Kecha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida maktab taʼlimini rivojlantirish masalalari yuzasidan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda sohani kompleks rivojlantirish va isloh qilishga qaratilgan yangi tashabbuslar ilgari surildi. Sohani tubdan takomillashtirish borasida bir qator vazifalar belgilab olindi, yutuqlar bilan birga kamchiliklar ham koʻrib chiqildi.
– Umuman, respublika boʻyicha 10 ming 130 ta maktabni isloh qilish 6 milliondan ziyod oʻquvchi, 500 mingdan ortiq muallim, umuman, jamiyatimizning barcha qatlamlari, har bir oilaning kelajagi bilan chambarchas bogʻliq. Shu bois, bizga sifatli taʼlim tizimi, zamon talablariga javob beradigan va barcha shart-sharoitlarga ega maktablar, ularda malakali pedagog-kadrlar, boshqaruvchilik va liderlik qobiliyatiga ega maktab direktorlari kerak. Taraqqiyot strategiyasida toʻrtinchi ustuvor yoʻnalish ham, “Inson qadri uchun – 100 ta maqsad”ning 5 ta maqsadi hamda undagi 18 ta vazifalar ham bevosita maktab taʼlimi bilan bogʻliq“.- deydi Davlatimiz rahbari.
Shuningdek, Prezident maktablardagi taʼlim sifati va mazmuniga ham keskin baho berildi.
Yigʻilish davomida oʻqitish metodikasi, darsliklar, partadan tortib, binosigacha toʻliq qayta koʻrib chiqilishi taʼkidlandi. Tuman, viloyat va respublika darajasida Maktab taʼlimini isloh qilish kengashlari tuzilishi bildirildi.
”Respublika kengashiga shaxsan oʻzim rahbarlik qilaman. Tuman va viloyat kengashlariga esa hokimlar bosh boʻladi. Nima uchun, kengashlar qilyapmiz? Chunki bu ishlarni, albatta xalqimiz bilan, keng jamoatchilik bilan kengashib, ularning fikrlari asosida amalga oshiramiz. Har bir yangilikni oʻqituvchilar, mutaxassislar, ota-onalar bilan bamaslahat kiritamiz», dedi Prezident.
Shuningdek, kelgusi besh yilda yangi quriladigan va taʼmirlanadigan maktablarning oʻrni, ajratiladigan maktablar, sharoiti va imkoniyatlari borasida ham qatʼiy vazifalar belgilandi. Bu bilan endi viloyat, shahar va tuman hokimliklari shugʻullanadigan boʻldi va Xalq taʼlimi vazirligining qurilishga buyurtmachi boʻlish vakolati tugatildi.
Yigʻilish davomida maktab darsliklari, oʻqituvchilarning malakaviy ish tajribalari, pedagog kadrlarga alohida ahamiyat qaratish lozimligi ham bildirildi.
Maktabda puxta bilim egallagan oʻquvchi oliy taʼlim muassasasida ham oʻz iqtidorini namoyon etib, yuksak marralarni egallaydi. Oʻzi tanlagan sohasida ham munosib, avvalo kerakli kadrga aylanadi. Bu esa barcha sohalarning rivojlanishiga, xalqimizning bugungi kunidan rozi boʻlib yashashiga zamin yaratiadi.

Under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, a video conference was held on the development of school education.
New initiatives were put forward aimed at the comprehensive development and reform of the industry. A number of tasks were set to radically improve the industry, and along with the achievements, shortcomings were also eliminated.
– In general, the reform of 10,130 schools across the country is closely linked to the future of more than 6 million pupils, more than 500,000 teachers, in general, all sectors of our society, every family. Therefore, we need a quality education system, schools that corresponds modern requirements and have all the conditions, with qualified teachers as well as school directors with leadership qualities.
“The fourth priority in the development strategy, 5 goals of the “100 goals of human dignity” and 18 tasks in it are directly related to school education,” the President said.
The President also gave a critical assessment of the quality and content of education in schools.
During the meeting, it was noted that teaching methods, textbooks, from the desk to the buildings, will be completely revised. It was announced that school reform councils would be established at the district, regional and national levels.
“I personally chair the Republican Council. District and regional councils are headed by governors. Why do we make boards? Because we will do this, of course, in consultation with our people and the general public, based on their opinions. We will discuss each innovation with teachers, specialists and parents,” the President said.
It also indicates the role of new schools to be built and renovated over the next five years, the schools to be allocated, conditions and opportunities. This will be done by regional and district administrations, and the powers of Ministry of Public Education to be a construction contractor will be terminated.
During the meeting, it was noted that special attention should be paid to school textbooks, the professional experience of teachers, and the teaching staff.
A student who has received a thorough education at school demonstrates his talent and achieves high results in higher education. He will become a worthy, first of all, necessary personnel in his chosen field. This will open the way for the development of all spheres and for our people to live happily ever after.