e-mail: cibernetuz@gmail.com
• O’quv jarayoniga oid me’yoriy hujjatlarni sifatli tayyorlanishini ta’minlash va o’quv jarayoniga to’laqonli tatbiq etish;
• O’quv jarayonini sifatli tashkil qilish, o’quv ishlarini uslubiy jihatdan ta’minlash va takomillashtirish;
• Institutda o’quv reja va dasturlar asosida o’quv ishlarini amalga oshirish;
• O’quv yillari uchun o’quv jarayoni jadvali, dars jadvallarini tuzish;
• O’quv jarayoniga talabalar bilimini baholash va nazorat qilish bo’yicha reyting tizimini, test nazorati va boshqa o’quv jarayoni sifatini oshiruvchi samarali, progressiv usullarini tatbiq etish;
• Institut hududidagi va joylardagi kafedralar, auditoriya fondlari va ma`ruza zallaridan to’g’ri foydalanishni ta’minlash va nazorat qilish;
• Talabalarning o’zlashtirishi bo’yicha xulosalar chiqarish, joriy o’zlashtirish va Yakuniy Davlat attestatsiyasi natijalarini tahlil qilish va ular asosida institut bo’yicha Kengashga hisobot tayyorlash;
• Institutning Kengashi, rektorat majlislari, markaziy uslubiy hay’atga o’quv ishlari bo’yicha ma`lumotlar va qarorlar loyihasini tayyorlash;
• O’quv jarayonini tashkil etish va o’tkazish bo’yicha yuqori turuvchi tashkilotlarning buyruqlari, qarorlari, yo’riqxat, ko’rsatma va tavsiyalarini hamda ilmiy va rektorat kengashi qarorlarini, rektor va prorektor buyruq, farmoyish va joriy ko’rsatmalarini dekanat, kafedra va institutning boshqa bo’limlariga yetkazish va ijrosini nazorat qilish;
• O’quv jarayoni va uning moddiy-texnik bazasini rivojlantirish bo’yicha takliflar tayyorlashda ishtirok etish;
• Muddatli buyurtmalar: professor-o’qituvchi jurnali, ma’ruzalarni qayd etish jurnali, o’qituvchining shaxsiy ish rejasi, reyting daftarchalari, talabalik guvohnomasi va o’quv blankalari bilan tegishli bo’limlar va kafedralarni ta’minlanishini nazorat qilish;
• Kafedra va fakultetlarda o’quv ishlariga mutasaddilar bilan o’quv jarayoniga zamonaviy axborot-kompyuter va yangi pedagogik texnologiyalarni joriy etish bo’yicha davriy ravishda seminarlar, konsultatsiyalar tashkil etish;
• Talabalar kontingentini aniqlash;
Dekanatlar va kafedralarning yangi o’quv yiliga tayyorgarligini nazorat qilish.
O‘QUV-USLUBIY BOSHQARMA
Institut tashkil topgan yili dastlab davolash fakulteti tarkibida 48 ta kafedra ochilgan. Davolash fakultetiga professor K.A.Zufarov dekan lavozimiga tayinlangan va bu fakultetga 239 nafar talaba qabul qilingan.
Pediatriya fakulteti 1966-yilning 15 noyabrida Andijon davlat tibbiyot institutida O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligining 476-SH sonli buyrug’i bilan tashkil qilingan. Fakultetning birinchi dekani M.S.Soatov tayinlangan. 1972-yili O’rta Osiyo pediatriya instituti ochilishi munosabati bilan Andijon davlat tibbiyot institutida pediatriya fakulteti tugatilgan. Pediatriya fakultetida o’qiyotgan talabalar O’rta Osiyo meditsina pediatriya instituti (SAMPI) hozirgi ToshPMI ga ko’chirilgan.
1976-yil institut moddiy texnika bazasining yuksalishi, Farg’ona vodiysi muassasalari uchun yuqori malakali pediatrlar tayyorlashning zaruriyati, Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasi ochilishi munosabati va institut rektori Yu.O.Otabekovning tashabbusi bilan O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligining 01/701-sonli buyrug’iga asosan Andijon davlat tibbiyot instituti tarkibida qayta pediatriya fakulteti tashkil qilingan va qo’shimcha 12 ta kafedra ochilgan.
1999-yil Oliy hamshiralik ishi fakulteti ochilgan, fakultet dekani etib professor SH.K.Qodirov tayinlangan.
Davolash fakulteti qoshida 2001-yili kasb ta`limi (davolash ishi) yo’nalishi ochildi va bu yo’nalishga mas’ul etib dotsent T.Saydullayev tayinlandi.
