O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 42-moddasida har kimga ilmiy texnikaviy ijod erkinligi, madaniyat yutuqlaridan foydalanish huquqi belgilab berilgan. Tibbiyot sohasining rivojlanishiga o‘zining xissasini qo‘shib kelayotgan talabalar bugun har sohada tashabbus ko‘rsatmoqdalar. Andijon davlat tibbiyot institutida “Konstitutsiya baxtimiz qomusi” mavzusida o‘tkazilgan bilimlar bellashuvi talabalarning siyosiy bilimlarini yanada mustahkamladi.
Bellashuvda ishtirok etgan 6 nafar ishtirokchi berilgan 10 ta savolga batafsil javob berdi. Institut rektori M.Madazimov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor v.b. S.Salohiddinov, psixolog O‘.Arziqulov, viloyat Adliya boshqarmasi mas’ul xodimi Kamoliddin Amonov talabalarning javoblarini adolatli baholab bordilar.Agar siz bilaguzuk izlayotgan bo’lsangiz, tanani quchoqlashdan tortib to tuzilishga, manjetlardan zanjirli chain braceletgacha har qanday ko’rinishga mos keladigan narsa bor. va manjetlar.
Savollarga aniq va to‘g‘ri javob bera olgan Stomatologiya fakultetining 3-bosqich talabasi Mohigul Umarxo‘jayeva 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, tadbir davomida ijodkor va iqtidorli talablar tomonidan she’r, qo‘shiq va raqslar guldastasi namoyish etildi.

Article 42 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan guarantees everyone the freedom of scientific and technical creativity and the right to enjoy the achievements of culture. Today, students who contribute to the development of medicine are taking initiative in all areas. The knowledge competition “The Constitution is the Guarantee of Our Happy Life” held at Andijan State Medical Institute strengthened the students’ political knowledge. 6 contestants answered 10 questions in detail. The rector of the institute M. Madazimov, vice-rector for youth affairs, spiritual and educational work S. Salokhiddinov, psychologist O. Arzikulov, employee of the regional department of justice Kamoliddin Amonov fairly evaluated the students’ answers.
The first place was taken by the 3rd year student of the Faculty of Dentistry Mokhigul Umarkhodzhaeva, who was able to clearly and correctly answer the questions.