Salaxidinov Sarvarjon Zaynabidinovich 2021 yil 3 dekabrdan
1996 yil 16 sentabrda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim Vazirligining «Oliy va o‘rta maxsus o‘quv yurtlarida ma’naviy va ma’rifiy ishlarni yanada takomillashtirish to‘g‘risida»gi buyrug‘i e’lon qilindi. Shundan so‘ng, institut rektorining 1997 yil 13 yanvardagi 12-Sh buyrug‘iga asosan, avval tarbiyaviy ishlar bo‘yicha prorektor lavozimida ishlab kelayotgan professor X.X.Shermatov ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha prorektor lavozimiga tayinlandi.
1997-2002 yillarda ma’naviyat va ma’rifat masalalari bo‘icha 1-prorektor lavozimida professor A.K.Karimov, 2002-2004 yillarda professor A.K.Shadmanov, 2004-2005 yillarda professor M.M.Yo‘ldoshev, 2005-2006 yillarda X.T.Musashayxov, 2007-2017 yillarda professor M.M.Madazimov, 2017-2020 yillarda dotsent A.X.Asxanov, 2021 yil mart-noyabr oylarida Phd Botirovlar faoliyat yuritdilar.
2018 yil 22 oktabrdan ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor lavozimi Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor, 2021 yildan Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor deb o‘zgartirildi.
2021 yil 3 dekabrdagi Institut rektorining 467-XSh sonli buyrug‘i bilan yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor lavozimiga Jarroxlik va urologiya kafedrasi dotsenti S.Z.Salaxidinov tayiniandi. 2021 yildan Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor lavozimi Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor deb o‘zgartirildi.
Abduraxmon Abdumo‘minovich Abduxalimov –Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i
Elektron manzili: abduraxmon777@umail.uz
Telefon raqami: +99893 442 52 00
Institutda 1997 yili ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi tashkil etilib, dotsent K.Matyoqubov bo‘lim boshlig‘i, o‘qituvchi M.Xaydarov uslubchi lavozimiga tayinlandi. 1997 yil 25 sentabrdan boshlab I.Samadjonov bo‘lim boshlig‘i, M.Axunova esa uslubchi lavozimida ish boshladilar. 1999 yil iyun oyidan A.Maxammetova bo‘lim uslubchisi lavozimiga ishga qabul qilindi.
Bo‘limda turli davrlarda dotsent I.Sattiboev, M.Haydarov, D.Nazarova, A.Qo‘ldoshev va Sh.Rasulovlar boshliq sifatida mehnat qildilar. 2017 yil fevral oyida A.Abduxalimov bo‘lim boshlig‘i lavozimiga tayinlangan.
Bugungi kunda yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limida A.Abduxalimov bo‘lim boshlig‘i, A.Maxammetova, R.Usmonova, A.Ismonov va O.Dadajonovlar uslubchi sifatida talaba-yoshlarni Vatanga muhabbat, yurtga sadoqat ruxida tarbiyalashda fidoiylik bilan mehnat qilmoqdalar.

Salakhidinov Sarvarjon Zainabidinovich,
On September 16, 1996, the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan “On Further Improvement of Spiritual and Educational Work in Higher and Secondary Special Educational Institutions” was announced. After that, according to the order of the Rector of the Institute No. 12 dated January 13, 1997, Professor Kh.Kh. Shermatov, who previously worked in the position of Vice-Rector for educational work, was appointed to the position of Vice-Rector for Spirituality and Enlightenment.
In 1997-2002, Professor A.K. Karimov was the 1st Vice-Rector for Spirituality and Enlightenment, in 2002-2004 Professor A.K. Shadmanov, in 2004-2005 Professor M.M. Yoldoshev, in 2005-2006 Kh.T. Musasaykhov, in 2007-2017 professor M.M. Madazimov, in 2017-2020 Associate Professor A.Kh. Askhanov, in March-November 2021 PhD Botirov worked on this position.
From October 22, 2018, the position of Vice-Rector for Spiritual and Educational Affairs was changed to Vice-Rector for Work with Youth, and from 2021 to Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work.
According to the order of the Rector of the Institute No. 467-XSh dated December 3, 2021, Associate Professor of the Department of Surgery and Urology S.Z. Salakhidinov was appointed to the position of Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work. From 2021, the position of vice-rector for work with youth was changed to Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work.
Abdurakhmon Abdumuminovich Abdukhalimov – Head of the Department of Work with Youth, Spirituality and Enlightenment
E-mail : abdurakhmon777@umail.uz
Phone number: +99893 442 52 00
In 1997, the Department of Spirituality and Enlightenment was established at the Institute, Associate Professor K. Matyokubov was appointed as the head of the department, and teacher M. Khaidarov was appointed as a methodologist. From September 25, 1997, I. Samadjonov started working as a department head, and M. Akhunova as a methodologist. In June 1999, A. Makhammetova was employed as a department methodologist.
Associate professors I. Sattiboev, M. Haydarov, D. Nazarova, A. Kuldoshev and Sh. Rasulov worked as heads of the department at different times. In February 2017, A. Abdukhalimov was appointed as a head of the department.
Today, A. Abdukhalimov is the head of the department for Work with Youth, Spirituality and Enlightenment, A. Makhammetova, D. Nazarova, R. Usmonova, A. Ismonov, O. Abdurashidov, and S. Kakharov work as methodologists selflessly to educate students in the spirit of love for the Motherland and loyalty to the country.
Spiritual and educational work is carried out in the following directions:
Elucidation of Presidential Decrees, Cabinet of Ministers Decisions, official documents of the Legislative Chamber and Senate of the Oliy Majlis;