2001-yildan institutda magistratura bo’limi ochilib, unga professor K.T.Xudoyberdiyev bo’lim boshlig’i etib tayinlandi.
Fakultetlarning birinchi qaldirg’ochlari:
Davolash fakultetida                                       – 1961 yili       – 192 nafar
Pediatriya fakultetida                                      – 1982 yili       – 112 nafar
Oliy hamshiralik ishida                                    – 2002 yili       – 8 nafar
Magistraturada                                                 – 2004 yili       – 16 nafar
Kasb ta’limi (davolash ishi)                             – 2008 yili       – 15 nafar
Institut tashkil topgan yildan boshlab iqtidorli talabalarni tanlashga alohida e’tibor berilgan. Barcha kafedralarda professor, dotsentlar iqtidorli talabalar bilan reja bo’yicha qo’shimcha darslar olib borganlar. Talabalarning intilishiga, qobiliyatiga va xohishiga qarab kafedralarda axborot texnologiyalari, chet tillari va mutaxassislik fanlari bo’yicha qo’shimcha darslar tashkil qilinishi natijasida bugungi kunga kelib, aksariyat kafedralarning professor-o’qituvchilarini institut bitiruvchilari tashkil etadi.
Institutda yuqori malakali tibbiyot xodimlarini tayyorlashda ilg’or fundamental va ilmiy-amaliy tadqiqotlar tatbiq qilingan. Ijtimoiy-gumanitar, tibbiy-biologik va klinik fanlar, jumladan, yuqumli kasalliklar, onalik va bolalikni muhofaza qilish kabi ilmiy-amaliy yo’nalishlar bo’yicha erishilgan fan yutuqlari, BMTning YUNISEF, bolalar fondi tomonidan kiritilgan zamonaviy yangiliklari, tasdiqqa asoslangan tibbiyot asoslari hamda tadqiqot natijalari talabalarga turli shakllarda, ilmiy seminar, qo’shimcha ma’ruza va o’quv-laboratoriya mashg’uloti tarzida o’tkazilmoqda, ilmiy-amaliy anjuman materiallari sifatida yetkazilishi amalga oshirilgan.
Ayniqsa, mustaqillik yillarida o’quv jarayonini yanada takomillashtirish maqsadida ko’plab ishlar amalga oshirildi.
Hozirgi kunda institutda
Yo’nalish nomlari Shifri
1 Davolash ishi 60910200
2 Pediatriya ishi 60910300
3 Stomatologiya 60910100
4 Kasb ta’limi (davolash ishi) 5111000
5 Tibbiy profilaktika ishi 60910400
6 Oliy hamshiralik ishi 5510700
7 Farmatsiya 60910700
8 Sanoat farmatsiya 60910800
9 Xalq tabobati 60911100
10 Vrachlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash fakultetlari faoliyat yuritadi.
Andijon davlat tibbiyot institutida 1955-yildan hozirgi vaqtga qadar o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor lavozimida faoliyat ko‘rsatgan professor-o‘qituvchilar
Ismi-sharifi Yillar
1. Professor To’rakulov Yorqin Xolmatovich 1955-1959
2. Professor Babayeva Valentina Abdullayevna 1959-1961
3. Dotsent Ibragimov Ismoil Ibragimovich 1961-1963
4. Dotsent G’aniyev Uchqun G’aniyevich 1963-1972
5. Professor Jumaboyev Soatqul Usmanovich 1972-1980
6. Professor Mirzayev Komil Mirzayevich 1980-1985
7. Dotsent Otaxonov Mamatbotir Otaxonovich 1985-1986
8. Professor Xo’jamberdiyev Mamazoir Axmedovich 1986-1996
9. Professor Qosimov Qobil Qosimovich 1996-2007
10. Professor Shadmanov Alisher Qayumovich 2007-2010
11. Professor Madazimov Madamin Mo’minovich 2010-2012
12. Professor Alimdjanov Ibroxim Inamovich 2012-2018
13 Professor Arzikulov Abdurayim Shamshiyevich 2018-2021
14 Professor Abdullajonov Baxromjon Rustamjonovich 2021- yildan xоzirgacha
Andijon davlat tibbiyot institutida 1955-yildan to hozirgi vaqtga qadar o’quv bo’limi boshliqlari lavozimida ishlagan xodimlar
1. Dotsent Rumiy Said Sobirovich 1955-1969
2. Dotsent Maxmudov Aripdjan Maxmudovich 1969-1970
3. Martyanov Yuriy Aleksandrovich 1970-1972
