Oila – butun olam mikrokoinoti. Uni tushunish uchun oilani oʼrganish yetarli. Oilada mavjud boʼlgan farzandlar tarbiyasi, hokimiyat, sirdoshlik, mustaqillik, ishonch, muloqot koʼnikmalari – hayotdagi koʼpgina hodisalar kaliti. Аgar biz dunyoni oʼzgartirmoqchi boʼlsak, oilani oʼzgartirishimiz zarur”, – ushbu fikrlar taniqli psixolog Virdjiniya Satir tomonidan aytilgan.
Аndijon shahar Vunderkind nomli maktabgacha taʼlim tashkilotida muassasa tarbiyalanuvchilarining oila aʼzolari ishtirokida “Oilada ota-onalarning funksiyalari” mavzusida psixologik trening oʼtkazildi.
Tadbir davomida institut psixologi hamda xotin-qizlar maslahat kengashi, maʼnaviyat-maʼrifat bo’limi xodimlari tomonidan suhbatlar qurilib, ular tomonidan tarbiyalanuvchilarning ota-onalariga tegishli tavsiya va maslahatlar berildi.
Noanʼanaviy tarzda tashkil etilgan mazkur trening tarbiyalanuvchilarning oilalarida sogʼlom psixologik muhitni barqarorlashtirish va mavjud muammolarini bartaraf etish, kelgusida ushbu yoʼnalishda bosqichma-bosqich ijobiy natijalarga erishilishida mustahkam zamin yaratadi.

Family is the microcosm of the whole universe. It is enough to study the family to understand it. The upbringing of children in the family, power, intimacy, independence, trust, communication skills are the key to many events in life. If we want to change the world, we have to change the family, ”said Virginia Satir, a well-known psychologist.
Psychological training on “Functions of parents in the family” was held at the pre-school educational institution “Wunderkind” in Andijan with the participation of family members of children in the institution.
During the event, the psychologist of the institute and the staff of the Women’s Advisory Board, the Department of Spirituality and Enlightenment held interviews and gave relevant advice to the parents of the students.