Davlatimiz Mustaqilligining 30 yillik bayramini nishonlashga munosib tayyorgarlik ko‘rish, “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!” shiori ostida  obodonlashtirish oyligini tashkil etish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, yurtimiz bo‘ylab karonavirus pandemiyasini tarqalishining oldini olish hamda aholining ijtimoiy himoyaga muxtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining 2021-yil 12-avgustdagi 455-F-sonli hamda viloyat xokimining 2021-yil 20-avgustdagi 47-1-0-F/21-sonli Farmoyishlari va shahar xokimining 2021-yil 7-sentyabrdagi 2021-yil “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustaxkamlash yili” Davlat dasturida nazarda tutilgan vazifalarni amalga oshirish maqsadida joriy yil 21-avgust kuni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish umumxalq xayriya hasharini o‘tkazish, xashar munosabati bilan mulkchilik shaklidan qat’iy nazar barcha korxona, tashkilot va muassasa xodimlarining ixtiyoriy mablag‘larini “Mahalla” xayriya jamoat fondi hisob raqamlariga o‘z tashabbuslariga ko‘ra o‘tkazilishi to‘g‘risidagi xati ijrosini ta’minlash masalasi institut kengashida ko‘rib chiqilib,  institut Kasaba uyushmasi qo‘mitasining 15.09.2021-yildagi 4/89 “s”- sonli qarori va institut rektorining 15.09.2021-yil 319-XSh sonli buyrug‘i qabul qilingan.
Unga ko‘ra, institutda faoliyat ko‘rsatayotgan jami 743-nafar professor-o‘qituvchilarning ixtiyoriy mablag‘laridan jami 150 mln. so‘m “Mahalla” xayriya jamoat fondining hisob raqamlariga o‘tkazilgan.
Professor-o‘qituvchilarning 522 nafarining oylik ish haqidan ixtiyoriy ravishda o‘z arizalariga binoan 100-300 ming so‘mdan pul mablag‘i ushlab qolingan.
Institut kafedralari tarqoq holda bo‘lganligi, shuningdek professor-o‘qituvchilarning ko‘pchilik qismi  Shahrixon tumanida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va aholini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish bo‘yicha jalb etilganligi sababli  221 nafar professor-o‘qituvchilarning  arizalari kechikib topshirilgan.
Adliya vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi tomonidan holat yuzasidan berilgan ma’lumotda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining,  Andijon viloyati hokimining yuqoridagi farmoyishlarida obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish umumxalq xayriya hasharini o‘tkazish, hashar munosabati bilan mulkchilik shaklidan qat’iy nazar barcha korxona, tashkilot va muassasa xodimlarining ixtiyoriy mablag‘larini “Mahalla” xayriya jamoat fondi hisob raqamlariga o‘z tashabbuslariga ko‘ra o‘tkazilishi belgilab qo‘yilganligi, institut tomonidan ushbu mablag‘larini “Mahalla” xayriya jamoat fondi hisob raqamlariga  o‘tkazib berilganligi ko‘rsatilmaganligi sababli fuqarolarda  institut o‘z tashabbusi bilan noqonuniy ravishda xayriya hashari o‘tkazgan, degan xulosa kelib chiqqan. Hozirda professor-o‘qituvchilardan o‘z arizalariga binoan ushlab qolingan va “Mahalla” xayriya jamoat fondi hisob raqamlariga o‘tkazilgan pul mablag‘larining barchasi o‘z egalariga naqd pul ko‘rinishida qaytarildi.  Shuningdek, avval institut axborot xizmati tomonidan mazkur xabarlar “feyk” xabar deb raddiya berilgan edi. Shuni alohida ta’kidlash joizki, raddiya berilgan vaqtda xodimlarning ixtiyoriy arizalari hali to‘liq shakllantirilmaganligi bois “xabarlar asossiz” deb munosabat bildirilgan edi. Ayrim tushunmovchiliklar uchun institut axborot xizmati uzr so‘raydi.

Proper preparation for the celebration of the 30th anniversary of Independence of our country, “Let’s live freely and prosperously in the new Uzbekistan!” Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated August 12, 2021 in order to organize a month of beautification under the motto of Orders No. 455-F and the Governor of the region No. 47-1-0-F / 21 of August 20, 2021 and the Decree of the Mayor of the city of September 7, 2021 “On the Year of Youth Support and Public Health In order to implement the tasks provided for in the state program, on August 21 of this year to hold a nationwide charity hashar on landscaping and landscaping, in connection with the hashar will provide voluntary funds to all employees of enterprises, organizations and institutions “Mahalla”. The issue of enforcement of the letter on the transfer of charitable public funds to the accounts on their own initiative is wide The decision of the Trade Union Committee of the Institute No. 4/89 “s” dated 15.09.2021 and the order of the Rector of the Institute No. 319-XSh dated 15.09.2021 were considered.
According to him, a total of 150 million sum was raised from the voluntary funds of 743 professors and teachers working at the institute. soums were transferred to the accounts of the Mahalla Public Charitable Foundation.
522 professors and teachers were voluntarily deducted 100-300 thousand soums on their monthly salary.
Due to the scattered departments of the institute, as well as the fact that the 221 professors and teachers are involved in the promotion of healthy lifestyles and medical examinations in Shahrihan district . Applications were submitted late.
According to the information given by the Public Relations Department of Ministry of Justice, the above-mentioned orders of Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the khakim of Andijan region , voluntary transfer of funds of employees of organizations and institutions to the accounts of the Public Charitable Foundation “Makhalla” on their own initiative, the transfer of these funds by the Institute to the accounts of the Public Charitable Foundation “Makhalla” it was concluded that the institute had illegally conducted a charitable hashar on its own initiative among the citizens. All the money that has been withheld from the professors on their applications and transferred to the accounts of the Mahalla Public Charitable Foundation has been returned to its owners in cash. Earlier, the institute’s information service denied the allegations as “fake.” It is worth noting that at the time of the denial, the voluntary applications of employees were considered to be “unfounded” because they were not yet fully formed. The Institute’s Information Service apologizes for any inconvenience.