5. Dotsent Mamajanov Xasanboy Inamovich. 1973-1977
6. Xamrakulov Mo’ydin Xamroqulovich 1977-1980
7. Elkina Lidiya Aleksandrovna 1980-1984
8. Dotsent Legkoeva Galina Aleksandrovna 1984-1992
9. Dotsent Jalilov Tojidin Jalilovich 1992-1999
10. Abduraxmanova Mavluda Numanovna 1999-2005
11. Dotsent Aliyev Xusniddin Maxmudovich 2005-2015
12. Yusupov Qahramon Muxiddinovich 2015-2016
13. Dotsent Inakova Barnoxon Baxodirovna 2016-2018
14. Dotsent Nazarova Gulchexra Usmanovna 2018-2019
14. Yusupov Qahramon Muxiddinovich 2019-2023
15. Isakov Qobiljon Komiljon o’g’li 2023-xozirgi kungacha
Dastlabki institut tashkil qilinganda fanlar bo‘yicha seksiyalar tashkil qilinib, ularni boshqarganlar ro‘yxati:
1. Jarrohlik seksiyasi – rais prof. Y.Yasnogorodskiy
2. Akusherlik-ginekologiya seksiyasi – rais dots. Yusupova
3. Umumiyfanlarseksiyasi – rais dots. X.Y.Musayev
4. Pediatriya seksiyasi – rais dots. E.S.Etsina
5. Mediko-biologikseksiyasi – rais prof. G. F. Korotko
6. Terapiya seksiyasi – rais prof. R.Rasulov
Institutda o’quv-uslubiy ishlarni tashkil etilishida markaziy uslubiy hay’at va markaziy fanlar uslubiy hay’atlari faol ishtirok etmoqdalar. Markaziy uslubiy hay’atiga o’quv ishlari bo’yicha prorektor raislik qilib kelmoqda.
Institutda quyidagi yo’nalishlar bo’yicha muammolar hay’atlari mavjud:
1. Tibbiy-biologik yo’nalishi bo’yicha
2. Profilaktik tibbiyot yo’nalishi bo’yicha
3. Jarrohlik yo’nalishi bo’yicha
4. Onalik va bolalik yo’nalishi bo’yicha
Markaziy uslubiy hay’atda o’quv-uslubiy qo’llanmalar, monografiya, darsliklar ko’rib chiqiladi va institut Kengashiga taqdim etiladi, bakalavriat hamda magistratura yo’nalishlaridagi o’quv-tarbiyaviy jarayon muhokama qilinadi.
Institut 1955-yildan 2021-yilgacha professor-o’qituvchilar tomonidan 45 ta darslik, 345 ta o‘quv qo’llanma, 6025 ta o‘quv-uslubiy qo’llanmalar, 124 ta o‘quv-uslubiy tavsiyalar, 1023 ta ratsional takliflar yaratildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 24.12.2021 yildagi PQ-60-son qaroriga asosan akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligi berilishi asnosida institutimizga o’z grifi asosida darsliklar hamda boshqa o’quv va ilmiy adabiyotlarni yaratish va nashr etish xuquqqi berildi. Institut professor-o’qituvchilari tomonidan 2022 yilda 153 ta o’quv qo’llanma, 13 ta darslik, 2023 yilda esa 245 ta o’quv qo’llanma, 26 ta darslik yaratilib nashr etish uchun griflar berildi.
Andijon davlat tibbiyot institutiga 1955-yildan 2023-yilga qadar qabul qilingan talabalar soni 37094 nafar. Ulardan: davolash ishi yo’nalishiga – 22780, pediatriya ishi yo’nalishiga – 10395, oliy hamshiralik ishiga – 639, kasb ta’limi yo’nalishiga – 434, stomatologiya yo’nalishiga – 345, tibbiy profilaktika ishi yo’nalishiga – 189, farmatsiya yo’nalishiga – 265, sanoat farmatsiya yo’nalishiga – 121, xalq tabobati yo’nalishiga – 67, magistraturaga esa – 1859 nafar talaba qabul qilingan.
Institutda so’nggi yillarda o’quv jarayonining sifat va samaradorligini oshirish orqali raqobat bardosh tibbiyot sohasi mutaxassislarini tayyorlash uchun innovatsion ta’lim texnologiyalari bilan bir qatorda axborot kommunikatsion texnologiyalari va xorijiy tillarni o’rganishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Ozbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20 apreldagi PQ-2909 sonli “Oliy ta`lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari togrisida”gi, qarori boyicha bajarilgan ishlar
Asosiy o’quv binoning 2 ta ma’ruzalar zalida 2 ta elektrondoska va odam anatomiyasi kafedrasida            1 ta multisensorli displey o’rnatilgan.
