GURUHLARGA TYUTORLAR BIRIKTIRILDI
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 9-sentabrdagi 563-sonli «Respublika oliy ta’lim muassasalarida talabalarni turar joy bilan qamrab olish darajasini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Qaroriga nuvofiq talabalar bilan ishlash bo‘yicha «guruh murabbiyi» instituti bekor qilinib, uning o‘rniga talabalar bilan ishlaydigan «tyutorlar» amaliyoti yo‘lga qo‘yildi. Shu bois respublikadagi barcha oliy ta’lim muassasalariga tyutorlar shtati ajratildi. Andijon davlat tibbiyot institutiga ajratilgan 45 ta shtatga 100 dan ortiq hujjatlar taqdim etildi.
Yoshlar va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha prorektor M.Botirov raisligida o‘tkazilgan suhbat davomida 30 dan ortiq talabgorlar tyutorlik lavozimiga qabul qilindi. Bugun mazkur tyutorlar bilan ilk yig’ilish o’tkazildi.
Unda Yoshlar va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha prorektor M.Botirov, Xotin-qizlar masalalari kengashi raisi G.Xolmatova, ma’naviyat-ma’rifat bo’limi boshlig’i A.Abduhalimov, psixolog O’.Arziqulov hamda fakultetlarning dekan o’rinbosarlari ishtirok etdilar.
Dastavval tyutorlarga institut jamoasi tanishtirilib, tyutorlik lavoziming maqsad va vazifalari, guruhlar bilan ishlash jarayonlarida nimalarga ahamiyat qaratish lozim ekanligi tushunrib o’tildi. Shundan so’ng 1-,2-,3-bosqich guruhlariga tyutorlar biriktirildi.

TUTORS ATTACHED TO GROUPS
According to the decree №563 of the Cabinet of Ministers dated September 9, 2021, “On measures to increase the level of coverage of university students by residence”, “supervision” for work with students was canceled, instead of it, the practice of tutoring with students was introduced in all universities of the republic.
More than 1000 documents were submitted to ASMI for 45 allocated staff units. During the conversation, conducted under the leadership of pro-rector M. Botirov, 30 people were selected for the position of tutor.
Today the first meeting was held with them. It was attended by pro-rector for Spiritual and Educational Work with Youth M. BOTIROV, pro-rector on Academic Affairs B. Abdullajanov, Chairman of the Women’s Council G. Kholmatova, psychologist of the institute U. Arzikulov, deputy deans.
In addition, the tutors were introduced to the staff of the institute, the goals and objectives of work in groups. Moreover the tutors were attached to 1,2,3. courses.