, Bunyodkor, Sanoat, Yangi turmush. Today the festival has brought together the youth.
In total, 45983 citizens live in makhallas, of which 9072 are young people. 260 of them are listed in Yoshlar daftari. To date, 228 citizens attend sports clubs, 107 – amateur art circles, 150 – classes in the Russian language, 136 – classes in English, 240 – in computer technology, 98 – classes in chemistry and biology.
The result of this work was the “Youth Festival”, first organized at Andijan State Medical Institute.
The rector of the institute M.M. Madazimov and the pro-rector on work with youth M. Botirov spoke at the festival about the fruitful cooperation between the institute and the makhalla, the creation of the necessary conditions for teaching young people in various specialties.
In addition, the honored artist of Uzbekistan Yakhyobek Muminov, pop performer Gairat Usmonov, actor of the Mukimi theater Muzaffar Khamidov, as well as members of Andijan department of the State Philharmonic of Uzbekistan performed.