Bioorganik va biologik kimyo kafedrasida tibbiy kimyo fanidan o’quv laboratoriyalari uchun 4 ta xona, biologik kimyo fanidan o’quv laboratoriyalari uchun 4 ta xona ajratildi, 2 ta Laboratoriya passportlari tayyorlanib, topshirilgan. O’quv laboratoriya xonalari uchun kerakli laboratoriya anjomlari va reaktivlarga buyurtmalar berilgan. 2017-2018-o’quv yilida yangi ochilgan farmatsiya yo’nalishi uchun 1 672 200 so’mlik kimyoviy reaktivlar sotib olingan. Samarqand “XIMREAKTIVINVEST” kompaniyasidan 3 ta mo’rili shkaf va 2 ta (25 l va 15 l) distillyatorlar olib kelingan.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017–yil 5–maydagi PQ-2956-sonli “O’zbekiston Respublikasida tibbiy ta`lim tizimini yanada isloh qilish chora tadbirlari togrisida”gi qarori boyicha quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Institutda davolash, pediatriya, kasb ta’limi (davolash ishi) yo’nalishlari o’qish muddati 7 yildan 6 yilga o’tkazildi. Bitiruvchi kurslar o’quv reja va fan dasturlari qayta ko’rib chiqildi va takomillashtirildi.
Davolash, pediatriya, kasb ta`limi (davolash ishi), stomatologiya, tibbiy profilaktika ishi, farmatsiya ta’lim yo’nalishlarining 1-kurs talabalari uchun Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirliginng 2017-yil 22-avgustdagi          № 474-sonli buyrug’i bilan tasdiqlangan malaka talablari va fanda sturlari asosida ishchi fanda sturlari ishlab chiqilgan.
Institutda o’quv jarayoniga zamonaviy innovatsion ta’lim texnologiyalari joriy qilindi, o’quv reja va dasturlarda mutaxassislik fanlarni ulushi 60-65% gacha ko’paytirilgan, O’quv jarayoni davomida amaliy ko’nikmalarni puxta o’zlashtirishi uchun, klinik fanlarda 50% ga nazariy va 50% amaliy qismini bajarilishi ta’minlangan, talabalar amaliy ko’nikmalarni puxta egallashlari uchun simulyatsion xonalar tashkil etilgan: muammoga yo’naltirilgan ma’ruzalar, diagnostika va davolashda klinik vaziyatlar, OSKEni trenajer, simulyatorlar va volonterlardа o’tkazilishi uchun barcha shart-sharoitlar yaratildi.
Talabalarning nazariy va amaliy tayyorgarligini, kasbiy va ixtisoslik fanlari bo’yicha o’quv mashg’ulotlarni klinik amaliyotni kengaytirish hisobiga qaratilgan vazifalarni bajarish, amaliy ko’nikmalarni puxta egallashlari, takomillashtirilgan o’quv reja va dasturlarga muvofiq tegishli shart sharoitlar yaratish maqsadida 24 ta klinik kafedralarda simulyatsion xonalar tashkil etilgan.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017–yil 27–iyuldagi “Oliy malumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiy sohalari va tarmoqlarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlari togrisida”gi PQ-3151-sonli qarorining ijrosi boyicha amalga oshirilgan ishlar.
Barcha ta’lim yo’nalishlarining barcha kurslarda 2 ta dan guruhda mutaxassislik fanlarini ingliz tilida o’qitish bosqichma-bosqich tashkil etildi.
– institutda chet tili kafedralari o’qituvchilarini jalb etgan holda professor-o’qituvchilar uchun darsdan tashqari vaqtda tegishli mutaxassislik fanlarini chet tilida o’qitish bo’yicha o’quv kurslari tashkil etildi.
– barcha ta`lim yo’nalishlarida mashg’ulotlar rivojlangan davlatlar nufuzli OTMlari professor-o’qituvchilari tomonidan yaratilgan o’quv adabiyotlaridan foydalanib o’qitilishi yo’lga qo’yilgan.
