“ZOʻRAVONLIKKA QARSHI 16 KUN” LOYIHASI ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA
Ilmiy kengashlar zalida 25-noyabr – Butunjahon “Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish kuni” munosabati bilan institut xotin-qizlar kengashi tomonidan “Zoʻravonlikka qarshi 16 kun” aksiyasi doirasida talaba-qizlar bilan davra suhbati oʻtkazildi. Unda viloyat hokimining xotin-qizlar masalalari boʻyicha maslahatchisi, viloyat mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash boshqarmasi boshligʻining birinchi oʻrinbosari M.Nizamova, viloyat prokuraturasi xodimi D.Obidov, viloyat IIB maʼnaviy-maʼrifiy ishlar va kadrlar bilan taʼminlash xizmati IIOda XQMB bosh inspektori Xotin-qizlar jamoatchilik kengashi raisi, kapitan B.Mirzayeva, viloyat Adliya boshqarmasi xodimi M.Sodiqova, institut xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova ishtirok etdi.
Davra suhbati davomida “Zoʻravonlikka qarshi 16 kun” nomli aksiyasining mazmun-mohiyati hamda ushbu aksiyani viloyatda yuqori saviyada oʻtkazilishi yuzasidan amalga oshirilishi lozim boʻlgan chora-tadbirlar, xotin-qizlarning haq-huquqlarini taʼminlashda ayollarga nisbatan zoʻravonlik va tazyiqning har qanday koʻrinishiga barham berish borasida davlat organlari masʼuliyatini va fuqarolik jamiyati institutlarining rolini oshirish, Ichki ishlar organlari tomonidan bugungi kunda oilaviy zoʻravonliklarning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar hamda kelgusida hamkorlikda amalga oshirilishi lozim boʻlgan chora-tadbirlar, Gender tenglikni taʼminlashga va ayollarning ijtimoiy turmush sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar, Andijon davlat tibbiyot institutida “Xotin qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish” va “Zoʻravonlikka qarshi 16 kun” aksiyasi doirasida olib borilyotgan ishlar mavzularida maʼlumotlar berildi.
Shuningdek, tadbir davomida talaba-qizlar oʻrtasida zoʻravonlikka qarshi kurash borasidagi tushunchalarni shakllantirish maqsadida rasm chizish mashgʻuloti ham oʻtkazildi.

On November 25, within the framework of the action of the International Day “Protection of Women from Violence”, the Women’s Council held a conversation with the students at the conference hall of the Institute. It was attended by the adviser of the regional khakim on women’s issues, the first deputy head of the department for support of the makhalla and the family M. Nizamov, the employee of the regional prosecutor’s office D. Obidov, the chief inspector of the police department for spiritual and educational work, the chairman of the public council of women, captain B. Mirzaeva , employee of regional justice M. Sodikova, chairman of the women’s council of our institute G. Kholmatova.
During the conversation, they talked about the content of the action “16 days against violence”, as well as the measures taken in connection with the action, increasing the role of state institutions of civil society and the responsibility of state bodies to ensure the rights of women, preventive measures taken by the internal affairs bodies to prevent domestic violence, cooperation and regulatory documents aimed at improving social living conditions and gender equality for women.
in addition, during the conversation, in order to form concepts among the students about violence, a drawing lesson was held.