Har haftaning seshanba kunlari bir marta (dars jadvalining 2-juftligida 40 daqiqa “Axborot soati”,        40 daqiqa “Murabbiylik soati” shaklida) barcha guruhlarda “Axborot va murabbiylik soati” mashg’ulotlari yuqori saviyada o’tkazilishi yo’lga qo’yildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-3071-sonli qarorida «Sog’liqni saqlashni isloh qilish davlat dasturlari amalga oshirilishi natijasida yuqori texnologik ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko’rsatishning prinsipial jihatdan yangi tizimi tashkil etildi. Respublikada ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari, shu jumladan, xirurgiya, kardiologiya, ko’z mikroxirurgiyasi, urologiya, akusherlik va ginekologiya, pediatriya, endokrinologiya, terapiya va tibbiy reabilitatsiya, dermatologiya va venerologiya, ftiziatriya va pulmonologiya sohasida zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlangan va yuqori malakali vrachlar bilan to’ldirilgan ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari faoliyat ko’rsatmoqda. Keyingi besh yilda Respublika markazlarida     150 mingdan ortiq operatsiyalar, shu jumladan, 80 mingdan ortiq yuqori texnologik operativ muolajalar bajarildi, davolashning murakkab va noyob uslublari amaliyotga joriy etildi» deb aytib o’tilgan, shuningdek mavjud muammolardan biri bu shifokorlarni kasbiy mahoratlarini oshirish va bunda  klinik amaliy ko’nikmalarga ham e’tibor qaratish lozimligi qayd qilib o’tilgan bo’lib O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 iyundagi PQ-3071-sonli qarorining 5-ilovasida 2017-2021 yillarda Ozbekiston Respublikasi aholisiga ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam korsatishni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturining  IV bobi – “Tibbiyot kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini takomillashtirish” va “Toshkent tibbiyot akademiyasi, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti, Samarqand tibbiyot instituti va Andijon davlat tibbiyot instituti negizida oquv-simulyatsiya laboratoriyalari tashkil etish” belgilab berilgan edi.
Ushbu qaror ijrosi doirasida Andijon davlat tibbiyot institutida 2018-2019 o’quv yilining sentabr oyidan o’qitish jarayoni sifatini yanada oshirish, tibbiyot xodimlarining malakasini va kasb mahoratini muttasil oshirib borish uchun shart  sharoitlarni ta’minlash maqsadida “OQUV-SIMULYATSION LABORATORIYA” tashkil etildi.
“Oquv-simulyatsion laboratoriya” markazi institut asosiy binosida joylashgan bo’lib, faoliyatini tashkillashtirish jarayonida “Oquv-simulyatsion laboratoriya nizomi” ishlab chiqilgan va ushbu Nizomda barcha xodimlar lavozim yo’riqnomalari belgilangan.
O’quv xonalari zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar, o’quv jihozlari, fantomlar, trenajerlar va simulyatorlar bilan jihozlangan bo’lib, talabalar, magistratura rezidentlari, klinik ordinatorlar hamda malaka oshirish kurslari tinglovchilarini mulyajlarda amaliy ko’nikmalarni qadamma-qadam bajarilish va baholash me’zonlarini bajarishlari maqsadida 92 ta uslubiy tavsiyanomalari yaratildi.
Bugungi kunda Oquv-simulyatsion laboratoriya markazida 15 ta mutaxassisliklar uchun kabinetlar mavjud bo’lib o’quv jarayonida foydalanish uchun shay xolatga keltirilgan. Ushbu kabinetlarda 87 ta nomda  100 dan ortiq simulyator, trenajer, fantomlar va sarf materiallari mavjud.
OQUV USLUBIY BOSHQARMA XODIMLARI
F.I.SH Lavozimi Telefon raqami E-mail
1 Rustamova Zeboxon Abduqaxxorovna Boshqarma boshlig’i o’rinbosari 91-497-56-18 asmi_361@mail.ru
2 Hamrakulova Gulira’no Komilovna Ta’limning kredit tizimini boshqarish sektori yetakchi mutaxassisi 99-027-76-78 asmi_361@mail.ru
3 Mamadaliyeva Muxlisaxon Xabibillo qizi Boshqarma inspektori 90-217-14-19 asmi_361@mail.ru
4 Mamadjanova E’tiborxon Ulug’bek qizi Boshqarma dispetcheri 91-605-17-87 asmi_361@mail.ru
5 Kasimova Irodaxon Osmanjanovna Boshqarma usluchisi 91-611-50-90 asmi_361@mail.ru
6 O‘ktambekov Islombek Abduxalil o’g’li Ta’limning kredit tizimini boshqarish sektori bosh mutaxassisi 90-216-55-22 statisislombek4@gmail.com

e-mail: cibernetuz@gmail.com
Ensuring quality preparation of regulatory documents related to the educational process and full implementation of the educational process;
• Quality organization of the educational process, methodological provision and improvement of educational work;
• Implementation of educational work at the institute based on the curriculum and programs;
• Compilation of the schedule of the educational process, lesson schedules for the academic years;
• Implementation of a rating system for evaluating and monitoring student knowledge, test control and other effective, progressive methods that increase the quality of the educational process;
• Ensuring and controlling the correct use of auditorium funds and lecture halls on the territory of the institute and in sites;
• Drawing conclusions on student learning, analyzing the results of current learning and the Final State Certification and preparing a report to the Academic Council on the basis of them;
• Preparation of information and draft decisions on educational work for the Academic Council of the Institute, meetings of the rector’s office, the central methodological board;
• Bring to the attention of the dean’s office, departments and other divisions of the institute orders, decisions, directives, instructions and recommendations of higher organizations on the organization and conduct of the educational process, as well as decisions of the academic and rector’s council, orders of the rector and vice-rector, resolutions and current instructions and monitor their execution;
• Participation in the preparation of proposals for the development of the educational process and its material and technical base;
• To control the provision of departments with temporary orders: professor-teachers’ registers, lecture journals, teacher’s personal work plan, rating books, student certificates and study forms.
• Periodically organize seminars and consultations with educational officials in departments and faculties on the introduction of modern information-computer and new pedagogical technologies to the educational process;
• Determining the student contingent;
• Control of preparation of dean’s offices and departments for the new academic year.
EDUCATIONAL AND METHODOLOGICAL DEPARTMENT
In the year of establishment of the institute, 48 departments were opened in the Faculty of General Medicine. Professor K.A.Zufarov was appointed dean of the faculty and 239 students were admitted to this faculty.
The Faculty of Pediatrics was established on November 15, 1966 at Andijan State Medical Institute by the order of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan No. 476-SH. M.S.Soatov was appointed as the first dean of the faculty. In 1972, in connection with the opening of the Central Asian Institute of Pediatrics, the Faculty of Pediatrics was completed at Andijan State Medical Institute. The students studying at the Faculty of Pediatrics were transferred to the (current TashPMI) Central Asian Medical Pediatric Institute (SAMPI).
According to the order of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan No. 01/701, in 1976, due to the improvement of the material and technical base of the institute, the need to train highly qualified pediatricians for the institutions of the Fergana Valley, the opening of the clinic of the Andijan State Medical Institute at the initiative of the rector of the institute Yu.O.Otabekov the Faculty of Pediatrics was re-organized within Andijan State Medical Institute and 12 additional departments were opened.
In 1999, the Faculty of Higher Nursing was opened, and Professor Sh.K. Kadirov was appointed as the dean of the faculty.
In 2001, the direction of professional education  was opened under the Faculty of General Medicine, and associate professor T. Saidullayev was appointed as the head of this department.
In 2001, a Master’s department was opened at the institute, and professor K. T. Khudoyberdiev was appointed as the head of the department.
The first graduates of the faculties:
In the Faculty of General Medicine                            in 1961            – 192 students
In the Faculty of Pediatrics                                         in 1982            – 112 students
In the direction of Higher Nursing                              in 2002            – 8 students
In the Master’s degree Department                            in 2004            – 16 students
Professional Education (medical work)                      in 2008            – 15 students
Since the establishment of the institute, special attention has been paid to the selection of talented students. In all departments, professors, teachers and associate professors conduct extra classes for talented students according to the plan. As a result of the organization of extra classes on information technologies, foreign languages and specialized subjects in the departments depending on the aspirations, abilities and wishes of the students, the professors and teachers of the majority of departments are now graduates of the institute.
Advanced fundamental and scientific-practical researches are applied in the training of highly qualified medical personnel. Scientific achievements achieved in social-humanitarian, medical-biological and clinical sciences, including infectious diseases, motherhood and child protection, modern innovations introduced by the UN UNICEF, the children’s fund, the foundations of evidence-based medicine and the research results are presented to students in various forms, in the form of scientific seminars, additional lecture, and educational-laboratory exercises, and are delivered as materials of a scientific-practical conference.
Especially in the years of independence, a lot of work was done to further improve the educational process.
Currently at the institute
No Names of areas Cipher
1 Treatment work 60910200
2 Pediatric work 60910300
3 Dentistry 60910100
4 Professional education (treatment work) 5111000
5 Medical preventive work 60910400
6 Higher Nursing 5510700
7 Pharmacy 60910700
8 Industrial pharmacy 60910800
9 Folk medicine 60911100
10 Faculty of advanced training and retraining of doctors.
Professors and teachers who worked in the position of vice-rector for Academic Affairs at Andijan State Medical Institute from 1955 to the present
No Names Years
1. Professor Torakulov Yorkin Kholmatovich 1955-1959
2. Professor Babayeva Valentina Abdullayevna 1959-1961
3. Docent Ibragimov Ismail Ibrahimovich 1961-1963
4. Associate Professor Ganiyev Uchkun Ganievich 1963-1972
5. Professor Jumabayev Satkul Usmanovich 1972-1980
6. Professor Mirzayev Kamil Mirzayevich 1980-1985
7. Associate Professor Otakhanov Mamatbotir Otakhanovich 1985-1986
8. Professor Khojamberdiyev Mamazoir Akhmedovich 1986-1996
9. Professor Kasimov Kabul Kasimovich 1996-2007
10. Professor Shadmanov Alisher Kayumovich 2007-2010
11. Professor Madazimov Madamin Mominovich 2010-2012
12. Professor Alimdjanov Ibrokhim Inamovich 2012-2018
13 Professor Arzikulov Abdurayim Shamshiyevich 2018-2021
14 Professor Abdullajonov Bakhromjon Rustamjonovich From 2021 to the present
Employees who worked as heads of educational departments at Andijan State Medical Institute from 1955 to the present time
1. Associate Professor Rumi Said Sobirovich 1955-1969
2. Associate Professor Makhmudov Aripdjan Makhmudovich 1969-1970
3. Martyanov Yury Aleksandrovich 1970-1972
5. Associate Professor Mamajanov Khasanboy Inamovich. 1973-1977
6. Khamrakulov Moydin Khamrokulovich 1977-1980
7. Elkina Lidia Alexandrovna 1980-1984
8. Associate Professor Legkoeva Galina Alexandrovna 1984-1992
9. Associate Professor Jalilov Tajidin Jalilovich 1992-1999
10. Abdurakhmanova Mavluda Numanovna 1999-2005
11. Associate Professor Aliyev Khusniddin Makhmudovich 2005-2015
12. Yusupov Kakhramon Mukhiddinovich 2015-2016
13. Associate Professor Inakova Barnokhon Bakhodirovna 2016-2018
14. Associate Professor Nazarova Gulchekhra Usmanovna 2018-2019
14. Yusupov Kakhramon Mukhiddinovich 2019-2023 _
15. Isakov Kobiljon Komiljon ugli From 2023 to the present
When the institute was initially established, the following sections were organized by subjects and here is the list of those who headed them:
1. Surgery section – chairman prof. Y. Yasnogorodsky
2. Section of Obstetrics and Gynecology – Chairman Associate Professor Yusupova
3. General subjects section – chairman Associate Professor Kh.Y.Musayev
4. Section of Pediatrics – Chairman Associate Professor Е.С.Еtsina
5. Medico-biological section – chairman Professor G.F.Korotko
6. Therapy section – chairman Professor R. Rasulov
The central methodical board and the central methodical boards of subjects actively participate in the organization of educational and methodical work at the institute. The Central Methodological Committee is chaired by the vice-rector for educational affairs.
The institute has problem boards in the following directions:
1. In the medical-biological direction
2. In the field of preventive medicine
3. In the direction of surgery
4. In the direction of motherhood and childhood
In the Central Methodological Committee, educational and methodological manuals, monographs, textbooks are considered and presented to the Academic Council of the institute, and educational process in the bachelor’s and master’s programs is discussed.
From 1955 to 2021, 45 textbooks, 345 teaching manuals, 6025 teaching-methodical guides, 124 teaching-methodical recommendations, 1023 rational proposals were created by the professors of the institute. was created.
Based on the Decree of President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-60 dated 24.12.2021, in accordance with the granting of academic and organizational-management independence, our institute was given the right to create and publish textbooks and other educational and scientific literature based on its own style. In 2022, 153 training manuals, 13 textbooks, and in 2023, 245 training manuals and 26 textbooks were created and published by the professors of the institute.
The number of students admitted to Andijan State Medical Institute from 1955 to 2023 is 37,094. Among them: 22,780 to the faculty of General Medicine, 10,395 to the faculty of Pediatrics, 639 to Higher Nursing, 434 to the direction of professional education, 345 to the faculty of Dentistry, 189 to the Preventive Medicine direction, 265 students to the faculty of pharmacy, 121 to the field of industrial pharmacy, 67 to the direction of Folk Medicine, and 1859 students to the Master’s degree program.
In recent years, the institute has been paying special attention to information and communication technologies and learning foreign languages along with innovative educational technologies to prepare competitive medical professionals by improving the quality and efficiency of the educational process.
The work performed according to the decree of President of the Republic of Uzbekistan dated April 20, 2017 No. PQ-2909 “On measures to further develop the higher education system”:
2 electronic boards are installed in 2 lecture halls of the main educational building and 1 multi-sensory display is installed in the department of Human Anatomy.
In the department of bioorganic and biological chemistry, 4 rooms were allocated for educational laboratories of medical chemistry, 4 rooms for educational laboratories of biological chemistry, 2 laboratory passports were prepared and handed over. Orders have been placed for the necessary laboratory equipment and reagents for the teaching laboratory rooms. In the 2017-2018 academic year, chemical reagents worth 1,672,200 soums were purchased for the newly opened Pharmacy Department. 3 chimney cabinets and 2 (25 l and 15 l) distillers were brought from Samarkand “XIMREAKTIVINVEST” company.
According to the decree of President of the Republic of Uzbekistan dated May 5, 2017 No. PQ-2956 “On measures to further reform the medical education system in the Republic of Uzbekistan”, the following work was carried out:
The period of study in the areas of treatment work, pediatrics, professional education (medical work) at the institute was changed from 7 years to 6 years. Graduate course curriculum and subject programs have been revised and improved.
Working subject programs were developed based on the qualification requirements and subject programs approved by the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education No. 474 dated August 22, 2017.
Modern innovative educational technologies have been introduced into the educational process at the institute, the share of special subjects in the curriculum and programs has been increased to 60-65%, in order to thoroughly master practical skills during the educational process in the clinical subjects 50 % was allocated for theoretical and 50% for practical part, simulation rooms are organized for students to master practical skills. All the conditions have been created for conducting problem-oriented lectures, clinical situations in diagnosis and treatment, OSKE tests to be conducted on simulators.
Simulation rooms have been established in 24 clinical departments in order to improve students’ theoretical and practical training, training in professional and specialized subjects, to perform tasks aimed at expanding clinical practice, to master practical skills, to create appropriate conditions in accordance with the improved curriculum and programs.
Actions taken on the execution of the Decree of President of the Republic of Uzbekistan dated July 27, 2017 PQ-3151 “On measures to further expand the participation of economic sectors and industries in improving the quality of training of highly educated specialists”:
Teaching of specialized subjects in English in 2 groups in all courses of all educational directions was gradually organized.
– with the involvement of teachers from foreign language department in the institute, training courses were organized for professors-teachers on teaching relevant specialized subjects in foreign languages.
– classes in all educational areas are taught using educational literature created by professors and teachers of prestigious HEIs of developed countries.
Once every week on Tuesdays “Information and Coaching Hour” classes are held at a high level in all groups (40 minutes “Information Hour” and 40 minutes “Coaching Hour”).
In accordance with the decree of President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-3071, as a result of the implementation of the state programs of health care reform, a fundamentally new system of high-tech specialized medical care was established. Specialized medical centers in the republic, including modern equipment and highly qualified doctors in the fields of surgery, cardiology, eye microsurgery, urology, obstetrics and gynecology, pediatrics, endocrinology, therapy and medical rehabilitation, dermatology and venereology, phthisiology and pulmonology specialized medical centers are operating.
In chapter IV of the program of measures to further develop the provision of specialized medical care to the population of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 – “Improving the system of training, retraining and upgrading medical personnel” of the Appendix 5 of the decree of President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-3071 dated June 20, 2017, “Organization of educational simulation laboratories on the basis of Tashkent Medical Academy, Tashkent Pediatric Medical Institute, Samarkand Medical Institute and Andijan State Medical Institute” was defined.
As part of the execution of this decree, from September of the academic year 2018-2019, in order to further improve the quality of the teaching process, to provide the necessary conditions for the continuous improvement of the qualifications and professional skills of medical personnel, the “SIMULATION TRAINING LABORATORY” was established in Andijan State Medical Institute.
The “Simulation training laboratory” of the center is located in the main building of the institute, in the process of organizing its activities, the “Simulation training laboratory regulation” was developed, and in this regulation, the job instructions of all employees were defined.
The classrooms are equipped with state-of-the-art medical equipment, training equipment, phantoms, simulators to provide students, graduate residents, clinical residents, and advanced training students with step-by-step performance and assessment of practical skills in simulations. 92 methodical recommendations were created in order to fulfill their requirements.
Today, there are classrooms for 15 specialties in the Simulation Training Laboratory Center, which are ready for use in the educational process. These cabinets contain more than 100 simulators, phantoms and consumables in 87 titles.
STAFF OF THE EDUCATIONAL AND METHODOLOGICAL DEPARTMENT
No Name Position Phone number e-mail
1 Rustamova Zebokhon Abdukhakhorovna Deputy head of the department 91-497-56-18 asmi_361@mail.ru
2 Hamrakulova Gulira’no Komilovna Leading specialist of the credit system management sector of education 99-027-76-78 asmi_361@mail.ru
3 Mamadalieva Mukhlisakhon Khabibillo kizi Department Inspector 90-217-14-19 asmi_361@mail.ru
4 Mamadjanova Etiborkhon Ulugbek kizi Department dispatcher 91-605-17-87 asmi_361@mail.ru
5 Kasimova Irodakhon Osmanjanovna Department methodologist 91-611-50-90 asmi_361@mail.ru
6 O‘ktambekov Islombek Abduxalil ugli Chief specialist of the credit system management sector of education 90-216-55-22 statisislombek4@gmail.com